שתף קטע נבחר

המשט לעזה: חיל הים השתלט על הספינה וגרר אותה לאשדוד

על סיפונה של הספינה 22 פעילים, שהודיעו מראש כי אין בכוונתם להתנגד באופן אלים למעצרם. צה"ל: "הפעילות הסתיימה ללא אירועים חריגים"

 

משט ישראל עזה חיל ה ים השתלטות ספינה אל עוודה (צילום: AFP)
ספינת חיל הים באשדוד (צילום: AFP)


חיל הים השתלט אחר הצהריים (יום א') על הספינה אל-עוודה (השיבה) שעשתה את דרכה לרצועת עזה. על הספינה נמצאים 22 פעילים ממדינות שונות בעולם, שהודיעו מראש כי לא יתנגדו בדרכים אלימות למעצרם.

 

בהודעת צה"ל נאמר כי הושלמה "פעילות כוחות זרוע הים, שבמהלכה נתפסה ספינה שהפליגה מאירופה במטרה להפר את הסגר הימי החוקי על רצועת עזה. הספינה הייתה במעקב ונתפסה בהתאם לדין הבין-לאומי. הכוחות הבהירו לספינה כי היא מפרה את הסגר וכי ניתן להעביר כל ציוד הומניטרי לעזה דרך נמל אשדוד. הפעילות הסתיימה ללא אירועים חריגים. בשעה זו מובלת הספינה לנמל אשדוד".

 

על הספינות הגדולות שנתפסו במשט, ששוויין לפחות 75 אלף אירו, חל צו עיקול שניתן לפני כמה שבועות בית המשפט המחוזי בירושלים לטובת תשלום פיצויים למשפחות נפגעי טרור. את בקשת העיקול הגיד ארגון שורת הדין. נשיאת הארגון, ניצנה דרשן-לייטנר אמרה: "בפעם הראשונה ילמדו מארגני המשט שיש מחיר לפרובוקציה ולהפרה שיטתית של החוק הבינלאומי, ויש עלות לתמיכה בארגון טרור".

 

 

זהר רגב, ישראלית שמתגוררת בספרד ונמצאת על ספינת המשט, סיפרה מוקדם יותר: "המשט הזה תוכנן עוד לפני קמפיין 'צעדת השיבה', אבל מרגע שראינו שישנו קמפיין אזרחי שצובר תאוצה – זה נתן לנו דחיפה ומוטיבציה. ישנם אנשים בקואליציית המשט שקשורים גם לקמפיין בעזה, אבל המשט הזה תוכנן מבעוד מועד ובלי קשר אליו".

 

הספינה אל-עוודה מקדימה רק בכמה ימים ספינה נוספת שגם עושה את דרכה לרצועה במטרה לשבור את המצור מעליה. "אנחנו רוצים ומתכננים להגיע לרצועת עזה" אומרת רגב. "אבל אם ניעצר על ידי הצבא – נתנגד להשתלטות שלהם על הספינה בדרכים לא אלימות. זה אומר שלא נזמין אותם לעלות על הספינה אבל גם לא ננסה לפגוע בהם או ליצור סיטואציה של איום כלפיהם".

 

זהו המשט הרביעי שפעיל השמאל יונתן שפירא משתתף בו. בשיחה עם ynet הוא רמז כי יש גרעין של אמת בהנחה שהכלי הזה (המשטים) מיצה את עצמו. "המטרה שלנו היא להסיר את הסגר על עזה. כאשר קבוצה אזרחית נלחמת מול גוף גדול יותר כמו מדינה – היא חייבת לפתח רעיונות יצירתיים כדי להצליח ואני אשמח לשמוע על רעיונות כאלה מאנשים".

שני הפעילים הישראלים על המשט אל עוודה השיבה ()
הספינה אל עוודה. "המטרה שלנו להסיר את הסגר על עזה"
 
שני הפעילים הישראלים על המשט אל עוודה השיבה ()
הספינה אל עוודה לפני שהפליגה לעזה

שני הפעילים הישראלים על המשט אל עוודה השיבה ()

שני הפעילים הישראלים על המשט אל עוודה השיבה ()
שני הפעילים הישראלים על המשט אל עוודה השיבה

לדברי שפירא, אין על הספינה פעילים השייכים לארגון הטורקי IHH כפי שהיו על סיפון המרמרה. ניסיון העבר מלמד שחיל הים משתלט על כל המשטים כאשר הם נמצאים במרחק של כמה עשרות מיילים מחופי הרצועה. לאחר ההשתלטות נגררות הספינות לנמל אשדוד, הפעילים מעוכבים לחקירה ומגורשים זמן קצר אחר כך מישראל דרך נמל התעופה בן גוריון.

 

הפעילים אמרו שהם לא מאמינים להצעה של שר הביטחון אביגדור ליברמן, לפתיחת רציף ימי לעזה מקפריסין וזאת בתמורה להשבת גופות חללי צה"ל והאזרחים הישראלים המוחזקים בידי חמאס. "אני לא מאמין לשום מילה שיוצאת מליברמן. הוא צריך להיות בכלא", אמר שפירא. "אנחנו מאמינים שהדרך להסרת המצור על עזה היא באמצעות לחץ בינלאומי". שפירא ציין כי על הספינה ישנו ציוד רפואי שמיועד לעזה, אבל הוא הבהיר שמדובר בכמות סמלית וכי המטרה העיקרית של המשט היא לעורר את המודעות של המצור על הרצועה.

 

"אני יודע שהציבור הישראלי לא תומך בנו, אבל הבקשה שלי מכל ישראלי היא אחת", ביקש שפירא. "נסו לדמיין רק לכמה שניות שאתם הייתם נולדים בעזה ולא הייתם יכולים לצאת ממנה במשך 12 שנים. איך אתם הייתם מתנהגים ומה הייתם חושבים על מי שמונע מכם לעשות זאת?".

 

יעל פרידסון השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הספינה נגררה לנמל אשדוד
צילום: AFP
מומלצים