שתף קטע נבחר

50 המצאות ישראליות ששינו את העולם

ספר חדש של אבי יורש מציג צד מרגש של ישראל. בשבוע שעבר הוא הגיע להרצאה בשיקאגו

אבי יורש פרסם את ספרו THOU SHALT INNOVATE והגיע לשיקגו להרצאה ביוזמת הקונסוליה. בכל קיץ יורש מגיע עם משפחתו ושלושת ילדיו לישראל. "ב-2014 חווינו את מלחמת "צוק איתן”, סיפר לי בראיון טלפוני מהארץ ,"חיינו בירושלים והייתי מדוכא מהמצב במזרח התיכון. שלטון חמאס בעזה, המנהרות והרקטות שנורו לעבר יישובי ישראל. מודאג מהתחמשות אירן בנשק גרעיני ומזועזע ממלחמת האזרחים נוקבת הדם בסוריה ומעורבות חיזבאללה במלחמה. מצאתי תקווה כשצפיתי בכל החדשנויות בישראל, שכולנו מודעים לה, אך רובנו אינם יודעים שאזרחי המדינה זעירה יהודים, נוצרים ומוסלמים, ממנפים את הטכנולוגיה שלהם כדי לשפר את רמת ואיכות חייהם של אנשים ברחבי תבל. חידושים בנושאי מים, רפואה, חקלאות, אנרגיה סולרית, תעופה ומחשוב”.

 

יורש החל לתעד את כל החדשנויות בספרו. במהלך כתיבת הספר ראיין 130 אנשים מכל המגזרים ותיאר בהרחבה 15 חדשניות ששפרו את רמת החיים לא רק בארץ אלא בעולם כולו. בסוף הספר כלל 50 המצאות ישראליות מקום המדינה ועד היום.

 

למשל: בתחום רפואת החירום ציין את ארגון "איחוד הצלה"- רשת הצלה בת 5000 מתנדבים חובשים, פרמדיקים ורופאים ללא הבדל דת , גזע ומין, הפרושים בכל רחבי הארץ ומעניקים סיוע רפואי לכל נזקק תוך שלוש דקות בעזרת ציוד רפואי מתקדם. הקריאות מתקבלות במוקד חירום טלפוני של איחוד הצלה במספר 1221 ואפליקציה בטלפון. המתנדבים מתניידים בעזרת אופנולנסים ורכבים פרטיים וממתינים עם המטופל עד להגעת האמבולנסים. נשיא הארגון ומייסדו הוא אלי ביר, שחלק את הרעיון עם עשרים מדינות.

 

בתחום הרפואה הציג יורש מודל רב שיקומי רב מערכתי שפותח על ידי ד"ר חגי ברגמן מהאוניברסיטה העברית לטיפול במחלת פרקינסון. הטיפול במחלה הנוירולוגית אינו מסתכם בטיפול תרופתי, הוא כולל ניתוח לגירוי מוחי עמוק בו מוחדרות אלקטרודות לאזור הספציפי במוח בהתאם לסימפטומים של החולים, המשפרים ומעלימים את הסימפטומים המוטורים השכיחים של רעד בגפיים ומעכבים את התקדמות המחלה.

 

שיקגו (Photo Credit: Elysees Eye Productions )
אבי יורש.(Photo Credit: Elysees Eye Productions )

 

עימד ורים יונאס הקימו את חברת "אלפא אומגה"פיתחו ויצרו ציוד רפואי המסייע למנתחי מוח לנווט את האלקטרודה לאזור הספציפי במערכת העצבים המרכזית. טכנולוגיות אלו שווקו לאמריקה, אירופה ואסיה.

 

דודי השמש הינם גם הם המצאה כחול לבן. מדינות רבות בעולם למדו מישראל והתקינו דודי שמש המורכבים משני חלקים עיקריים: קולטי שמש- קולטנים לקליטת קרני השמש במהלך כל היום, ומיכל בו נאגרים המים החמים ומספקים מקלחות חמות גם בערב. באופן זה חוסכים בחשמל ושומרים על סביבה ירוקה. החוקר הארי צבי תבור היה המדען הראשון שגילה את האנרגיה הסולרית. המצאה זו הופצה בהודו ועתה מופצת באפריקה בסיוע הארגון הישראלי "אינובישיין אפריקה".

 

בתחום המים, ישראל היא מעצמת על. טכנולוגיה עכשווית פותחה להתפלת מים המתבצעת על ידי הפרדה בין המים למלחים המומסים בהם במי ים. ההתפלה משיבה את המלחים לים ומפיקה מים מתוקים למדינה. זהו פתרון יצירתי למחסור במים ואפשרות ליצירת מאגר מים באיכות מצוינת להשקיה, שתייה ולמי תהום. כיום ניצבים חמישה מתקני התפלה בארץ. ישראל סייעה להקים מתקנים להתפלת מים בקליפורניה, הודו ויפן.

