שתף קטע נבחר

הכירו את Q, אנשי הקונספירציה של טראמפ

בארה"ב מזהירים מ-Q, תנועה הולכת וגדלה של תומכי טראמפ המאמינים שקלינטון ואובמה שותפים לרשת פדופילים, שפיגועי 11 בספטמבר הם עבודה פנימית – ושטראמפ יזם את "רוסיה-גייט" כדי להפיל נוכלים מהוליווד ששולטים באמריקה. ומה הם חושבים שהנשיא מסמן להם עם המספר 17?

תנועה של פעילים תומכי דונלד טראמפ שאימצה לעצמה כינוי בן אות אחת בלבד, Q, צוברת תאוצה – ומביאה תיאוריות קונספירציה, גם המופרכות ביותר, אל קדמת הבמה של הפוליטיקה האמריקנית.

 

עוד סיפורים מרתקים בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

 

QAnon (צילום: AFP)
אנשי תנועת Q יוצאים אל העולם, בעצרת בטמפה בשבוע שעבר(צילום: AFP)

QAnon (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

ראשיתה של התנועה באוקטובר של השנה שעברה. באותם ימים החלה דמות עלומה, שמחזיקה לכאורה בסיווג ביטחוני ברמת Q, הרמה הגבוהה ביותר, לפרסם באינטרנט מסרים מוצפנים המתארים את המאמצים שנעשים כביכול לחשוף ולפרק קנוניית מושחתים בינלאומית שלדברי אותה דמות שולטת בעולם. רק אמריקנים מעטים שמעו בחודשים הבאים על הדמות הזו, שמתהדרת הן בכינוי Q והן בכינוי QAnon, ושלל המסרים החשאיים שלה נותרו בשולי האינטרנט.

 

אלא שהתנועה הזו פרצה לתודעה בשבוע שעבר על אחת הבמות הפוליטיות הגדולות ביותר שאפשר לחשוב עליהן: כמה ממשתתפי עצרת שערך טראמפ בטמפה שבפלורידה כדי לתמוך במועמדי המפלגה הרפובליקנית בבחירות אמצע הכהונה שייערכו בנובמבר, התייצבו לאירוע כשעל חולצותיהם הכיתוב QAnon וכשבידיהם שלטים עם הכיתוב "We Are Q".

QAnon (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

אז מיהו Q? חסידי התנועה הזו בטוחים שהמידע שמגיע אליהם הוא מידע מודיעיני מהרמות הגבוהות ביותר, וכי Q הוא חפרפרת במעגל הקרוב לטראמפ, אדם בעל גישה יוצאת מגדר הרגיל לשלטון, שהחל להדליף מידע מודיעיני כדי ליידע את הציבור האמריקני על תוכנית פנטסטית כלשהי. לפי המידע הזה, ארה"ב מנוהלת זה עשרות שנים על ידי התאגדות פושעים מרושעת שבה חברים ביל והילרי קלינטון, בני הזוג אובמה, הרוטשילדים ובעל הממון ופעיל זכויות האדם ג'ורג' סורוס. בהתאחדות חברים לכאורה גם אישים בולטים בהוליווד. תיאוריות קונספירציה נוספות שהופצו במסרים של Q: ניצולי הטבח בבית הספר בפרקלנד, פלורידה, היו שחקנים; מתקפת הטרור של 11 בספטמבר 2001 הייתה עבודה פנימית אמריקנית; וסוכנים אמריקנים ניסו להפיל את ה"אייר פורס 1", מטוסו של הנשיא.

 

לפי ההודעות שמפרסם Q, הרשת הנכלולית שנחשפה כוללת כנופיות של חוטפים ופדופילים כמו אלה שעמדו במרכז "פיצה-גייט", תיאוריית הקונספירציה המוזרה שלפיה בפריצה לחשבונות האימייל של אנשי הילרי קלינטון נחשפה רשת של סחר בבני אדם. תיאוריית הקונספירציה המוזרה ביותר אולי של תנועת QAnon היא זו שלפיה לא רק שדונלד טראמפ לא שיתף פעולה עם רוסיה בבחירות לנשיאות ארה"ב, סוגיה שסביבה מתנהלת כעת חקירה המטלטלת את ממשלו, אלא שהוא עצמו העמיד פנים כאילו הוא משתף פעולה עם רוסיה – כדי לגרום לתובע המיוחד רוברט מולר לעבוד לצידו כדי לחשוף את גורמי הרשע באותה התאגדות פושעים.

QAnon (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

לפי Q, האומה האמריקנית צריכה להיערך למעין הפיכת-נגד שמוביל טראמפ, פעולה נרחבת שבמסגרתה תיחשף הרשת ותופל, אנשיה ייעצרו – והכוח יחזור לידיו של העם האמריקני. "האם הר"ד (הילרי רודהם קלינטון) הבאה בתור? האם הבחירות היו אמורות להיות מזויפות? האם אנשים טובים מנעו את הזיוף?", כתב Q באחת מהודעותיו הראשונות. "אתם מאמינים שזה צירוף מקרים?".

 

מארק אמט, תושב פנסילבניה שנמנה עם תומכי תנועת QAnon והגיע לעצרת בטמפה, אמר בשבוע שעבר ל"וושינגטון פוסט": "מה זה Q, אתם שואלים? אני חושב שזה אנשים שחושפים את האמת. טראמפ רק מראה לנו את הדרך". תומכי התנועה מאמינים שבאוקטובר, במהלך אירוע שבו הצטלם עם חיילים לשעבר בצבא ארצות הברית, העביר טראמפ לכתבים אזהרה מוצפנת שלפיה מדובר רק ב"שקט שלפני הסערה".

QAnon (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בתחילה פורסמו המסרים של Q באתרים המזוהים עם הימין הקיצוני, אבל בהדרגה הם התפשטו לרשתות מוכרות וגדולות יותר כגון רדיט, טוויטר ויוטיוב. גם דמויות מוכרות החלו לאחרונה להתייחס לקיום של QAnon, בהן השחקנית רוזן בר.

 

אפשר להתייחס לתנועה המוזרה הזו כאל קוריוז ותו לא, אבל מומחים מזהירים כי נשקפת ממנה סכנה של ממש. ביוני השנה נעצר בנבאדה גבר ברכב משוריין כשברשותו רובה. הוא השמיע קריאות שבהן הזכיר את QAnon. "יש לזה את כל המאפיינים של מה שעשוי להפוך להתקוממות, לתמיכה באלימות או להנעה של אנשים לנקיטת אלימות – אולי אפילו למהפכה פוליטית", אמר קלינט ווטס, סוכן FBI לשעבר, לרשת MSNBC. "אני חושב שזו תופעה מסוכנת מאוד, במיוחד כשרואים שהיא נקשרת לנשיא ולעצרות שלו".

QAnon (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

דוברת הבית הלבן שרה סנדרס הכחישה בשבוע שעבר שיש קשר כלשהו בין טראמפ ל-QAnon: "הנשיא מגנה כל ארגון שמסית לאלימות נגד אנשים", אמרה, אבל הצהרתה לא ריפתה את ידיהם של תומכי התנועה. להפך, בכך שהיא זכתה להתייחסות בתדרוך רשמי של הבית הלבן הם ראו אישור ללגיטימיות שלה. הם בטוחים שטראמפ זורע רמזים שנותנים תוקף לתיאוריה שלהם.

 

בעצרת בטמפה בשבוע שעבר אמר טראמפ בין השאר שביקר בוושינגטון "כ-17 פעמים" לפני הבחירות ותקף את "17 הדמוקרטים הזועמים" שמנהלים את החקירה בעניין שיתוף הפעולה לכאורה בינו לבין רוסיה בבחירות. לתומכי QAnon אין ספק שזה היה מסר: Q היא האות ה-17 באלפבית האנגלי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אנשי Q בעצרת בטמפה בשבוע שעבר
צילום: AFP
מומלצים