שתף קטע נבחר

בנק ישראל לא יתיר ללאומי להחזיק 20% בלאומי קארד

המפקחת על הבנקים, חדוה בר, הודיעה היום לבנק לאומי כי בנק ישראל לא יאפשר לקבוצת לאומי לממש את האופציה לרכוש עד 20% מהתאגיד שבאמצעותו ירכוש הקונה את לאומי קארד

המפקחת על הבנקים, חדוה בר, הודיעה היום לבנק לאומי כי בנק ישראל לא יאפשר לקבוצת לאומי לממש את האופציה לרכוש עד 20% מהתאגיד שבאמצעותו ירכוש הקונה את לאומי קארד .

 

 נחתם סופית: לאומי קארד נמכרה לקרן ורבורג פינקוס

 

הדבר נחשף לראשונה בכלכליסט לאחר שגורמים בכירים באגף התקציבים מסרו כי הרצון של בנק לאומי וקרן ההשקעות ורבורג פינקוס, שסיכמה מולו על רכישת לאומי קארד ב-2.5 מיליארד שקל, כי הבנק ימשיך להחזיק בעקיפין דרך חברת הבת לאומי פרטנרטס ב-20% מלאומי קארד, אינו עולה בקנה אחד עם דרישות החוק.

חדוה בר. בפיקוח הבהירו ללאומי שרכישה אינה עולה בקנה אחד עם רוח החוק להגברת התחרות (צילום: רון קדמי) (צילום: רון קדמי)
חדוה בר. בפיקוח הבהירו ללאומי שרכישה אינה עולה בקנה אחד עם רוח החוק להגברת התחרות(צילום: רון קדמי)
.

  

בפיקוח הבהירו ללאומי שרכישה כאמור אינה עולה בקנה אחד עם רוח החוק להגברת התחרות. למרות שייתכן שהחזקה כזו היתה יוצרת לקבוצת לאומי מחויבות להצלחה של לאומי קארד, השיקול המכריע בהחלטת בנק ישראל הוא רצונו להבטיח את יישום תכלית החוק, שנועדה ליצור גופים פיננסיים נפרדים שלא יהססו להפוך לגורם תחרותי משמעותי. לכן הוחלט לא לאפשר את המשך המעורבות של קבוצת לאומי באמצעות החזקת מניות בתאגיד הייעודי שרוכש את לאומי קארד.

 

ורברוג פינקוס רצו שללאומי יישמר אינטרס בלאומי קארד כדי שירצה שהחברה תצליח. הסיבה: מדובר בשותפים עסקיים מכיוון שלאומי צפוי להיות הלקוח המרכזי של לאומי קארד שכן רוב לקוחות לאומי קארד הם לקוחות בנק לאומי ולאומי עתיד להנפיק כרטיסים ללקוחותיו שתתפעל לאומי קארד תוך חלוקה בעמלות.

 

בסיכומים מול לאומי וורבורג פינקוס דובר על כך שההחזקה בלאומי קארד תהיה אך ורק פיננסית ללא יכולת השפעה. בלאומי אף הצטיידו בחוות דעת של משרד עורכי הדין מיתר ליקוורניק המצביעה על כך שמדובר בהחזקה מותרת בדומה למשל להחזקה הפיננסית של בנק הפועלים ב-10% מחברת הביטוח הפניקס, אך ככל הנראה על רקע הנראות ובלחץ משרד האוצר ואגף התקציבים החליטו בבנק ישראל שלא להתיר אותה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים