שתף קטע נבחר

קצין דרוזי פורש מצה"ל: "נתתי למדינה את הנשמה שלי"

חוק הלאום ממשיך להסעיר את העדה הדרוזית: שאדי זידאן, סגן מפקד פלוגה, הודיע על החלטתו להפסיק לשרת בצה"ל אחרי חמש שנים. "עד היום שרתי את 'התקווה' כי הייתי בטוח שזאת המדינה שלי, אבל היום סירבתי בפעם הראשונה להצדיע לדגל ולשיר את ההמנון הלאומי", כתב זידאן בפייסבוק

 

שאדי זידן ()
הקצין שאדי זידאן

נמשכת מחאת בני העדה הדרוזית: שאדי זידאן (23), סגן מפקד פלוגה בגדוד לוחם, פרסם היום (ג') פוסט בפייסבוק שבו הודיע על החלטתו לפרוש מצה"ל בעקבות אישור חוק הלאום במליאת הכנסת.

 

"החלטתי להפסיק לשרת את המדינה הזאת", כתב הקצין שמשרת בצה"ל כחמש שנים. "עד היום נתתי למדינה את הנשמה שלי, סיכנתי את החיים שלי, לא ראיתי בית ומה לא".

 

בהמשך הפוסט ציין זידאן כי "עד היום עמדתי מול דגל המדינה בגאווה והצדעתי לו. עד היום שרתי את ההמנון של 'התקווה' כי הייתי בטוח שזאת המדינה שלי ואני שווה לכולם. אבל היום, היום סירבתי בפעם הראשונה בשירות שלי להצדיע לדגל, סירבתי בפעם הראשונה לשיר את ההמנון הלאומי.

 

"אני לא בן אדם של פוליטיקה ולא בן אדם שאכפת לו מזה, אבל!!! אבל אני אזרח כמו כולם ונותן את כל כולי למדינה וגם מעבר, ובסוף אני אזרח סוג ב'??? אז לא תודה, אני לא מוכן להיות חלק מזה וכן, גם אני מצטרף למאבק הזה, וכן, החלטתי להפסיק לשרת את המדינה הזאת. תודה לך מדינת ישראל!"

 

פוסט פייסבוק שאדי זידן ()
הפוסט של שאדי זידאן

ביום ראשון פרסם קצין דרוזי נוסף פוסט מחאה בעקבות אישור חוק הלאום, אולם בהמשך מחק את הפוסט. הקצין, סרן עמיר ג'מאל מירכא, כתב מכתב פתוח לראש הממשלה בנימין נתניהו וציין: "אדוני ראש הממשלה, ישבתי עם עצמי ולאחר מלא מחשבות שרצות לי בראש החלטתי להביע את דעתי על חוק הלאום שאתה וחברי הכנסת הוצאתם לפועל".

 

ג'מאל, מפקד פלוגה, כתב עוד בפוסט כי "שני האחים הגדולים שלי היו גם כן לוחמים והשתתפו במבצעים 'עופרת יצוקה' ו'עמוד ענן', ואני השתתפתי במבצע 'שובו אחים' ו'צוק איתן'. רציתי לשתף אותך אדוני ראש הממשלה וכל עם ישראל במה שאני מרגיש ברגע זה ולשתף אתכם במחשבות שרצות לי בראש.

 

"היום בבוקר כשקמתי כדי לנסוע לבסיס שאלתי את עצמי למה? למה אני חייב לשרת את מדינת ישראל, המדינה שאני ושני האחים שלי וגם אבא שלי שירתנו אותה במסירות, שליחות ואהבת המולדת ובסוף מה מקבלים? להיות אזרחי סוג ב'. להמשיך לשרת את המדינה? אני לא רוצה להמשיך ואני בטוח שעוד מאות אנשים יפסיקו לשרת וישתחררו מצה"ל בעקבות ההחלטה שלך נתניהו, שלך ושל הממשלה שלך".

 

גם ג'מאל כתב כי החליט להשתחרר מהצבא ו"לא להמשיך לשרת את המדינה", אולם כאמור בהמשך הפוסט שלו הוסר.

 

פוסט פייסבוק עמיר ג'מאל ()
הפוסט של עמיר ג'מאל

 

אמיר גמאל ()
סרן עמיר ג'מאל

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לפוסט שפרסם ג'מאל כי "חיילים וקצינים, בני המיעוטים, בסדיר, בקבע ובמילואים, היו ויהיו חלק מרכזי מצה"ל, בשדה הקרב ובשגרה.

תרומתם לאורך השנים, ראויה לכל שבח ונכרתה בברית דמים. צה"ל הוא צבא עם ממלכתי ואחדות שורות הצבא מודגשת בכל סוגי הפעילויות ללא הבדל דת ומין.

הבעת עמדה בעלת אמירה פוליטית אינה מאושרת לפי פקודות הצבא. הקצין זומן לשיחה עם מפקדו".

 

המחאה השקטה של משרתים דרוזים בצה"ל באה לידי ביטוי בשני הפוסטים של הקצינים הנחשבים זוטרים בדרגתם, וטרם הגיעה לדרגות בכירות יותר. בצה"ל משרתים גם קצינים דרוזים בכירים, בהם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו-רוקון, וקצין רפואה ראשי, תת-אלוף ד"ר באדר טריף, לצד טייסים ומג"דים סדירים כמעט בכל החילות.

 

נראה כי בצה"ל מתכוונים לנהוג בזהירות יתרה עם הקצינים שהחלו במחאה הפנים-צבאית, וראשית הם יזומנו לשיחות הבהרה עם מפקדיהם. מתגובת צה"ל ניתן ללמוד ראשית על ההכרה המשמעותית של הצבא במשרתיו הדרוזים, לצד העובדה שהצבא מקבל ותומך בכל משרתיו באשר הם, ללא כל הבדל, בניגוד למשתמע מחוק הלאום.

 

ראשי העדה הדרוזית מסרו בעקבות השיח הציבורי בנושא כי "בני העדה הדרוזית משרתים וימשיכו לשרת בצה"ל בראש מורם, במסירות ומתוך תחושת מחויבות למולדת. יש להשאיר את המחלוקות בנוגע לחוק הלאום במסגרות המקובלות ומחוץ לצבא ולשירות הצבאי, וכן להיזהר מטשטוש של הגבולות בין השניים.

אנו נמשיך להיאבק לתיקון החוק כך שיעניק שוויון זכויות ואזרחות שווה".

 

מרצ עתרה לבג"ץ נגד חוק הלאום

במקביל, מפלגת מרצ הגישה הבוקר עתירה לבג"ץ נגד חוק הלאום ובה נטען כי "אין תקדים לעיגון חוקתי של אפליה על רקע גזע, דת או לאום". בעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד ערן לב, נטען כי החוק לא חוקתי וסותר את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

 

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, אמרה כי "ראש הממשלה החליט לדרג אזרחים בישראל: יהודים סוג א', דרוזים סוג ב', ערבים ולהט"ב סוג ד' - בלי בושה, בגזענות שאושרה בכנסת ומעוגנת בחוק יסוד. החוק הזה מפר את עיקרון השוויון שעליו הוקמה המדינה ורומס את כל המיעוטים - אזרחים שווי זכויות - שחיים כאן".

 

ח״כ עיסאווי פריג' אמר: "העתירה איננה בשם הדרוזים, הערבים או היהודים, אלא בשם כל אזרחי מדינת ישראל שמבקשים עדיין להאמין בדמוקרטיה הישראלית, שרוצים להאמין בשוויון שכותבי מגילת העצמאות התחייבו שיינתן לכל אזרחי המדינה, ללא הבדל דת, גזע, מין או לאום".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד, מורן אזולאי ותלם יהב
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים