שתף קטע נבחר

הממשלה החליטה: התחנות הפחמיות ייסגרו עד 2022

השרים, שאישרו את תוכניתו של השר שטייניץ, קבעו כי ארבע התחנות הפחמיות של חברת החשמל בחדרה ייסגרו - אם תתקיים יתירות באספקת גז טבעי למשק בישראל וגם שתופעל תחנת כוח מחזור במשולב

אפשר לנשום לרווחה? הממשלה אישרה היום (א') את הצעתו של שר האנרגיה יובל שטייניץ לסגירת יחידות 1-4 לייצור החשמל באמצעות פחם בתחנת הכוח "אורות רבין" בחדרה, לא יאוחר מחודש יוני 2022.  במשרד האנרגיה אמרו כי אישור הממשלה מהווה המשך להחלטת הממשלה לגבי "הרפורמה במשק החשמל ושינוי מבני בחברת החשמל" (החלטה 3859) מהחודש שעבר.

 

 

השר שטייניץ הכריז על תוכניתו למהלך של סגירת היחידות הפחמיות כבר לפני שנתיים, לאחר אישור מתווה הגז והבטחת אספקתו למשק הישראלי. שר האנרגיה הדגיש אז, כי מדובר בהמשך ישיר למדיניות המשרד שאותה הוא מוביל, על פיה השימוש בפחם יוקטן למינימום האפשרי, תוך שמירה על מקסימום ביטחון אנרגטי.

 

 

ההחלטה קובעת כי סגירת תחנת הכוח הפחמית תחויב בקיומם של שני תנאים: 1. תתקיים יתירות באספקת גז טבעי למשק בישראל, באמצעות חיבורם של שלושה מאגרי גז טבעי אשר כל אחד מהם יחובר למערכת ההולכה הארצית של הגז הטבעי בתשתית נפרדת. כיום, צורך המשק הישראלי גז טבעי ממאגר "תמר", ושני מאגרים נוספים צפויים לספק גז טבעי למשק עד שנת 2022: מאגר "לוויתן" בסוף 2019 ומאגר "כריש-תנין" בסוף 2020.

 

התנאי השני הוא תחילת הפעלה של מחז"מ ראשון (תחנת כוח מחזור במשולב), בהספק של כ-600 מגה ואט, אשר יוקם בידי חברה בת של חברת החשמל לא יאוחר מיום 1 ביוני 2022.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
תחנת הכוח בחדרה
צילום: רויטרס
מומלצים