יותר ממאה מדינות בעולם משתמשות בהמצאה הישראלית טפטפות –השקיה בטפטוף איטי לחיסכון במים ולהגדלת היבול. מדינת ישראל מטהרת את מרבית השפכים המשמשים, לאחר מכן, להשקיה חקלאית, גינון ולשימוש תעשייתי. השפכים המטוהרים להשקיה נקראים קולחין. במדינות רבות בעולם מי השפכים נחשבים למטרד מזהם של איכות הסביבה. על פי נתוני של רשות המים "שיעור השבת קולחין בישראל עומד על 75%,שיעור השבת קולחין בסין עומד על 18% וארה"ב במקום השלישי עם 8% .

 

חברת אקווריוס ספקטרום פיתחה מערכת לניטור מרחוק של צנרת מים המתריעה באופן אוטומטי על פרצי מים ומאפשרת איתור מדויק של הנזילה בצנרת המים. סנסורים אקוסטיים מותקנים על כל הצנרת העירונית ומעבירים מידע לשרת המרכזי המספק נתונים לגבי היקף הנזילה, כמות איבוד המים והכתובת המדויקת המאפשרים לקבלנים להגיע מיד למקום. לחברה הישראלית יש התקנות בארה"ב: לוס אנג'לס , ניו ג'רזי ודאלאס ובמספר מדינות אירופה.

 

בתחום התעופה,עבודת המחקר של המדען יוסי לשם, על מסלול הנדודים של הציפורים, חסכה לחיל האוויר ולאל-על אובדן חיי אדם ונזקים בסך מיליוני דולרים בשל התרסקות וחדירה של בעלי כנף במטוסים. בעקבות מחקרו מופה אזור מוכה ציפורים שבו נאסרה טיסה בגובה נמוך בשתי תקופות שונות של השנה. מידע זה מנע תאונות מטוסים ואפשר לטייסים לטוס בבטחה בזמן הפעילות שלהם באוויר.

 

"על פי התחזית, בעוד שבע שניים לא יהיו מי שתייה במצרים ובעוד עשרים שנה מחצית מאוכלוסיית אירן יהיו 'פליטי מים’", אמר יורש,"ישראל פותרת בעיות גלובליות". לדעתו החדשנות הישראלית נובעת משלושה מקורות"א. ערכי היהדות: האכלת הרעב, מתן מרפא לחולה ועזרה לזולת. ב. הייחוד המגוון התרבותי והדתי וההיזון החוזר בין מוסלמים, נוצרים, דרוזים יהודים חרדים, חילונים. ג. המשאב החילוני בישראל הכולל אוניברסיטאות, ספריות וצבא.

 

אבי יורש נולד בניו-יורק למשפחה ציונית. בהיותו בן שלוש, עלו לארץ. כשמלאו לו 10 שבו לאמריקה. יורש עשה את לימודי התיכון בניו-יורק, למד לתואר ראשון במזרחנות והיסטוריה באוניברסיטת סוני בינגמינטון. בשנה השלישית שב לישראל והשלים את התואר השני במדעי האיסלם באוניברסיטה העברית.

 

לדבריו, כבר בהיותו ילד תמיד רצה להבין מה קורה מעבר לגבול הישראלי. עם סיום לימודיו עבד כמזרחן, בילה זמן רב ביהודה ושומרון ועזה. טייל בירדן, מרוקו, טורקיה וקטאר, והתגורר שנים רבות במצרים, למד ערבית באוניברסיטה האמריקאית ובאוניברסיטת אזהר והתמקד באירן ובחיזבאללה. ממצרים עבר לוושינגטון ועבד במכוני מחקר, שם כתב את ספריו.

 

ספרו הראשון נכתב על רשת הטלוויזיה אל-מנאר, אחת מתחנת הטלוויזיה הגדולות בעולם הערבי בבעלות החיזבאללה, עם חמישה מיליון צופים, שחלק ממשימותיה היו עידוד האיסלם הרדיקלי והעברת מסרים אנטי ישראלים והשוואת היהודים לנאצים. יורש ערך קמפיין נגד רשת אל -מנאר, וכיום שידוריה מוגבלים רק ללבנון. נושא ספרו השני היה "הלבנת כספי טרור". ספרו השלישי דן בבנקאות האירנית. יורש ניהל קמפיין של הטלת סנקציות כואבות כנגד הממשל האירני. כיום הוא גר עם משפחתו בוושינגטון ועוסק בנדל"ן ובעל חברת אשראי.

 

יורש הוא ציוני במלוא מובן המילה. ספרו שיצא לאור לפני ארבעה חודשים מרגש ומלא תקוה. זכויות תרגום כבר נמכרו לעשר שפות: בולגרית, סינית, צ'כית, קוריאנית הודית, עברית, וייטנאמית, בורמזית וספרדית. ספרו מציג נרטיב עשיר ומלהיב. חידושיה הנפלאים של ישראל אינם קשורים בממון או מעמד אלא ברצון להציל חיים ולהפוך את העולם למקום טוב יותר ולשמש דוגמא למדינות אחרות לצעוד בעקבותיה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Photo Credit: Elysees Eye Productions
אבי יורש. מחבר הספר
Photo Credit: Elysees Eye Productions
מומלצים