שתף קטע נבחר

הלחימה בים האדום: סעודיה תקפה אתרי שיגור בתימן

לאחר תקיפת מכליות הנפט הסעודיות במצר באב אל-מנדב, השמידה סעודיה אתרי שיגור טילים של המורדים החות'ים. בצדו האחר של חצי האי ערב, מחריפים האיומים בין ארה"ב לאיראן סביב האפשרות שייצוא הנפט דרך מצר הורמוז ייחסם

 

הים האדום מצר הורמוז באב אל-מנדב (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

כוחות צבאיים בהובלת סעודיה תקפו אתמול (יום א') אתרי שיגור טילים בליסטיים שהיו בשימוש המורדים החות'ים בתימן. כך דיווח העיתון "גולף ניוז" שיוצא לאור בשפה האנגלית בדובאי. על פי הדיווח, הושמדו אתרי שיגור במחוז סעדה שבצפון תימן, אשר גובל בסעודיה ונמצא בשליטת המורדים, וממנו שוגרו טילים לעבר הממלכה.

 

לירי הטילים בים האדום יש השלכות על ישראל | פרשנות

 

במקביל, החריפה הלחימה לאורך חופה המערבי של תימן - בין הכוחות שתומכים בממשלת תימן לבין החות'ים שנתמכים על ידי איראן. גורמים רשמיים בתימן מסרו כי בימים האחרונים נהרגו באזור עשרות בני אדם. ממשלת תימן מנסה בימים אלו להשתלט מחדש על עיר הנמל חודיידה - שדרכה מגיע רוב המזון אל שטחי החות'ים.

 

 

התגברות הלחימה בתימן מגיע על רקע התקיפה של שתי מכליות נפט סעודיות שהפליגו במים הבינלאומיים ממערב לחודיידה - תקיפה אשר מיוחסת לחות'ים. אחת המכליות נפגעה, אולם הנזק היה מוגבל והיא הגיעה לנמל הסעודי בג'יזאן כשספינת מלחמה סעודית מלווה אותה.

 

לפי שעה לא ידוע ממה נפגעה המכלית, אולם בעבר כדי לתקוף כלי שיט מצפון למצר באב אל-מנדב השתמשו החות'ים בטילי חוף ים מסוג C-802, בסירות נפץ בלתי מאוישות, בסירות מהירות החמושות ברקטות ובכלי טיס בלתי מאוישים. את אמצעי הלחימה האלה סיפקה לחות'ים איראן למרות אמברגו הנשק שהטילה על המורדים בתימן מועצת הביטחון של האו"ם. החות'ים נטלו אחריות לַתקיפה בים בשבוע שעבר, אך טענו כי פגעו באוניית מלחמה סעודית ולא במכלית נפט.

ייצור נפט במפרץ הפרסי (צילום: רויטרס)
ייצור נפט במפרץ הפרסי(צילום: רויטרס)

בתגובה לתקיפה הודיעה סעודיה כי היא מפסיקה את תנועת מכליות הנפט שלה דרך מצרי באב אל-מנדב עד שמצב ביטחון השיט שם ישתפר. עיקר הנפט שמייצאות סעודיה, עיראק ומדינות המפרץ עובר דרך מצרי באב אל-מנדב, הים האדום ותעלת סואץ לאירופה, ולבאב אל-מנדב חשיבות אסטרטגית שכן עיקר הסחר בין אירופה לסין, להודו וליפן עובר דרך המצר. הנתיב הימי החלופי מחייב להקיף את יבשת אפריקה ולעבור דרך כף התקווה הטובה, מהלך שמאריך מאוד את משך ההפלגה ומייקר אותה.

 

ההתקפה של החות'ים על כלי השיט הסעודיים בשבוע שעבר אינה הראשונה, ומאז 2016 כבר הותקפו כלי שיט אזרחיים שם, לרבות מכליות נפט, אבל ההתקפות הקודמות לא הובילו את סעודיה להגיב בהפסקת השיט במצר באב אל-מנדב. ייתכן שמטרת המהלך הסעודי הנוכחי היא לגייס את ארה"ב, אירופה והמערכת הבינלאומית נגד החות'ים ובעלי בריתם בטהרן באמצעות איום במשבר נפט, וכך לכל הפחות לזכות בלגיטימציה בינלאומית למערכה הצפויה בחודיידה נגד החות'ים. לגיטימציה זו חשובה לסעודיה, משום שהיא נתונה לביקורת קשה באירופה ובארה"ב בשל ההאשמות שהיא פוגעת באוכלוסייה האזרחית בתימן. המערכה על חודיידה צפויה לגרום לפגיעה קשה באוכלוסייה האזרחית שם, ולהחמיר עוד יותר את המשבר ההומניטרי בתימן.

