שתף קטע נבחר

סוריה: "יירטנו מטרה לא מזוהה ליד דמשק"

סוכנות הידיעות הסורית "סאנא" דיווחה כי "מערך ההגנה האווירית של צבא אסד יירט והשמיד מטרה לא מזוהה במערב דמשק". מקורות סורים הכחישו דיווחים על הפלת כלי טיס ישראלי

 
 
סוכנות הידיעות הסורית הרשמית "סאנא" דיווחה מעט לפני חצות אמש (יום ה') כי מערך ההגנה האווירית של צבא אסד יירט והשמיד מטרה לא מזוהה במערב דמשק. טרם נמסרו פרטים נוספים. כשעה לאחר מכן סוריה הכחישה דיווחים על הפלת כלי טיס ישראלי; ברשת "אל מיאדין" דווח כי מקורות סורים מסרו כי לא הייתה גיחת תקיפה ישראלית בשטח סוריה.

 

הלחימה בצד הסורי (צילום: רויטרס)
לחימה בסוריה(צילום: רויטרס)

ביום ג' בשבוע שעבר, מעט אחרי השעה 13:30, נשמעה אזעקה ברמת הגולן ובעמק הירדן. באותו הזמן דיווחו תושבים על שני שיגורים מהאזור. בהמשך הודיע צה"ל כי היו אלה שני טילי פטריוט ששוגרו לעבר מטוס "סוחוי" סורי. על פי צה"ל, המטוס, ככל הנראה סוחוי 24, היה במעקב ויורט אחרי שחדר לעומק של כשני קילומטרים לשטח ישראל. על פי רשת "סקיי ניוז" בערבית, המטוס נפל בשטח סוריה באזור הירמוכ. גורם צבאי סורי אמר לסוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק" כי אחד הטייסים, עומראן מרעי, נהרג וגורלו של הטייס השני לא ידוע והוא מוגדר נעדר.

 

דובר צה"ל מסר לאחר מכן כי חלק מהאירוע עדיין מתוחקר: "בימים האחרונים יש עלייה בעצימות הלחימה בסוריה ובהתקרבות שלה לגבול עם ישראל. אנו ברמת מוכנות גבוהה מאוד של גילוי ויירוט כדי לאתר פעילות חריגה שמאיימת על שטחנו, וערוכים גם לאירועי ירי קרקעי ואווירי. במהלך היום זיהינו פעילות אווירית רבה במרחב קונייטרה ובדרום הרמה, והעברנו מסרים בימים האחרונים בכמה צירים ובכמה שפות לגבי האינטרסים הביטחוניים של ישראל, ולפיהם לא נסבול הפרות של הפסקת האש מ-1974.

 

"זיהינו מטוס קרב שממריא משדה התעופה T4 (בסיס שהותקף כמה פעמים על ידי ישראל ומשמש גם כוחות איראניים) במהירות לעבר מדינת ישראל וחוצה כשני ק"מ לשטחנו. מערכת הפטריוט שיגרה שני טילים לעבר המטרה. המטוס נפל בשטח סוריה. ככל הנראה המטוס היה בודד. האירוע הסתיים ומאז לא מכירים אירועים נוספים. ידענו שהמטוס סורי. במהלך היום בוצע שימוש במנגנון התיאום עם הרוסים".

 

 

על פי סוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק", מקור צבאי סורי טען שהמטוס כלל לא נכנס לשטח האווירי הישראלי, אלא נפגע כשהיה מעל אדמת סוריה. המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם הודיע כי "אנו מאשרים שהמטוס נפל, לא ידוע מה עלה בגורל הצוות".

 

גורם צבאי שצוטט בסוכנות הידיעות הסורית הרשמית אישר את הפלת המטוס ואמר: "האויב הישראלי מאשר את תמיכתו בארגוני הטרור ופגע באחד ממטוסי הקרב שלנו, אשר ביצע תקיפות בריכוזי הטרור באזור ואדי הירמוכ ובשמי סוריה". זו הפעם השנייה שבה מופל מטוס קרב סורי ב-33 השנים האחרונות. התקרית הקודמת התרחשה בספטמבר 2014.

 

 


פורסם לראשונה 02/08/2018 23:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים