שתף קטע נבחר

שני לוחמי מגלן נפצעו קשה ובינוני באימונים, צה"ל יתחקר

בשבוע שעבר לוחם נפצע קשה כאשר קפץ מרכב לתוך שיח. שבוע לפני כן לוחם נוסף נפצע בינוני באימון קרב מגע. צה"ל: "הוחלט על עצירת חלק מהאימונים ביחידה ובוצעו תדריכי בטיחות"

 

אימון של יחידת מגלן (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
אימון של יחידת מגלן(צילום: דובר צה"ל)

צה"ל הודיע היום (א') כי במהלך אימון ביום רביעי בשבוע שעבר נפצע באורח קשה לוחם ביחידת מגלן. כמו כן, שבוע קודם לכן חייל ביחידה נפצע באורח בינוני במהלך אימון קרב מגע. בעקבות האירועים, יקיים מפקד האוגדה תחקיר בראשותו. עיקר התחקיר יעסוק בשאלה מדוע שני המקרים הללו דווחו באיחור או לא במדויק למפקד יחידת מגלן ולמפקד חטיבת הקומנדו.

 

באירוע שבו נפצע לוחם באורח קשה, התברר בשלב מאוחר יותר כי הוא קפץ לשיח קוצני מתוך רכב, כחלק מאימון של היחידה. הלוחם שנפצע באורח בינוני שבוע לפני כן, נפגע בפלג גופו העליון במהלך אימון קרב מגע שנערך ללוחמים.

 

בצה"ל אומרים כי בניגוד לדיווחים ולטענות עד כה, הלוחם שנפצע קשה לא צפוי לסבול מנכות בלתי הפיכה, וכי מפקדיו מבקרים אותו בבית החולים ומעדכנים גם את הוריו. יחד עם זאת, הורים לחיילים ביחידה המובחרת טענו כי מדובר בשגרה קבועה של אימונים אינטנסיביים שלעיתים חוצים את הגבול של סף האלימות.

 

חיילי מגלן באימון. "קשר של שתיקה" (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
חיילי מגלן באימון. "קשר של שתיקה"(צילום: ג'ורג' גינסברג)

 "כמו ביחידות מובחרות אחרות גם במגלן יש קשר של שתיקה במקרים מהסוג הזה", אומר הורה ללוחם במגלן, "יש נשיכת שפתיים כואבת ורצון להישאר ביחידה, גם במחיר של סבל פיזי או נפשי. אלה התנהגויות שקשה להוציא מהבן כשהוא מגיע לחופשת סוף שבוע בבית, ולנו ההורים אין ברירה אלא לסמוך על המפקדים. פציעות באימונים מתרחשות בכל הצבא, השאלה אם מטייחים אותן ומסתירים".

 

מדובר בתקרית קשה שנייה בחטיבת הקומנדו של צה"ל בתוך חודשים ספורים. בחודש מארס השנה נהרג סמ"ר שחר סטרוג ז"ל מיחידת דובדבן מפליטת כדור של חברו ליחידה. תחקיר מעמיק של האירוע העלה כי ביחידה הייתה נהוגה תרבות של שימוש חופשי באקדחים לצורך תרגולת ירי בין החיילים, ללא פיקוח ותוך העלמת עין של המפקדים, שהובילה לשני אירועים של פליטות כדור נוספות בשנה שקדמה לאירוע הטראגי. לאחר ועדת חקירה שהוקמה נמסר מצה"ל כי הלקחים הופקו, הפיקוח יהודק וצעדים משמעתיים ננקטו נגד המפקדים האחראיים, בהם מפקד דובדבן, שקידומו הוקפא.

 

בחודש מאי 2017 לוחם מגלן נפצע בינוני בתאונת צניחה בגליל העליון. בשל טעות אנוש, החייל מחטיבת הקומנדו של זרוע היבשה סטה מהמתחם בשטח שבו היה אמור לצנוח, נחת בקרבת מנחת מחניים ופגע בבטונדה.

 

מצה"ל נמסר לגבי שתי תאונות האימונים האחרונות: "מפקד פיקוד המרכז, אלוף נדב פדן, מינה צוות תחקור בראשות תת-אלוף איתי וירוב, שיבחן פיקודית את ההתנהלות הנורמטיבית ביחידה. צוות נוסף שימנה מפקד זרוע היבשה, אלוף קובי ברק, יתחקר את האירוע בו נפצע לוחם במהלך אימון קרב מגע. במקביל, הוחלט על עצירת חלק מהאימונים ביחידה ובוצעו תדריכי בטיחות. האירועים יתוחקרו באופן מעמיק והלקחים יופקו".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
לוחמי מגלן באימון
צילום: דובר צה"ל
מומלצים