שתף קטע נבחר

להט"בים דתיים תוקפים את מכתב הרבנים: "רוח חשוכה, יחס משפיל ומבזה"

פרסום ראשון: חברי הקהילה הגאה שגדלו בבתים דתיים - מתוכם עשרות שעדיין מנהלים אורח חיים דתי - הפיצו עצומה בתגובה על "מכתב הרבנים", שבו כונו "סוטים" ו"ארגוני תועבה": "כואבים את הזלזול, ההדרה והתוקפנות חסרת האחריות מצד רבים מרבני הנהגת הציבור הדתי נגדנו ונגד אחינו ואחיותינו"

 

ארכיון ()
ארכיון

אחרי "מכתב הרבנים" – מגיעה תגובת הלהט"בים הדתיים. כ-100 חברי הקהילה הגאה שגדלו בבתים דתיים - מהם כ-80 עדיין מנהלים אורח חיים דתי - פרסמו עצומה בעקבות גילוי הדעת שהפיצו רבנים בשבוע שעבר, שבו תקפו את חברי הקהילה הגאה וכינו אותם "ארגוני תועבה" ו"סוטים". הלהט"בים הדתיים כתבו בתגובה כי "אנו חרדים מפני הנזקים העצומים העלולים להיגרם, בייחוד לצעירים להט"בים, כתוצאה מהיחס המשפיל, המבזה והמדיר של חותמי המכתב, ביניהם ראשי קהילות ואנשי חינוך".

 

לקריאת המכתב המלא - לחצו כאן

 

"אנו החתומים מטה, אשר גדלנו והתחנכנו בעולם התורני - בוגרות אולפנה, בוגרי ישיבות, תלמידי בתי הספר הדתיים, ישיבות ההסדר והמכינות, בניה ובנותיה של היהדות הדתית, קראנו בכאב ובצער רב את מכתב הרבנים שנכתב נגדנו – חברות וחברי הקהילה הלהט"בית", פותחים חברי הקהילה הגאה הדתיים את מכתבם.

 

"אנו, שגדלנו על ערכי 'ואהבת לרעך כמוך' ו'חביב אדם שנברא בצלם', כואבים את הזלזול, ההדרה והתוקפנות חסרת האחריות מצד רבים מרבני הנהגת הציבור הדתי, נגדנו ונגד אחינו ואחיותינו", הם מוסיפים. "אנו, שהתמודדנו עם המורכבות של חיים כלהט"בים בחברה הדתית, שבנינו בתים והקמנו משפחות, שזכינו באהבה ובתמיכה, יודעים וחשים שגם בקרב הקהילות הדתיות בהן גדלנו, ישנם ניצנים הולכים וגדלים של קבלה וסובלנות כלפינו וכלפי הקהילה הלהטב"ית, וכי ישנם רבים מקרב הציבור הדתי המאמינים כי גם לנו יש מקום בו כשווים".

 

הלהט"בים הדתיים מזהירים כי המסרים שמובעים במכתב הרבנים טומנים בחובם סכנה לבני נוער ומציעים להם סיוע. "אנו קוראים בקול גדול לאחינו ואחיותינו ובני משפחותיהם – אינכם לבד! השנים האחרונות הוכיחו כי ניתן לחיות חיים המשלבים זהות דתית ולהט"בית, וכי יש מקום לכולנו גם בעולמה של תורה".

 

 

 
ה עצרת ה מרכזית קהילת ה להט

העצרת המרכזית של קהילת הלהט
(צילום: מוטי קמחי)

העצרת המרכזית של קהילת הלהט
(צילום: מוטי קמחי)

החותמים מבקשים לסיים במסר אופטימי ומאחד. "אנו קוראים לחברי הקהילות השונות, לבני משפחותינו, לחברינו, למורינו ולרבנינו - דחו את הרוח החשוכה והמפלגת העולה מן המכתב. הרבו אהבה, קבלה, סובלנות, חמלה ושוויון. דעו כי לדבריכם ולמעשיכם השפעה מרחיקת לכת על שלומם של אהוביכם, תלמידיכם, ובני קהילותיכם. זכרו - כל ישראל ערבים זה לזה. אנו חפצים להעמיק ולהרחיב את הדיאלוג והשיח בינינו לבין העולם בו גדלנו והתחנכנו, ומושיטים מפה יד מזמינה לכל מי שתורתו – 'דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום'".

 

יהושע גורטלר (צילום: מושיק ברין)
יהושע גורטלר(צילום: מושיק ברין)

"להשיב במילים רכות למילים הקשות של הרבנים"

יוזמי ויוזמות המכתב, אריאל אהרמן, יהושע גורטלר, זהורית סורק, איה כנען חגבי, איתי שטרן ויונתן פפר אמרו ל-ynet כי "אל מול המילים הקשות של הרבנים, רצינו להשיב במילים רכות של דיאלוג ופתיחות. מילים שפונות הן ללהט"בים בקהילה הדתית והן לציבור הדתי כולו. אנו קוראים לקהילות הדתיות שגדלנו בהן שתפתחנה את ליבן אלינו, ותאפשרנה לנו לגדל את משפחותינו בתוכן, וחס וחלילה לא תערמנה קשיים נוספים על אלו הקיימים ללהט"בים דתיים להחזיק באמונתם ובדתם".

 

איה כנען, מיוזמות העצומה (צילום: ורד בבאי, מתוך פרויקט "הפנים שלנו") (צילום: ורד בבאי, מתוך פרויקט
איה כנען, מיוזמות העצומה(צילום: ורד בבאי, מתוך פרויקט "הפנים שלנו")

 

זהורית שוקר (צילום: ורד בבאי)
זהורית שורק(צילום: ורד בבאי)

היוזמים הוסיפו: "אנו פונים לכל נער ונערה להט"בים כדי שיידעו שיש להם מקום בעולם ויש להם יכולת לחיות כשומרי מצוות גאים בלי לוותר על אף חלק מזהותם. אנו מבטיחים מכאן לציבור הדתי-לאומי, לציבור הלהט"בי בתוכו, ולרבנים החתומים על המכתב, כי אל מול שנאת חינם תמיד נבחר להרבות באהבת חינם".

 

על המכתב שיצא נגד הקהילה הגאה בשבוע שעבר חתמו בין היתר רבנים בכירים בציונות הדתית, בהם הרב דב ליאור, הרב חיים שטיינר והרב צבי טאו, שביקשו לחזק את ידיו של הרב של ירושלים, הרב אריה שטרן, בעקבות הביקורת שספג לאחר שאמר כי ילדים של זוגות חד-מיניים יגדלו להיות "אומללים", על רקע מחאת הלהט"ב על האפליה בחוק הפונדקאות.

 

הרבנים כתבו כי "הרוב הבריא במדינת ישראל מזועזע מההתגרות ואובדן הדרך של ארגוני התועבות". הם הוסיפו כי "הטרור האגרסיבי המלווה בשטיפת מוח תקשורתית להפוך את הסוטים לגיבורים לא יצלח".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים