שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בהחלטה חריגה: צה"ל לא יעניש צעיר שערק במשך 9 שנים
  דניאל עלה לארץ מדרום אפריקה לפני עשור כדי לשרת כלוחם בצה"ל חרף התנגדות משפחתו. הוא עבר גיבוש, אך שירותו נדחה. בתקופה הזו עזב את ישראל לאור לחץ משפחתו מחשש שיועמד לדין בדרום אפריקה ונחשב לעריק. בצבא החליטו לבטל את מעמדו כעריק ולשחררו: "לא האמנו שזה אפשרי"

  בגלל החוק הדרום אפריקני – צה"ל לא יעניש עריק שלא התייצב לשירות במשך 9 שנים: באגף כוח אדם בצה"ל החליטו בימים האחרונים באופן יוצא דופן לבטל הליכים פליליים ולסגור את התיק לדניאל בן ה-30 (שם בדוי), שנחשד בעריקות לתקופה ממושכת של 9 שנים כדי למנוע את הסתבכותו במולדתו, דרום אפריקה.

   

  דניאל נולד וגדל ביוהנסבורג ובהמשך עבר לאירופה עם משפחתו. בגיל הבגרות שבה משפחתו לדרום אפריקה, ובגיל 20, מטעמים ציוניים, החליט דניאל לפני כעשור לעלות לישראל לבדו ולשרת כלוחם בצה"ל, חרף התנגדות משפחתו היהודיה למחצה.

  צה
  דניאל (שם בדוי) על מדים
  הוא החל את תהליכי הגיוס, עבר גיבוש לשייטת 13 ואף עבר קורסים ללימוד עברית בצה"ל. בשנת 2009 החליטו בצה"ל לדחות את שירותו בכמה חודשים כדי לאפשר לו להתגייס במחזור גיוס קרבי. בתקופת דחיית השירות הוא עזב את ישראל בלחץ משפחתי כבד וחזר ליוהנסבורג מחשש שיועמד לדין פלילי בדרום אפריקה ואזרחותו תישלל. הסיבה: לפי החוק המקומי במולדתו של דניאל, שירות צבאי במדינה זרה נחשב לעבירה פלילית.

   

  לפי מכתב שהגיש לאחרונה לרשויות הצבא בישראל, בעודו בדרום אפריקה ובאמצעות עורך דינו עידן פסח, הוצא נגדו בזמנו צו עיכוב יציאה מדרום אפריקה וכן התראה לפני שלילת אזרחות ומאסר. "ההליכים נגדו הוקפאו בדרום אפריקה לאור חזרתו לשם ב-2009, ואולם לאורך השנים, וגם עתה, עומדת מעל ראשו הסכנה כי חזרתו לישראל ושירות בצה"ל יובילו להסתבכותו, לשלילת אזרחותו ואף למאסרו בדרום אפריקה. מסיבות אלה, יחד עם מצוקה אישית רבה, הוא נותר בדרום אפריקה ושם מרכז חייו", כתב עו"ד פסח למפקד מיט"ב (בקו"ם), אל"מ יוסי מצליח ולשגריר דרום אפריקה בישראל, ארתור לנק.

  עורך הדין עידן פסח ()
  עורך הדין עידן פסח

  פנייתו של דניאל נבעה מרצונו לבקר בישראל את סבתו החולה, אך בשל עריקותו הממושכת מצה"ל הוא היה צפוי להיעצר לאחר נחיתתו בנמל התעופה בן גוריון ולעמוד לדין שיגרור כמה חודשי מאסר בכלא הצבאי, לצד דרישה להסדרת שירותו בצה"ל. "לאור הנסיבות המיוחדות הוחלט לסגור את תיק העריקות נגד מרשך ולשחרר אותו משירות ביטחון בגין התנהגות רעה וחמורה", בישרו ביחידת מיט"ב בימים האחרונים, במכתב רשמי, לעורך דינו של דניאל, שיוכל כעת לבקר את קרוביו בארץ, ללא חשש.

   

  יש לציין כי חוקים דומים קיימים גם במדינות אחרות, כולל באירופה, שמגבילים הלכה למעשה צעירים יהודים לעלות לארץ ולשרת בצה"ל, לאור חששם כי לכל הפחות יאבדו את אזרחותם במדינה שבה נולדו. "לא האמנו שזה אפשרי, אנחנו בהלם", הגיבו דניאל ואימו מביתם בדרום אפריקה, בשיחה עם קרוביהם לאחר שקיבלו את הבשורה על החלטת צה"ל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים