שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  פייסבוק והספריה הלאומית חושפים אוצרות מן העבר
  פרויקט הדיגיטציה של הספריה הלאומית חושף רגעים היסטוריים לציבור הרחב, ומנגיש את התיעוד באמצעות פייסבוק. ד"ר חזי עמיאור, אוצר אוסף ישראל של הספריה הלאומית, הגיע לאולפן ynet ונתן טעימה מהאוצר

  פרויקט הדיגיטציה של הספריה הלאומית עולה הילוך: לרגל חגיגות ה-70 למדינת ישראל, הספריה הלאומית משתפת פעולה עם פייסבוק במטרה להנגיש חומרים ארכיוניים נדירים לציבור, באמצעות הרשת החברתית. החומרים כוללים תמונות וסרטוני וידאו השמורים בארכיון הספריה, ובהם תיעוד של אירועים תרבותיים, היסטוריים, וגם של חיי היום-יום בישראל בתקופות שונות. ד"ר חזי עמיאור, אוצר אוסף ישראל של הספריה הלאומית, הגיע לאולפן ynet והציג כמה מהתכנים היותר מעניינים שנחשפים כעת לציבור.

   

   

  "אנחנו רואים פה תמונות מביקור ראשון של קבוצת הכדורגל מנצ'סטר יונייטד בישראל, בשנת 1972. הם היו בשיא כוחם אז. הם באו למשחק נגד קבוצה משותפת של מכבי והפועל ת"א, ככה היו עושים פעם. הסיפור מהצד, הוא שהכוכב הראשי שלהם ג'ורג'י בס, ממש אחד מכוכבי אנגליה בכל הזמנים, הבריז ברגע האחרון מהמשחק", מספר עמיאור.

   

  כוכבי מנצ'סטר יונייטד באימון בווינגייט, 1972 (צילום: צילום: צוות IPPA, מתוך ארכיון דן הדני, הספרייה הלאומית, CC-BY 4.0)
  כוכבי מנצ'סטר יונייטד באימון בווינגייט, 1972(צילום: צילום: צוות IPPA, מתוך ארכיון דן הדני, הספרייה הלאומית, CC-BY 4.0)

   

  מלבד התיעוד הנדיר של אימון הכדורגל, נחשפות גם תמונות מחיי היום-יום. למשל, יום ים משנות השלושים. "אנחנו עכשיו בקיץ, יום ים משנות השלושים זה תיעוד של מפעל חינוכי גדול של הכשרת נוער להיות ימאים. אז היו עושים מין פסטיבל שנתי כזה בסוף האביב, כמו אולימפיאדה קטנה, היו מראים איך משיטים את המפרשיות ואיך לומדים את מקצועות החובלות. ים בישראל זה כמובן הרבה יותר מזה. בתמונה אחרת למשל, אנחנו רואים את שביתת המצילים בשנת 1969 בת"א. המצילים שבתו כי רצו תוספת שכר על שבת אבל כולם באו לים כולל המצילים והמשפחות שלהם והחופים היו גדושים".

   

  חוף ים עמוס בתל אביב, 1973 (צילום: צוות IPPA, מתוך ארכיון דן הדני, הספרייה הלאומית, CC-BY 4.0)
  חוף ים עמוס בתל אביב, 1973(צילום: צוות IPPA, מתוך ארכיון דן הדני, הספרייה הלאומית, CC-BY 4.0)

   

  חוף אילת 1962 (מתוך אוסף ביתמונה, הספרייה הלאומית)
  חוף אילת 1962(מתוך אוסף ביתמונה, הספרייה הלאומית)

   

  חוף אילת 1962 (מתוך אוסף ביתמונה, הספרייה הלאומית)
  חוף אילת 1962(מתוך אוסף ביתמונה, הספרייה הלאומית)

   

  מתוך ההצגה "משלי ערב" בתיאטרון החמאם, 1961 עם אריק איינשטיין, אורי זוהר, רחל אטאס, עליזה רוזן (מתוך ארכיון חיים חפר, הספרייה הלאומית)
  מתוך ההצגה "משלי ערב" בתיאטרון החמאם, 1961 עם אריק איינשטיין, אורי זוהר, רחל אטאס, עליזה רוזן(מתוך ארכיון חיים חפר, הספרייה הלאומית)

   

  גם אורי זוהר מככב בתמונות האלה.

  "כן, יש תמונה שלו יחד עם אריק אינשטיין על במה בתיאטרון החמאם ביפו, של דן בן אמוץ וחיים חפר מהארכיון של חיים חפר אצלינו בספריה הלאומית. מצאנו שם אלבומי תמונות שהם מתועדים עם ההצגות האלה של תל אביב הקטנה, של סיפורי הרב. ממש בתחילת דרכם, כאזרחים אחרי שהשתחררו מהצבא".

   

  האוספים נשמרים במהלך השנים בספריה הלאומית, שנמצאת כיום בשלב מתקדם מאוד של תהליך דיגיטציה - המרה של התכנים והצילומים לפורמט דיגיטלי. "מדובר בכמויות מאוד מאוד גדולות, מיליוני פריטים, ונחשפים דברים לעיני הציבור. המטרה שלנו שהציבור יכיר את זה ופייסבוק עוזרים לנו לקדם את זה", אומר עמיאור.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: צילום: צוות IPPA, מתוך ארכיון דן הדני, הספרייה הלאומית, CC-BY 4.0
  כוכבי מנצ'סטר יונייטד באימון בווינגייט, 1972
  צילום: צילום: צוות IPPA, מתוך ארכיון דן הדני, הספרייה הלאומית, CC-BY 4.0
  מומלצים