שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  היועמ"ש לאקוניס: אתקשה להגן בבג"ץ על אי-אישור מינוי "הפרופ' הסרבנית"
  לאחר שקרא לשר המדע לשקול מחדש את החלטתו שלא לאשר את מינויה של פרופ' יעל אמיתי למועצת הנגידים של קרן גרמניה-ישראל, בשל עצומה נגד שירות בשטחים שעליה חתמה לפני 13 שנים - הודיע מנדלבליט לאקוניס כי יתקשה להגן בבג"ץ על ההחלטה. בכוונת פרופ' אמיתי וקולגות שלה לעתור לבג"ץ אם השר יתמיד בסירובו

   

  אופיר אקוניס ואביחי מנדלבליט (צילום: אוהד צויגנברג, מוטי קמחי)
  אופיר אקוניס ואביחי מנדלבליט(צילום: אוהד צויגנברג, מוטי קמחי)

  היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע הערב (שבת) לשר המדע אופיר אקוניס כי יתקשה להגן בבג"ץ על החלטתו שלא לאשר את מינויה של פרופ' יעל אמיתי למועצת הנגידים של קרן גרמניה-ישראל - זאת לאחר שלפני 13 שנים חתמה על עצומה של חברי סגל אוניברסיטאות שונות התומכות בסטודנטים ובמרצים המסרבים לשרת בשטחים.

   

  בשבוע שעבר קראה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר לאקוניס לשקול מחדש את החלטתו שלא לאשר את המינוי, ואתמול הודיע האחרון כי שקל את העמדה והוא עומד על דעתו. הוא אף הודיע שיכבד כל החלטה של בג"ץ.

   

  מקורות משפטיים הבהירו אתמול כי חוות הדעת של זילבר, שלה שותף היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט, כבר נכתבה "עם הפנים לבג"ץ", שכן פרופ' אמיתי וחלק מסגל פרופסורים באוניברסיטאות הודיעו כי בכוונתם לעתור לערכאה הגבוהה אם השר אקוניס יתמיד בסירובו.

   

  עו"ד דינה זילבר (צילום: דוברות משרד המשפטים) (צילום: דוברות משרד המשפטים)
  עו"ד דינה זילבר(צילום: דוברות משרד המשפטים)

  בחוות דעתה כתבה זילבר: "בנסיבות העניין שלפנינו, בשים לב למינוי בו מדובר, לסוג הביטוי, לחלוף הזמן מאז שננקט ולאופי ההסכם - שהוא הסכם מדעי - וכן בשים לב למכלול השיקולים ולאיזון אשר התווה בית המשפט העליון, נראה כי אין לייחס לשיקול זה משקל מכריע ועל פני הדברים נראה שאין בו בכדי להצדיק את אי-אישור המינוי".

   

  עוד כתבה: "אנחנו סבורים כי בשקלול מכלול הנתונים האמורים, בשים לב לבולטוּת המקצועית של המועמדת, טיבה של המשרה ואפיונה כמינוי מדעי מובהק - לצד סוג ואופי הביטוי המדובר וחלוף הזמן מאז נקיטתו – אי-מינויה של פרופ' אמתי אינו משקף איזון נאות בין כלל השיקולים הצריכים לעניין ומתן משקל מתאים לכל אחד מהם כמתחייב מעקרונות המשפט המינהלי ומקביעות פסיקת בית המשפט העליון בכגון זה. בנסיבות אלה, לטעמנו, יהיה קשה עד מאוד להגן על ההחלטה שלא למנות את פרופ' אמתי וזאת גם בשים לב לפניית באת-כוחה, אשר הודיעה על כוונתה לעתור נגד ההחלטה".

   

  זילבר ציינה כי עמדה זו נתמכת בעמדת מועצת האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים ולפיה מינויים לגוף מדעי חייבים להיעשות על יסוד כישורים מדעיים, "ולפיה, בנסיבות המקרה, פרופ' אמתי היא מדענית מצוינת ולא בכדי נעשתה הפנייה אליה". כמו כן, צוינה עמדת מועצת הנגידים שלפיה אי-אישור המינוי בהסתמך על שיקולים שאינם מדעיים משפיע על תפקוד מועצת הנגידים ועלול לערער את מוניטין מועצת הנגידים כגוף מדעי טהור".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אוהד צויגנברג, מוטי קמחי
  מנדלבליט ואקוניס
  צילום: אוהד צויגנברג, מוטי קמחי
  מומלצים