שתף קטע נבחר

האופנוענים של פוטין הקימו בסיס באירופה

כנופיית "זאבי הלילה" - שהייתה מעורבת בסיפוח חצי האי קרים ונענשה בסנקציות - הקימה את "המפקדה האירופית" שלה בסלובקיה. בעקבות אימונים צבאיים של הלאומנים הרוסים, הממשלה המקומית מזהירה שמדובר בסכנה ביטחונית לאיחוד האירופי ולנאט"ו: "הם כלי של פוטין"

כנופיית אופנוענים רוסית לאומנית שמקורבת לוולדימיר פוטין הקימה בסיס בסלובקיה, שחברה באיחוד האירופי, ומדאיגה את הממשלה המקומית. נשיא סלובקיה אנדריי קיסקה אמר שחבורת "זאבי הלילה", שסייעה לכוחות הרוסיים במהלך סיפוח קרים ב-2014, היא סכנה ביטחונית לאיחוד ולנאט"ו.

 

ארה"ב הטילה סנקציות על "זאבי הלילה" בעקבות פעילות הכנופייה באוקראינה בזמן סיפוח קרים. לפי ארה"ב לאופנוענים יש קשר הדוק עם השירותים החשאיים ברוסיה, והם נשלחו למלחמה במזרח אוקראינה וסייעו לגייס בדלנים. מנהיג הקבוצה הוא אלכסנדר זלדוצנוב, שמכונה "המנתח", שנחשב לידידו של פוטין. ב-2013 העניק לו נשיא רוסיה את מדליית הכבוד הרוסית.

פוטין עם ראש הכנופייה, אלכסנדר זלדוצנוב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פוטין עם ראש הכנופייה, אלכסנדר זלדוצנוב(צילום: AFP)
 
"זאבי הלילה" באוקראינה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"זאבי הלילה" באוקראינה(צילום: AFP)
 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

 (צילום: Getty Images) (צילום: Getty Images)
(צילום: Getty Images)

בחודש יוני הקימו "זאבי הלילה" את הבסיס בסלובקיה, בכפר דולנה קרופה, במקום שבעבר היה דיר חזירים. הבסיס מוקף בגדרות תיל ויש בו רכבים צבאיים שאינם בשימוש. בעתיד, אומרים "זאבי הלילה", יהפוך המקום למוזיאון לזכר היחידות הסובייטיות שהשתתפו במלחמת העולם השנייה.

 

לפי ערוץ טלוויזיה סלובקי ל"זאבי הלילה" יש יותר מ-5,000 חברים וסניפים בכמה מדינות אירופאיות כולל סרביה, רומניה, מקדוניה ובולגריה. ב-BBC דווח שרוסיה הגדירה את הבסיס שהוקם בסלובקיה כ"מפקדה האירופית של 'זאבי הלילה'".

 

 
פוטין רוכב עם "זאבי הלילה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פוטין רוכב עם "זאבי הלילה"(צילום: AFP)
 
 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

"לא מדובר בחובבי אופנועים לא מזיקים", אמר נשיא סלובקיה קיסקה על הלאומנים הרוסים. "'זאבי הלילה' הם כלי של המשטר, ולקחו חלק בגזל שטחים של מדינה שכנה של סלובקיה, ובסיפוח אזורים באוקראינה בניגוד לחוק הבינלאומי. ההתבססות של 'המפקדה האירופית' של 'זאבי הלילה' בסלובקיה שמה ללעג את עמדתה הרשמית של סלובקיה בנוגע לסיפוח קרים ולמדיניות של רוסיה".

  

סלובקיה הייתה חלק מהגוש הסובייטי בתקופת המלחמה הקרה, והתקרבותה למערב הושלמה ב-2004, עם הצטרפותה לאיחוד האירופי ולברית נאט"ו. עם זאת, ממשלת המרכז-שמאל שלה עדיין מעוניינת בקשרי מסחר הדוקים עם רוסיה. סלובקיה נאלצה בחוסר רצון לתמוך בסנקציות של האיחוד נגד מוסקבה על סיפוח חצי האי קרים מאוקראינה.

בסיס של קבוצת האופנוענים נאמני פוטין זאבי הלילה דולנה קרופה סלובקיה (צילום: EPA)
הבסיס של "זאבי הלילה"(צילום: EPA)

בסיס של קבוצת האופנוענים נאמני פוטין זאבי הלילה דולנה קרופה סלובקיה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

בסיס של קבוצת האופנוענים נאמני פוטין זאבי הלילה דולנה קרופה סלובקיה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

בסיס של קבוצת האופנוענים נאמני פוטין זאבי הלילה דולנה קרופה סלובקיה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

סלובקיה נחשבת למדינה פרו-רוסית יחסית לשכנותיה במרכז אירופה. בשנה שעברה היא אישרה לאופנוענים הרוסים להגיע אליה, לעומת פולין וגרמניה שסירבו. סגן שר ההגנה הסלובקי, רוברט אונדרייצ'אק, אמר שסלובקיה מודאגת מהתחזקותם של ארגונים שמתנגדים לאידיאלים דמוקרטיים, ומהפעילות של ארגון שנחשב לשופר תעמולה של פוטין.  

 

בחודש יוני האופנוענים הרוסים קיימו בבסיס אימונים צבאיים עם "המתגייסים הסלובקים", ארגון צבאי למחצה שמונה 200 חברים. יותר מ-200 פוליטיקאים, פרשנים ופעילי זכויות אדם חתמו על מכתב שקורא לאסור על פעילות שתי הקבוצות.

בסיס של קבוצת האופנוענים נאמני פוטין זאבי הלילה דולנה קרופה סלובקיה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בסיס של קבוצת האופנוענים נאמני פוטין זאבי הלילה דולנה קרופה סלובקיה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

סגן שר החוץ הסלובקי התייחס לתרגיל המשותף, ואמר שהוא מודאג משיתוף פעולה של ארגון סלובקי עם ארגון "שמתנגד בגלוי למערכת הדמוקרטית, לאיחוד האירופי ולנאט"ו". במשרד החוץ הסלובקי אמרו: "אנחנו חושבים שההשפעה של חברי הקבוצה פוגענית, במיוחד בנוגע להפצת הדעות שלהם במטרה לשכתב את ההיסטוריה".

 

במשרד החוץ הסלובקי אמרו שצריך "לעקוב בזהירות" אחר פעילות הקבוצה. בחיפוש משטרתי במקום לפני שבועיים לא נמצאה שום ראיה להתנהלות חשודה. הנשיא קיסקה אמר על המשך המעקב אחרי הארגון הלאומני רוסי: "לחכות עד שארגון שמשרת מדינה אחת יתחיל להפר את החוק זאת אסטרטגיה ביטחונית עלובה".


פורסם לראשונה 01/08/2018 23:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מבט מהאוויר על הבסיס דולנה קרופה
צילום: רויטרס
מומלצים