שתף קטע נבחר

החרם של ההיסטוריון הישראלי הנודע: "הממשלה מגבילה את חופש הביטוי"

חשיפה: ההיסטוריון הנודע פרופ' יובל נח הררי, שחיבר בין היתר את "קיצור תולדות האנושות", מחרים את הקונסוליה בלוס אנג'לס כי היא מהווה "זרוע ארוכה של מדיניות ממשלת ישראל שמגבילה את חופש התקשורת, הביטוי, היצירה והמחשבה"

 

מחאתו של ההיסטוריון פרופ' יובל נח הררי (צילום: איליה מלניקוב) (צילום: איליה מלניקוב)
מחאתו של ההיסטוריון פרופ' יובל נח הררי(צילום: איליה מלניקוב)

 

פרופ' יובל נח הררי, ההיסטוריון הישראלי הנודע ומחבר הספרים הפופולריים "קיצור תולדות האנושות" ו"ההיסטוריה של המחר", סירב לשתף פעולה עם הקונסוליה הישראלית בלוס אנג'לס בנימוק שמבחינתו מדובר ב"זרוע ארוכה של מדיניות ממשלת ישראל אשר מגבילה את חופש התקשורת, הביטוי, היצירה והמחשבה".

 

כעסו של פרופ' נח הררי נובע בין היתר מחוק הפונדקאות המפלה לרעה זוגות חד-מיניים ומחוק הלאום המפלה מיעוטים. פרופ' נח הררי נשוי לבן זוגו איציק, שאיתו התחתן בקנדה. הקונסוליה בלוס אנג'לס פועלת בחודשים האחרונים בשיתוף עם פרויקט Live Talks LA, שהוא פורמט שדומה מאוד לשיחות TED. לרגל צאת ספרו החדש יתארח פרופ' יובל נח הררי במיזם באמצע ספטמבר, וירואיין כנראה על ידי ביל גייטס. הקונסוליה יצרה קשר עם מארגני האירוע, והצדדים דנו בכוונה לשתף פעולה באמצעות קבלת פנים שתארגן הקונסוליה להררי לפני האירוע.

 

 

דוברת הקונסוליה קארין אליהו-פרי פנתה למנהלו האישי של הררי והעלתה בפניו את האפשרות לקיומה של קבלת פנים כזו. ואולם, מנהלו האישי השיב בשמו ש"למרות שפרופ' הררי גאה בישראליותו, איננו מעוניינים לשתף פעולה עם הקונסוליה, שמהווה מבחינתנו את זרועה הארוכה של מדיניות ממשלת ישראל אשר מגבילה את חופש התקשורת, הביטוי, היצירה והמחשבה".

 

הדוברת השיבה שמשרד החוץ אינו גוף פוליטי, אינו קובע מדיניות ומייצג את כל אזרחי מדינת ישראל על כל גווניה השונים, וכן את העמדות השונות בתוך החברה הישראלית. אליהו-פרי הוסיפה שמשרד החוץ אינו מחווה דעה או מגביל את היוצרים הרבים שבהם הוא תומך ברחבי העולם. המנהל האישי של פרופ' נח הררי השיב כי "בכל זאת אנו מעדיפים שלא לייצג את הממשלה כל עוד היא מתמידה במדיניות זו".

 

ספרו הראשון של פרופ' נח הררי תורגם ל-45 שפות ומכר יותר מ-1.2 מיליון עותקים. כהיסטוריון, עיקר מחקריו עוסקים בשלושה תחומים: היסטוריה צבאית של ימי הביניים, ההיסטוריה של חוויית המלחמה והיסטוריה עולמית. בשנת 2015 זכה בפרס סטימצקי, שמחולק לסופרים שספריהם היו הנמכרים ביותר בשנה החולפת.

 

בפרויקט Live Talks LA מתארחים מובילי דעת קהל, בהם סופרים, במאי סרטים, שפים, אמנים, פוליטיקאים, קומיקאים, מוזיקאים, אנשי עסקים, חוקרים ועוד. מאז 2010 צפו בסרטוני הפרויקט יותר מ-12 מיליון בני אדם מ-156 מדינות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איליה מלניקוב
פרופ' יובל נח הררי
צילום: איליה מלניקוב
מומלצים