 

ארה"ב מגיבה לאיום על מצר הורמוז: "מוכנים לפעול צבאית"

בצדו האחר של חצי האי ערב, איראן מאיימת בשבועות האחרונים לחסום את ייצוא הנפט של מתחרותיה במפרץ דרך מצר הורמוז - אם יוטלו עליה סנקציות. רשת CNN דיווחה שלשום מפי שני גורמים רשמיים בממשל טראמפ כי הממשל האמריקני בוחן אופציות צבאיות לשמירה על נתיבי מסחר ימיים פתוחים במזרח התיכון.

 

עוד בתחילת החודש הודיע הצבא האמריקני כי הוא "מוכן לפעול להבטחת חופש הניווט והמסחר", בתגובה לאיום של איראן. דובר פיקוד המרכז של צבא ארצות הברית מסר כי "ארה"ב ובנות בריתה מספקות ומקדמות את היציבות באזור. יחד, אנחנו מוכנים להבטיח את חופש הניווט והמסחר בהתאם לחוק הבינלאומי".

"בוחנים אופציות צבאיות". נושאת מטוסים אמריקנית בים האדום, ארכיון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"בוחנים אופציות צבאיות". נושאת מטוסים אמריקנית בים האדום, ארכיון(צילום: רויטרס)

צוללת איראנית במצר הורמוז ()
צוללת איראנית במצר הורמוז

קאסם סולימאני סולימני מפקד כוח קודס משמרות המהפכה איראן (צילום: MCT)
"אתה תתחיל מלחמה, אנחנו נסיים". סולימאני(צילום: MCT)

ההודעה האמריקנית הגיעה בתגובה לאיום שהשמיע יום קודם לכן מפקד במשמרות המהפכה של איראן, איסמאעיל קווסארי, ולפיו "איראן תמנע את ייצוא הנפט מהאזור דרך מצר הורמוז אם ארה"ב תכפה חרם על הנפט האיראני". קווסארי צוטט באתר האינטרנט של "מועדון העיתונאים הצעירים" של איראן.

 

בתגובה להודעת הצבא האמריקני, חזר מפקד משמרות המהפכה באיראן, מוחמד עלי ג'עפרי, על האיום. ג'עפרי צוטט בסוכנות הידיעות האיראנית "תסנים" אומר כי "האיום לחסום את מצר הורמוז ייושם אם יהיה צורך בכך". לדבריו, "מצר הורמוז ישמש את כולם - או אף אחד".

 

בסוף השבוע השמיע מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה של איראן, קאסם סולימאני, את ההצהרות החריפות ביותר של גורם איראני רשמי נגד ארה"ב ונשיאה מאז תחילתו של גל חילופי האיומים בין שתי המדינות.

 

בנאום בטהרן פנה סולימאני ישירות אל טראמפ ואמר: "אתה מאיים עלינו, אוהבי המוות? אנחנו לידך, איפה שאתה אפילו לא יכול לדמיין. בוא. אנחנו מוכנים. אם אתה תתחיל מלחמה, אנחנו נסיים אותה".

 

בדברים שנשא בפני חברי מועדון העיתונאים הצעירים האיראנים קרא סולימאני לטראמפ לאיים עליו, ולא על נשיא איראן חסן רוחאני. בציוץ שפרסם ביום שני שעבר בעקבות אזהרות ששיגר רוחאני לארה"ב כתב טראמפ: "לעולם, אבל לעולם, אל תאיים שוב על ארה"ב, ולא – תסבול מהשלכות שרק מעטים סבלו מהן לאורך ההיסטוריה. תיזהר!".

 

סולימאני, שמתוקף תפקידו כמפקד כוח קודס אחראי על המבצעים של משמרות המהפכה מחוץ לתחומי איראן, אמר: "השפה שבה טראמפ משתמש מתאימה יותר למועדוני לילה ולבתי הימורים. טראמפ צריך לדעת שאנחנו מדינה של מות קדושים ושאנחנו מחכים לו".

 

"טראמפ, אתה יודע שהמלחמה הזו תשמיד את כל מה שיש לך, אז כדאי לך להיות זהיר ולא להעליב את העם האיראני ואת נשיא הרפובליקה שלנו", אמר סולימאני. "אתה מכיר את הכוח שלנו באזור ואת היכולות שלנו במלחמה א-סימטרית. אנחנו נפעל".

 

באיום צבאי מרומז אמר סולימאני כי הים האדום אינו בטוח עוד כשכוחות אמריקניים נמצאים באזור: "הים האדום, שהיה בטוח, אינו בטוח עוד עם הנוכחות האמריקנית". הים האדום הוא אחד מנתיבי הסחר בנפט החשובים בעולם.


פורסם לראשונה 29/07/2018 22:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים