שתף קטע נבחר

דיווח: גוגל עובדת על מנוע חיפוש מצונזר - לסין

שמונה שנים אחרי שיצאה מגבולות המדינה הקומוניסטית, נחשף כי גוגל עובדת על גרסה מצונזרת שתאפשר לה לפעול במסגרת "חומת האש הגדולה"

ענקית הטכנולוגיה מנסה, שוב, להיכנס לשוק הסיני: על פי דיווח של The Intercept, מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'אי, קיים פגישות סודיות עם בכירים בממשל הסיני במטרה להניע את הפרויקט ולהחזיר את מנוע החיפוש לפעולה גם בתוך "חומת האש הגדולה" של סין.

 

עובדת על גרסה מצונזרת. גוגל  (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
עובדת על גרסה מצונזרת. גוגל (צילום: shutterstock)

 

בשמונה השנים האחרונות נעדרה גוגל לחלוטין מגבולות סין, לאחר שסירבה לעמוד בדרישות הצנזורה של הממשל. אולם על פי הדיווח, בשנה האחרונה ותחת שם הקוד "שפירית" (Dragonfly), גוגל עובדת על גרסה של מנוע החיפוש, שתכיל צנזורה מובנית כלפי חיפושים שהשלטונות הסיניים מעוניינים לחסום. כך למשל ויקיפדיה תהיה חסומה לחלוטין, כמו גם תוצאות חיפוש הקשורות למושגים כמו "חופש ביטוי" ו"זכויות אדם".

הדיווח מגיע ככל הנראה מפי מתכנתים שלקחו חלק בפרויקט, שכולל גם פיתוח של אפליקציה מותאמת לאנדרואיד. הגרסה המצונזרת תחסום גם באופן מובנה שירותים מערביים שכבר היום חסומים בגבולות סין, דוגמת פייסבוק וטוויטר. על הפרויקט אמונים ככל הנראה כמה מאות עובדי גוגל, אולם רק עובד אחד חשף את המסמכים המעידים על קיום הפרויקט, מתוך חשש מוסרי. על פי הדיווח, הגרסאות השונות כבר הוצגו בפני בכירים בממשל, ועוברות שיפורים על פי דרישת הסינים.

 

הדיווח הזה מצטרף לידיעה על שיתוף פעולה נרחב בין גוגל לבין ענקית הסחר האלקטרוני השנייה בגודלה בסין, JD.com. לפני חודש וחצי הודיעה גוגל כי תשקיע יותר מחצי מיליארד דולר, שיקנו לה אחיזה במניות החברה וגם נוכחות באסיה - שממשיכה לתפקד כזירת התגוששות בין ענקיות טכנולוגיה במזרח ובמערב.  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים