שתף קטע נבחר

"הייתי בן 13, ניצלת אותי. אני חי את זה כל יום מאז"

נתנאל היה ילד כאשר לטענתו הרב משה פלג, איש חינוך מוכר בעולם החרדי, תקף אותו מינית. שנים אחר כך הוא החליט להתמודד עם הטראומה והתקשר לרב כדי להתעמת איתו. האזינו לשיחה המטלטלת שבה מודה לכאורה הרב במעשים, ומבקש מחילה. פרקליט הרב פלג: "מדובר בדברי בלע ושקר"

 

 

נתנאל (שם בדוי), בן 24 מירושלים, החליט יום אחד שהוא לא מסוגל יותר, וברגע אימפולסיבי, כפי שהוא מסביר, הרים טלפון והתעמת עם הפחד הכי גדול שלו - הרב שלטענתו פגע בו מינית בתקופת נערותו. "נשמה, אתה בעצם נגעת בי, הכול התחיל ממך נשמה, לא ממני", טען להגנתו הרב משה פלג, כבר במשפט הראשון של השיחה הטעונה ביניהם. בהמשך הוא כבר התנצל ואף הציע לנתנאל פיצוי בדמות מימון הטיפולים הפסיכולוגיים שיעבור. האזינו לשיחה המטלטלת.

 

הרב משה פלג הוא אישיות מכובדת ומוכרת מאוד ברחוב החרדי בירושלים. הוא עומד בראש "שירת ירושלים", מדרשה לנערות חוזרות בתשובה; ביוטיוב ניתן לצפות בשיעורי תורה רבים שהוא מוסר, ובאתר המדרשה מצוין כי הרב פלג הקים וניהל פרויקטים בארץ ובעולם, סדנאות, ימי עיון וסמינרים לחיזוק הזהות היהודית לצעירים. נוסף על כך הוא מנהל עמותות כמו "מרכז שורשים" בירושלים, ובעברו היה מנהל של תלמוד תורה וכיום מסייע לשקם נערות "שנפלו למצבי סיכון והידרדרו לסמים, אלכוהול וקשר עם ערבים".

 

"האשמתי את עצמי"

נתנאל היה כבן 13 כאשר החל לטבול במקווה בערב שבת כנהוג בחברה החרדית. אנחנו מביאים כאן את גרסתו של נתנאל כפי שמסר לנו, שנתמכת גם על ידי התמלול של שיחת העימות שערך עם הרב. "הקפדתי ללכת למקווה השכונתי בערבי שבת, והרב משה פלג שגר בסמיכות להורים שלי היה יושב שם בבור של המים החמים", הוא מספר. "בתחילה הוא היה שולח את הרגליים שלו ומלטף את הרגליים שלי. זה קרה הרבה. הייתה פעם אחת שהיינו לבד, הוא שלח רגליים וקפאתי, כשנכנס טובל נוסף פלג יצא וסימן לי לבוא אחריו. התלבשתי ויצאנו. הלכתי אחריו בלי לדעת לאן. הגענו לבית כנסת בשכונה ושם הוא הכניס אותי לשירותים וביצע בי מעשה מגונה. אני זוכר לפחות שלושה מקרים בשירותים. הייתי הולך אחריו בלי להבין. הוא היה מחייך וקורץ לי, והרגשתי שאכפת לו ממני ושהוא בחר דווקא בי בזמן שהוא יכול היה לבחור בכל ילד אחר. מצד שני, הרגשתי כאילו הייתי משותק".

 

לטענת נתנאל, "בכל פעם שהגענו לשירותים הייתי אומר לעצמי שהפעם אני לא אכנס, ובכל זאת נכנסתי, ואחרי שזה היה קורה הרגשתי שבור. לא הייתה לי שליטה, הכל היה בלגן בראש. פלג היה מבקש ממני לגעת בו, משכנע אותי שאני איהנה מזה, אבל הרגשתי קפוא. באחת הפעמים שזה קרה הוא גם הציע לשים שמפו, כי 'זה יעזור לך'. הוא היה משפשף את האיבר שלו באיבר שלי ואני הייתי בוהה בפינה מסוימת בשירותים משותק, נותן לו לעשות מה שהוא רוצה ואז נשאר שם לבד. אני לא זוכר כמה זמן זה נמשך. כילד רק האשמתי את עצמי שהוצאתי זרע לבטלה ו'הכשלתי' את הרב".

 

מילד טוב עם ציונים מעולים נתנאל עזב את הישיבה לרחוב. "פשוט קמתי והלכתי", הוא מספר. "אף אחד לא הצליח לעזור לי. לא הבינו מה יש לי, הייתי עסוק רק בהאשמה עצמית, במיוחד שמדובר בשכן שלי ואני רואה אותו כל כך הרבה. זה השפיע עליי לכל אורך ההתבגרות. אני זוכר למשל שכשסיימתי מסע כומתה, הרגשתי כל כך גבר. חזרתי הביתה גאה בעצמי שהצלחתי, ואז הוא עבר לידי ונופף לי לשלום וברגע הפכתי למשותק, זכרתי כמה המבט שלו השפיע עליי כילד. רק אחרי שהתחתנתי הבנתי שילד לא יכול לרצות דבר כזה, ושאני לא אשם. חשבתי שהתגברתי על זה ברגע שהתחתנתי, חשבתי שהתגברתי על זה כשנולד לי ילד, אבל הפגיעה הזו ממשיכה ללוות אותי".

הרב משה פלג  רב חרדי פגיעה מינית ב נער ב מקווה הטרדה מינית מטריד מינית ()
הרב משה פלג

ואז הכול התפרץ החוצה כשנתנאל נתקל בכתבה על פדופיל. הוא שלח קישור לרב פלג בהודעה ואז התקשר אליו והתעמת איתו. "נשמה, מה שהיה אתה בעצם, אתה בעצם נגעת בי, הכל התחיל ממך נשמה, לא ממני", אומר לו פלג בשיחה, שהגיעה לידינו.

 

"זה טיעון של פדופילים", משיב לו נתנאל. "לך תבדוק את עצמך".

"אני לא ידעתי, בן כמה היית?" שואל פלג, ונתנאל משיב: "הייתי בן 13, אל תשחק אותה. הייתי בגיל של הבן שלך".

"וואו", ממלמל פלג.

 

"נו מה אתה אומר לי, 'אני לא מתעסק עם ילדים', אתה אומר לי שאני פיתיתי. ילד בן 13 פיתה אותך?" מטיח בו נתנאל בכעס. "אני הבנתי משהו? היית פאקינג רב, אני לא אלך אחריך? היית משה פלג. לא ניצלת את זה שאנחנו משפחה של חוזרים בתשובה ואני כאילו משתכנז?"

 

"מחילה, צדיק", מתפתל פלג ונשמע כמתנצל. "אני לא ידעתי אפילו מי אתה".

 

השיחה נמשכת ונתנאל מזכיר לפלג את היכרותם. "ממש מחילה", אומר פלג, "באמת ידעתי רק אחרי זה. לי היו גם כן את הקשיים הרגשיים שלי, יכול להיות שהייתה טעות נשמה".

 

"מה זה אומר טעות?" מרים נתנאל את קולו. "מה יכול להיות טעות? ברגע שאתה חושב במוח שלך שילד בן 13 מסוגל לפתות אותך, או מסוגל לרצות דבר כזה, שהוא בכלל לא יודע מה זה, ייקח לו 4 שנים אחר כך לגלות בכלל מה זה. אתה חושב שילד כזה יכול לפתות בן אדם בן 50? מנהל מדרשה? ילד בן 13 לא יודע כלום, ואתה יודע את זה שהוא לא יודע כלום".

 

פלג ממשיך להתנצל, ונתנאל תוקף. "אל תגיד לי מחילה", הוא מטיח בו. "אני רוצה שתבין, אתה לא יכול להגיד לי 'אני לא פגעתי בך'".

 

פלג: "אני לא ידעתי. אתה צודק נשמה... אז אני אומר לך, תקשיב צדיק, דבר ראשון אני אומר לך שוב, אני פשוט הרגשתי את ה.. הרגשתי אותך כאילו... מה אני אגיד לך".

נתנאל: "הרגשת מה?"

פלג: "הרגשתי אותך נוגע בי וכן הלאה, ואני בעצמי הייתי חסר. הייתה לי בעיה מאוד קשה. לא קשור לפדופילים דרך אגב, בכלל לא, של חמימות וכל הדברים האלה".

נתנאל: "תקשיב, תקשיב, אני באתי בהתחלה ונגעתי בך או שהיית שולח את הרגל שלך? אני אגיד לך את האמת, אולי בשבילך הייתי עוד ילד...".

פלג: "לא נשמה".

 

נתנאל: "אולי בשבילך הייתי איזה מקרה קטן שנעלת באיזה קופסה ושכחת, אבל אני חי את זה כל יום. היית שולח את הרגליים שלך, אני לא הייתי מבין בהתחלה מה זה, זה עניין אותי ופעם ראשונה שגיליתי שיש מושג כזה מיניות... בן כמה חשבת שאני?"

פלג: "לא יודע, לא יודע, אתה צודק".

נתנאל: "לא, אל תגיד לי שאני צודק. אם אני צודק אז ידעת שאני בן 13, בן כמה חשבת שהייתי?"

פלג: "לא יודע, אתה היית נראה בחורצ'יק גדול".

נתנאל: "בחורצ'יק גדול? אני הייתי מטר ארבעים".

פלג: "מחילה צדיק".

נתנאל: "שנים אני בכיתי".

 

הרב משה פלג, מתוך הסרטון:

הרב משה פלג  רב חרדי פגיעה מינית ב נער ב מקווה הטרדה מינית מטריד מינית ()

הרב משה פלג  רב חרדי פגיעה מינית ב נער ב מקווה הטרדה מינית מטריד מינית ()

השניים ממשיכים להתווכח. פלג טוען שהייתה נגיעה הדדית, שהוא לא יודע, ואז נתנאל מספר לפלג שהוא כבר שקל לפנות למשטרה אבל ויתר, כפי שקורה במקרים רבים: נפגעי ונפגעות תקיפה מינית מעדיפים להימנע מהעימות ולא תמיד סומכים על רשויות החוק. לא כל שכן כשמדובר בקהילה החרדית. הרב שומע את הדברים ונבהל. "אתה רוצה להרוס את כל המשפחה שלי ואת כל האנשים, ולהרוס אלפים של אנשים שאני עוזר להם?... ממש יש לי כאב גדול כי גם אני, יש לי כאב גדול שפגעתי בבן אדם, באמת. אתה לא מכיר אותי, תבדוק. אני עוזר להמוני אנשים בחיים שלי, יכול להיות שהייתה נפילה, אני ממש..."

 

נתנאל: "אני רוצה לשאול אותך שאלה. טיפלת בעצמך?"

פלג: "אני לא צריך טיפול נשמה, אני אין לי נטייה כזו".

 

נתנאל נשבר ומתאר בפני הרב פלג את הקשיים הרגשיים, את ההשלכות של הפגיעה על חייו ואת חוסר היכולת להשתקם. עושה רושם כי דבריו משפיעים על פלג, והוא מציע מיוזמתו לממן לנתנאל טיפול. "תן לי לשלם את זה לפחות, זה המינימום שאני יכול לעשות", הוא אומר לו. "מה שעשיתי אני צריך לשלם את זה... אני לא הייתי בסדר, אני צריך לתקן ולשלם על זה. מה שאני יכול לעזור באמת, בשמחה, העיקר שיהיה לך טוב".

 

נתנאל שוקל להיעזר בעזרה הכספית לשיקום נפשי עבורו שמציע הרב פלג, אך מחליט לוותר. "הוא רצה להעביר לי כל חודש סכום כסף לטיפול", הוא אומר לנו, "אבל לא רציתי להיות נזקק שלו, לא רציתי קשר אליו".

 

הרב פלג: זה ניסיון סחיטה

בעקבות השיחה הזאת הגענו לפגישה עם הרב פלג, במדרשה שהוא מנהל במרכז ירושלים. כעשרים בנות לומדות שם ומתגוררות בדירות סמוכות שאותן שוכר להן הרב. ביניהן ראיתי שם גם לפחות נערה אחת כבת 15. הצגתי את עצמי כחוזרת בתשובה שמחפשת מדרשה כדי להתחזק, ובפגישה גם סיפרתי על פגיעה מינית שעברתי כביכול. הרב הסביר שהוא מייעץ לכל הבנות שמתייעצות איתו בנושא, "לשים איקס על העבר. כשאני אומר לשים איקס על העבר הכוונה היא, כל דבר שמפריע לך להתקדם בחיים, גמרנו, מספיק".

 

- אתה מייעץ פה לבנות על פגיעות?

"כן, בין השאר".

 

- גם לכאלה ילדים שפגעת בהם?

"אם אני מייעץ לילדים שפגעתי בהם? איך אני יכול לייעץ לילדים שפגעתי בהם? אני לא פגעתי בהם".

 

- לא יודעת אבל שמעתי כמה סיפורים כאלה. במקווה לא נגעת בהם?

"לא, היה איזשהו סיפור אחד ש..."

 

- סיפור אחד?

"איזו שאלה".

 

- סיפור אחד?

"סיפור אחד, (אבל) לא של פגיעה".

 

- של מה?

"זו לא הייתה פגיעה, אני לא רוצה להיכנס לזה כרגע".

 

- אתה יודע כמה ילדים יש בחוץ שלא מתפקדים? ואתה פה מייעץ לבנות על פגיעות?

"זה לא נכון מה שאת אומרת".

 

- למה זה לא נכון? אתה אומר לי שהיה סיפור אחד, אז על אחד אתה מודה?

"סליחה לא, אני לא מודה על זה".

 

- אז על מה?

"היה סיפור אחד של בחור שבטעות, תוך כדי טבילה נגעתי בו, עשה שם איזה מעיישה ולא רציתי לפגוע בו ולא רציתי שיתבייש ויצא אחר כך ולא יודע מה קרה לו... ניסיתי לבדוק מה המוטיבציה שלו, הייתה לו מוטיבציה של כסף כנראה".

 

לפני פרסום הכתבה עתר הרב פלג לבית המשפט באמצעות עו"ד יהודה שושן בבקשה דחופה לצו איסור פרסום על שמו, בנימוק שההאשמות נגדו כוזבות ומקורן בסחיטה כספית. השופט אריה רומנוב מבית המשפט המחוזי בירושלים קבע דיון דחוף עוד לאותו יום. בדיון דרמטי שהתנהל שעות ארוכות חקר עו"ד תמיר גליק מטעם "ידיעות אחרונות" ו-ynet את פלג, ועימת אותו עם חלקים מהשיחה המוקלטת שהתקיימה לפני כשנה בינו לבין המתלונן.

 

בשלב זה נציגי "ידיעות אחרונות" ו-ynet הציעו כי השופט יזמן לעדות את המתלונן עצמו ויתרשם במישרין מגרסתו. בעדות דרמטית ובדמעות, פירט המתלונן מדם ליבו את המעשים שביצע בו פלג. בתום שמיעת העדות קבע השופט רומנוב כי "המעט שניתן לומר הוא כי הגרסה שהועלתה ע"י המתלונן היא בעלת כוח שכנוע לא מבוטל". השופט הוסיף וקבע כי בשיחה המוקלטת יש "לכל הפחות ראשית הודאה מצידו של פלג בכך שהוא ביצע במתלונן עבירות מין". בהחלטתו להתיר את הפרסום השופט סיכם וקבע כי "מה שעומד על הפרק הוא לא רק שמו הטוב של המבקש והצורך להגן על משפחתו, אלא חופש הביטוי וחופש העיתונות, וזכותו של אדם לזעוק את זעקתו".

 

עו"ד יהודה שושן, המייצג את משה פלג, מסר בתגובה לדברים שהועלו בכתבה: "צר לנו שבמציאות החיים במדינת ישראל משפטו של אדם נעשה דרך התקשורת ולא, כפי שראוי, באמצעות הליך פלילי תקין. מדובר במתלונן שהעיד על עצמו כי הוא בעל הפרעה נפשית, שככל הנראה פועלת בעניינו תופעת ה'השלכה' ממקרים אחרים שחווה למקרה בו אנו עוסקים. מדבריו השונים עולות סתירות קשות ורבות, ולמרות שמר פלג המליץ לו יותר מפעם אחת לפנות בתלונה למשטרה, הוא לא עשה כן והדבר מדבר בעד עצמו. בידינו ראיות רבות המוכיחות שמדובר בדברי בלע ושקר המופצים כנגד מרשי, ואנו נעשה בהן שימוש במידת הצורך, בין היתר על מנת להראות שכל מטרתו היא לסחוט את מרשי".

 

ynet תחקירים  ()

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים