שתף קטע נבחר

ניצלו את הונו של אביהן בן ה-94 – ביהמ"ש התערב

קשיש אמיד הסובל מדמנציה נשלט על ידי שתיים מבנותיו, שהשתמשו בכספו וניתקו אותו משאר המשפחה. בית המשפט הורה למנות לו אפוטרופוס

בית המשפט למשפחה בירושלים הורה לאחרונה למנות אפוטרופוס חיצוני לרכושו הרב של בן 94 הסובל מדמנציה, משום ששורת עדויות הצביעו על כך ששתיים מבנותיו מנצלות אותו ואת מצבו. השופטת מיכל דבירי-רוזנבלט קבעה שהן סכסכו בינו לבין אחיהם ונכדיו וניסו להשתלט על ההון שלו.

 

את הבקשה למינוי האפוטרופוס הגיש בנו באמצעות עוה"ד שלומית אפרתי-בקרמן ושלי פיירשטיין-טיאר. טענתו המרכזית הייתה שאביו מנוצל על ידי אחיותיו, שבודדו וניתקו אותו לחלוטין משאר המשפחה, ועושות כרצונן בכספו. לדבריו, לפני כשלוש שנים הוא התעמת עם אחיותיו לאחר שגילה שמשכו מחשבונו של אביהם מאות אלפי שקלים, ומאותו רגע הן הרחיקו אותו ואת ילדיו מאביו. בניו העידו בבית המשפט שכשהגיעו יום אחד לבקר את סבם, דודותיהם לא נתנו להם להיכנס והזמינו משטרה שגירשה אותם מהמקום.

 

מנגד ציירו האחיות תמונה שונה. הן טענו באמצעות עו"ד משה בראון שדווקא אחיהן ה"טרחן" וה"מתחכם" מנסה להשתלט על הרכוש העצום של אביהן, והן אלה שמגנות עליו. עוד הן טענו כי אביהן התיר להן למשוך כספים, שחלקם שימש החזר על כך שמימנו אותו.

 

הן הכחישו שאביהן חי בבידוד וטענו כי הוא יוצא לבתי קפה, מארח חברים ואף נוסע לחו"ל. הבנות גם צירפו חוות דעת של נוירולוג שאישר שהוא לא זקוק לאפוטרופוס. האב עצמו טען שאינו רוצה אפוטרופוס והוא מרוצה מהניהול של הבת שאצלה הוא מתגורר.

 

השופטת מיכל דבירי-רוזנבלט האזינה גם לעמדותיהם של היועץ המשפטי של הרווחה והעובד הסוציאלי שבדק את האב, אשר תמכו במינוי אפוטרופוס חיצוני והתרשמו כי הוא נמצא במצב מבולבל ונתון להשפעת בנותיו – שלא תמיד פועלות לטובתו. היא הסכימה עם עמדה זו והדגימה את ההתנהלות הקלוקלת של האחיות באמצעות עדויות שונות בתיק.

 

כך למשל, עדותו של רואה החשבון של האב שפוטר על ידי בנותיו לפני כשנתיים. הוא תיאר מפגש בנוכחות אחת הבנות, שבו היא צעקה, ניבלה את הפה וציוותה על אביה מה להגיד. לדברי רואה החשבון, "האב שימש 'מריונטה' בידי בתו, ולא הבין מה קורה סביבו", ונראה היה שהוא פוחד ממנה.

 

דוגמא נוספת הייתה עדותם של הנכדים על המפגש קורע הלב בינם לבין סבם. נכדה של הקשיש מבת נוספת (שבחרה שלא להצטרף להליכים) סיפרה אף היא כי הורחקה ממנו. המסקנה של השופטת דבירי-רוזנבלט הייתה שלבנות יש השפעה מאוד גדולה על האב, והן מנצלות אותה לצורכיהן תוך בידודו מהסביבה והכפשת אחיהן. היא הוסיפה שבהתאם לחוות דעתו של גריאטר בכיר שמינתה מדובר באדם שסובל מדמנציה ולא יכול לנהל את ענייניו.

 

לפיכך ציינה השופטת שמצד אחד היא רוצה למלא את רצון הקשיש, אך עם זאת בלתי אפשרי לתת לבתו סמכויות מלאות לנוכח הסכסוך המשפחתי והתנהלותה האינטרסנטית.

 

בנסיבות אלה נקבע שהבת תנהל את ענייניו של האב במישור היומיומי בהתאם לסל מחיה חודשי, מבלי שתמונה כאפוטרופוס ותוך פיקוח על התנהלותה. את הפעילות הכלכלית הכבדה יותר, לרבות ענייניו העסקיים, ינהל אפוטרופוס חיצוני שיפעל אך ורק לטובתו. לנוכח זאת חויבו האחיות בהוצאות של 50 אלף שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המבקש: עו"ד שלומית בקרמן, עו"ד שלי פיירשטיין
  • ב"כ המשיבות: עו"ד משה בראון
  • ב"כ האב: עו"ד ציפי פיק והאפוטרופוס לדין עו"ד יעקב שמשי
  • ב"כ היועמ"ש: עו"ד דברה לב רן

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים