שתף קטע נבחר

עשרות שגרירים לשעבר נגד חוק הלאום: "נבוכים וכואבים"

40 דיפלומטים בכירים, בהם מנכ"לים לשעבר של משרד החוץ, חתמו על הצהרה פומבית נגד הפגיעה במיעוטים בישראל במסגרת חוק הלאום. "גאים על שנפל בחלקנו לשרת את ישראל לצד שגרירים דרוזים, נוצרים ומוסלמים. היום אנחנו כואבים את כאבם וקוראים לתקן את החקיקה"

40 שגרירים ודיפלומטים בכירים לשעבר יצאו נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו וחוק הלאום. בהצהרה פומבית שפורסמה היום (שבת) ופנתה לנתניהו נכתב כי "במהלך שנות שירותנו למען מדינת ישראל תמיד יכולנו להישיר מבט אל אומות העולם ולומר להן ביושר לבב כי ישראל, בהיותה הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, היא אכן מדינה יהודית גאה, אך כזו המתנהלת ברוח נביאי ישראל, ושורר בה שוויון בין מרכיביה, כולל בשימור השפה הערבית כשפה רשמית לצד העברית".

 

סערת חוק הלאום:

ילדי השוטר שנהרג מתגייסים, החייל שיסרב לעשות מילואים. פני מחאת הדרוזים

תיכוניסטים דרוזים לנתניהו: "חוק הלאום מקומם, עצור אותו"

"מדינת אפרטהייד": נתניהו פוצץ הפגישה עם ראשי העדה הדרוזית

 

הפגנה נגד חוק הלאום בכיכר רבין (צילום: מוטי קמחי)
המפגינים בכיכר רבין, הערב(צילום: מוטי קמחי)

השגרירים, בהם שלושה מנכ"לי משרד החוץ לשעבר - נסים בן שטרית , אלון ליאל, רפי ברק וראובן מרחב - ושני משנים למנכ"ל פנחס (פיני) אביבי ורן קוריאל, כתבו כי "בהיותנו גאים על הזכות שניתנה לנו לייצג את מדינת ישראל, להגן עליה בשער בת רבים, לקדם את אינטרסיה, את ביטחונה ואת מדיניות ממשלתנו, ולפעול למען המדע, הכלכלה והתרבות של ישראל, מביעים בזאת את מחאתנו על החקיקה המדירה את המיעוטים היושבים בתוכנו, ערבים, מוסלמים, דרוזים, נוצרים, צ'רקסים ואחרים, ואשר גוזרת על שפתם"

 

סמנכ"ל צפון אמריקה לשעבר, ברוך בינה, שכיהן גם כשגריר בדנמרק אמר כי הרעיון למכתב עלה במפגש של פרלמנט גימלאי משרד החוץ בתל אביב מתוך תחושה שאנו לא יכולים לעמוד מנגד שעמיתנו במשרד החוץ, דרוזים נוצרים ומוסלמים, נפגעים מהחוק".

 

דרוזים בדלית אל-כרמל (צילום: רויטרס)
דגל העדה הדרוזית בשילוב מגן דוד בדליית אל-כרמל(צילום: רויטרס)

 

 

"אנו גאים על שנפל בחלקנו לשרת את ארצנו לצד שגרירים ודיפלומטים דרוזים, נוצרים ומוסלמים ולהביא את בשורתה הפלורליסטית והמורכבת של ישראל אל העולם כולו. ואנו מחזקים את אחינו ואחיותינו הדיפלומטים הישראלים בני עדות אלה וכואבים היום את כאבם", הוסיפו.

 

גם מנכ"ל רשות השידור לשעבר אריה מקל, שכיהן כסמנכ"ל תקשורת ושגריר ביוון, סמנכ"ל צפון אמריקה והשגריר בגרמניה יורם בן זאב, השגריר לשעבר בפורטוגל ובאיטליה אהוד גול, הסמנכ"ל למנהל ושגריר צ'ילה לשעבר יוסי רגב, עופר בבלי שהיה הקונסול הכללי במיאמי,

אבי גרנות לשעבר השגריר בפינלנד, ח"כ לשעבר קולט אביטל שכיהנה כסמנכ"ל מערב אירופה וכקונסולית כללית בניו יורק, סמנכ"ל התקשורת ושגריר צ'כיה וז'נבה יעקב לוי, השגריר בצרפת דני שק, סמנכ"ל אמריקה הלטינית והשגרירה בארגנטינה דורית שביט, השגריר בצ'ילה רפי אלדד, סמנכ"ל התקשורת והשגריר בדנמבק ארטור אבנון ורבים נוספים חתמו על ההצהרה.

 

"השוויון נובע ממגילת העצמאות שלנו שהיא המסמך המכונן של קוממיותנו בארצנו. היא ולא אחרת", כתבו הדיפלומטים. "אנו נבוכים היום וכואבים על שכך נהיה לה לארצנו הטובה והיפה, וקוראים לתקן את נזקה של החקיקה האחרונה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
המחאה בכיכר רבין
צילום: מוטי קמחי
מומלצים