שתף קטע נבחר

חברי ועדת החקירה לאשראי לטייקונים: לחייב את סלינגר להתנצל ולהגיע

בעקבות הסערה שחוללה הממונה על רשות שוק ההון, דורית סלינגר, כשלא הגיעה לוועדת החקירה הפרלמנטרית, מבקשים הח"כים מהיועץ המשפטי לממשלה ומיו"ר הכנסת להורות לה להתייצב. ח"כ כבל ל-ynet: "אם צוקרברג יכול לשבת, גם היא יכולה"

 

 

 

חברי הוועדה הפרלמנטרית לבחינת חובות הטייקונים למערכת הבנקאית, פנו הערב (ג') במכתב דחוף ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, וליו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, בדרישה להורות לממונה על רשות שוק ההון, דורית סלינגר להתנצל על היעדרותה היום מדיוני הוועדה ולחייבה להגיע למועד חדש שייקבע.

 

דרמה בוועדת החקירה לאשראי לטייקונים: סלינגר הבריזה

 

במכתב שכותרתו - "נסיון של עובדת מדינה בכירה לסכל את עבודת ועדת החקריה הפרלמנטרית", הם קוראים לשניים להבהיר לסלינגר את חובותיה ולהנחות אותה להתנצל בפניהם.

 

הוועדה תכננה לפתוח הבוקר את הדיון האופרטיבי הראשון שלה כשנושא הדיון היה האשראי שנתנו הגופים המוסדיים ללווים הגדולים. במרכז הדיון אמורה היתה להיות הופעתה של הממונה על שוק ההון ביטוח וחיסכון, סלינגר. אלא שממש ברגע האחרון החליטה סלינגר שלא להיכנס לדיון ועוררה את חמתם של חברי הכנסת.

 

לטענתה של סלינגר, הכיסא שלה מוקם במרכז החדר, ללא אפשרות לשבת לצד יועציה מרשות שוק ההון, כשנראה כאילו היא יושבת ב"כיסא נאשמים".

דורית סלינגר (שלומי דעי)
דורית סלינגר(שלומי דעי)
 

 

כבל: "אין קשר למיקום שנקבע לה"

בשיחה עם ynet הציג יו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) את עמדתו בסוגיה: "הכנסת קובעת את הכללים ולא מי שמוזמן אליה", אמר, "אין כאן שום פגיעה בכבודו של אף אחד. היום היא פשוט נבהלה והחליטה לחזור בה וזה לא קשור למקום שבו היא יושבת".

 

כבל זעם על הודעתה של סלינגר והחליט שלא לקיים את הדיון, כשהוא מסתפק בנאום שהכין מראש וכן בדברים קצרים שנשא כל אחד מחברי הכנסת החברים בוועדה. רובם ככולם השמיעו ביקורת נוקבת על הצעד המפתיע של סלינגר.

 

כבל אמר ל-ynet בעקבות האירוע: "אין קשר למיקום שנקבע לה. זו ועדת חקירה. בארה"ב בסנאט זה אותו דבר. אם מייסד פייסבוק מארק צוקרברג יכול לשבת ככה, גם סלינגר יכולה. היא פשוט נבהלה. אולי זה אפילו תוכנן מראש". בהזכירו את צוקרברג התכוון כבל לשימוע שערך הסנאט האמריקני לפני כחודשיים למייסד פייסבוק בעניין דליפת המידע מהרשת החברתית.

 

בתחילת חודש אוקטובר יתקיימו שני דיונים נוספים של הוועדה, אליהם זומנו ראשי בנק הפועלים ולאחר מכן ראשי בנק לאומי. לקראת המשך הדיונים, ייתכן שבוועדה רוצים שהאירוע שהתרחש היום ישמש דוגמה למוזמנים הבאים.

 

כבל התייחס לכך בשיחה עם ynet והמליץ לראשי המערכת הבנקאית שלא "לקבל רעיונות" בדיון הבא. "זה יישאר בדיוק אותה מתכונת", אמר, "זו ועדת חקירה, לא תוכנית כבקשתך. הבנק גם יכתיב לי כמה לדבר ולמי לענות? זו חרב מתהפכת. אנחנו הריבון. כמו שאני לא קובע לו כמה ריבית לקחת בהלוואה שהוא נותן, הוא לא יקבע לי מה לעשות בוועדה. כולם יגיעו בדיוק כמו שתוכנן".

 

בבנק הפועלים, שזומן כאמור לדיון הבא, סירבו להגיב לשאלת ynet כיצד בכוונתם לנהוג.


פורסם לראשונה 31/07/2018 15:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים