שתף קטע נבחר

דרעי מנע מרשויות לפתוח עסקים בשבת: "מנוחה לעובדים - ערך יהודי"

חולון, גבעתיים, הרצליה, ראשון לציון ומודיעין קיבלו הודעה שלפיה שר הפנים פסל חוקי עזר שמאפשרים להן פתיחת עסקים בשבת. יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש העיר מודיעין ביבס: "פוליטיקה זולה שנועדה לקושש קולות, אין בסמכות השר לפסול את חוקי העזר"

 

מרכול בחולון. העסקים ייסגרו בשבת? ()
מרכול בחולון. העסקים ייסגרו בשבת?

משרד הפנים הודיע היום (א') לארבע רשויות מקומיות כי השר אריה דרעי פסל את חוקי העזר שאישרו, המאפשרים פתיחת עסקים בשבת. ארבע הרשויות הן חולון, גבעתיים, הרצליה ומודיעין-מכבים-רעות, שקיבלו על כך הודעה ממנכ"ל המשרד, מרדכי כהן. היא מצטרפת להודעה דומה שקיבלה עיריית ראשון לציון לפני כחודש וחצי. ברקע הדברים יצוין כי ראשון לציון וחולון עתרו לבג"ץ בדרישה שהשר דרעי יאשר את חוק העזר העירוני.

 

במשרד הפנים הסבירו כי השר דרעי פסל את החוק מאחר שהרשויות לא עמדו בדרישה לנמק מדוע הכרחי לפתוח את העסקים ביום המנוחה ולהסביר מה תמהילם באזור ואת מי הם משרתים. דרישה זו היא חלק מחוק המרכולים שאושר בתחילת השנה בקריאה שנייה ושלישית בכנסת, ומעניק לשר הפנים את הסמכות לבטל חוקי עזר עירוניים בכל הנוגע לשמירת השבת במרחב הציבורי.

 

מלשכתו של דרעי נמסר כי הוא "רואה ערך יהודי, חברתי וסוציאלי לאפשר מנוחה לעובדים ביום השבת. בנוסף, הרשויות שפנו לחוקק חוק עזר עירוני שיאפשר פתיחת עסקים למסחר באופן גורף בשבת לא הוכיחו צורך חיוני בכך, כפי שקובע החוק. יצוין כי האכיפה לגבי עסקים שפועלים בשבת היא בסמכותה הבלעדית של הרשות המקומית. למשרד הפנים אין סמכות ויכולת לאכוף זאת".

אריה דרעי (צילום: אוהד צויגנברג)
"ערך יהודי, חברתי וסוציאלי לאפשר מנוחה לעובדים ביום השבת". השר דרעי(צילום: אוהד צויגנברג)

במכתב שנשלח לעיריית מודיעין-מכבים-רעות התייחס כהן לחוק העזר שאישרה, וטען כי מטרתו "לקבוע בחוק שאותם עסקים שבמשך שנים היו פתוחים בימי מנוחה בניגוד לחוק, ימשיכו להיות פתוחים בימי מנוחה. מדובר בהליכה בדרך שהינה עידוד וקידום העבריינות ופעולה בניגוד לחוק תוך פגיעה בשלטון החוק. משמעות הדברים היא כי אותם בעלי עסקים עבריינים שפעלו במשך השנים בניגוד לחוק ופתחו את עסקיהם בימי המנוחה, חרף האיסור לעשות כן, יקבלו כעת 'פרס' בדמות ביטול האיסור לפתיחת עסקיהם בימי המנוחה".

 

"ניסיון של שר הפנים לסחור בשבת" 

יושב ראש מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות, חיים ביבס, אמר בתגובה כי "המכתב של משרד הפנים הוא בבחינת פוליטיקה זולה שלפני בחירות כדי לקושש קולות. אין בסמכות השר לפסול את תיקוני החקיקה ואת חוקי העזר, בטח ובטח שהועברו טרם תיקון החקיקה שנעשה בכנסת לפני שבעה חודשים.

 

ביבס אמר עוד כי "לפי החוק, לשר היו 60 יום מרגע אישור החוק במועצות הערים להוציא מכתב התנגדות והוא לא עשה כן. יתרה מכך, חלק מהרשויות המקומיות אף פנו לאחר 60 הימים לשר על מנת לקבל את תגובתו ולא נענו כלל. לכן מדובר בניסיון שר הפנים לסחור בשבת כדי לייצר רווח פוליטי מגזרי. אנו נעתור לבג"ץ בנושא על מנת להגן על תושבי מדינת ישראל".

חיים ביבס ()
"נעתור לבג"ץ כדי להגן על תושבי מדינת ישראל". ביבס

במכתב של מרכז השלטון המקומי ומרכז המועצות האזוריות לשר דרעי, שבו הם מודיעים על כוונתם לעתור לבג"ץ, צוין כי "מדובר בהתערבות פוליטית גסה בניהול הרשויות המקומיות, פגיעה בדמוקרטיה ובתושבים והחזרת מדינת ישראל לימים חשוכים".

 

עוד נכתב כי "פניית מנכ"ל משרד הפנים נעשתה באיחור בלתי סביר שאינו מכבד כלל ועיקר את החוק במדינת ישראל ואין בסמכותו לפסול את חוקי העזר כעת, לאחר שעברו יותר מ-60 יום , שכן חוקי העזר הללו אושרו כדין, טרם תיקון החקיקה בכנסת".

 

מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית", אורי קידר, אמר כי "ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון נתנו לאריה דרעי את המפתחות לסגור את העסקים בישראל בשבת, ובאופן לא מפתיע הוא בחר להשתמש בהם. אחרי שבחרו לפגוע עד כה בקבוצות מיעוט שונות בחברה הישראלית באופן שיטתי - הם החליטו להכריז מלחמה גם על רוב הציבור, שלא מתכוון לחיות את השבת שלו כפי שהיא נהוגה בבני ברק.

 

"חנות אחר חנות שתיסגר בשבת הן כנראה התפאורה שנתניהו וכחלון מתכננים לקראת הבחירות לכנסת, ואם לא ישתמשו במושב הכנסת הקרוב כדי לשנות את חוק המרכולים, הפחדנות שלהם תגבה מהם מחיר פוליטי חסר תקדים. אנחנו לא ניתן להכרזת המלחמה הזו על רוב הישראלים לעבור בשקט ואנחנו קוראים לראשי הערים שנפגעו מהחוק לא להרים ידיים אלא להילחם איתנו את מלחמתה של ישראל השפויה והחופשית. אם נתניהו וכחלון לא ייקחו מדרעי את המפתח לשבת הם עוד ימצאו את עצמם בלי הצרור לכל למדינה".

 

מתנועת "נאמני תורה ועבודה" נמסר: "במקום להרגיע את הרוחות לקראת הבחירות לרשויות המקומיות, שר הפנים אריה דרעי ממשיך ללבות את האש והמתיחות בין חילונים, מסורתיים ודתיים בנושא השבת במרחב הציבורי. זהו עוד ספיח של חוק המרכולים שכל מהותו יצירת קיטוב כאשר מרכול אחד לא נסגר עד היום בגללו וגם אף אחד לא ייסגר בעקבות המכתב הזה. אנו קוראים לראשי הרשויות לא להיגרר למלחמת אחים נוספת בעקבות השר דרעי אלא לאפשר שיח מכבד בנושא השבת במרחב הציבורי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
שר הפנים דרעי
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים