שתף קטע נבחר

קורבן תקיפה מינית הגיבה בהתנהגות אלימה – ולא הורשעה

צעירה דחפה את אמה, תקפה עובדת סוציאלית, שברה רהיטים בבית והכתה את החתולה שלה באכזריות. ביהמ"ש קבע שראוי להתחשב במצבה

בית משפט השלום בקריית גת החליט לאחרונה שלא להרשיע צעירה שהודתה בשורת עבירות אלימות: השופטת נגה שמואלי מאייר התרשמה שהנאשמת הייתה במצב נפשי קשה בעקבות פגיעה מינית שחוותה בסמוך למעשים, וקבעה כי עדיף להימנע מהכתמת עברה הנקי.

 

על פי כתב האישום, במאי 2016 חזרה הצעירה (אז בת 23) להתגורר בבית אמה לאחר שבן זוגה תקף אותה מינית. היא נשכבה על הספה והחלה לבכות, קרעה מעליה את הבגדים וכרכה אותם סביב צווארה לכאורה בניסיון להתאבד. כמו כן היא הכתה את החתולה שלה, הטיחה אותה בקיר כמה פעמים ואיימה: "עכשיו אני אהרוג את החתולה". בהמשך היא דחפה את אמה, ברחה לפרדס סמוך ולקחה עמה את החתולה. כשחזרה ללא החתולה, חיכתה בבית האם ניידת טיפול נמרץ שלקחה אותה לבדיקה פסיכיאטרית בבית החולים ברזילי.

 

בכך לא הסתיימה התפרצות הזעם: בבית החולים דחפה הנאשמת עובדת סוציאלית שטיפלה בה, נשכבה על הכביש וצעקה "תדרסו אותי, אני רוצה למות". לאחר מכן עזבה את בית החולים וחזרה לדירת האם, שם הטיחה את הראש בקיר ושברה רהיטים ודלת.

 

ההגנה הציגה בבית המשפט חוות דעת פסיכיאטרית שלפיה הנאשמת מוכרת היטב בתחום בריאות הנפש על רקע פגיעות מיניות לכל אורך חייה. בחוות הדעת צוין שהיא לוקה בהפרעת אישיות גבולית והפרעה פוסט-טראומתית, ואף הוכרה על ידי הביטוח הלאומי כבעלת 40% נכות בשל כך.

 

הפסיכיאטר מטעם ההגנה הוסיף שההפרעה הנפשית גורמת לה ל"ניתוקים" שבמהלכם היא מאבדת קשר עם המציאות. לשיטתו, זה בדיוק מה שקרה לאחר התקיפה האחרונה שחוותה מבן זוגה. מנגד, הפסיכיאטר המחוזי התרשם שבזמן המעשים הנאשמת לא הייתה במצב פסיכוטי, וקבע שהיא כשירה לעמוד לדין.

 

על רקע הנסיבות הרגישות הגיעו הצדדים להסדר טיעון שבמסגרתו הודתה הצעירה בעבירות, והמדינה הודיעה שהיא תסתפק בהטלת עונש קל של מאסר על תנאי וחתימה על התחייבות. ההגנה ביקשה שלא להרשיע את הנאשמת כלל. היא הציגה חוות דעת של קרימינולוגית שיקומית ושל נציגה מיחידת הסיוע לנפגעות תקיפה מינית, שהסבירו שהנאשמת היא קורבן שזקוקה לשיקום. הן הוסיפו שמדובר בצעירה כשרונית וללא עבר פלילי – והרשעתה תקשה עליה למצוא עבודה.

 

"שקלתי לחומרה את האכזריות הטמונה במעשיה של הנאשמת, עת הטיחה את החתולה בקיר מספר פעמים", ציינה השופטת שמואלי מאייר. "לא נעלם מעיניי כי הנאשמת פעלה כפי שפעלה על רקע מצוקה נפשית ועל רקע פגיעה קשה שנפגעה מבן זוגה, ואולם אין בכך כדי להצדיק את התנהגותה האלימה, ללא כל התגרות מצדה של החיה ומבלי שזו תוכל להגן על עצמה".

 

עם זאת, השופטת קבעה כי אף שהנאשמת נמצאה כשירה לעמוד לדין, אין ספק שמצבה הנפשי היה רעוע, גם אם הוא לא הוגדר פסיכוטי.

 

בנסיבות השתכנעה השופטת שמואלי מאייר שעדיף להימנע מהכתמת העבר הנקי של הנאשמת הצעירה, והסתפקה בקביעה שהיא ביצעה את העבירות ללא הרשעה. לצד זאת, הנאשמת חויבה לחתום על התחייבות שלא לבצע עבירות נוספות בעתיד.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד אברהם (בומה) ברחד
מומלצים