שתף קטע נבחר

סעודיה גירשה את השגריר הקנדי: "לא יתערבו בעניינינו"

השגריר הקנדי התבקש לעזוב את ריאד תוך 24 שעות - לאחר שקנדה הפצירה בסעודיה לשחרר פעילות ופעילי זכויות נשים עצורים. "קנדה ואחרות לא יכולות לטעון שהן דואגות לאזרחי הממלכה יותר מהממלכה עצמה", נמסר ממשרד החוץ הסעודי. הממלכה החליטה עוד להחזיר את שגרירה בקנדה, והודיעה על הקפאת המסחר בין המדינות

 

פיצוץ דיפלומטי בין קנדה וסעודיה: משרד החוץ הסעודי גירש מהמדינה את השגריר הקנדי, שהתבקש לעזוב תוך 24 שעות, והכריז עליו כ"אישיות בלתי רצויה". במקביל הוחלט בממלכה להחזיר את השגריר הסעודי מקנדה ולהקפיא את כל המסחר עימה וההשקעות בה.

 

בהודעה שהופצה מטעם משרד החוץ הסעודי נטען כי ההחלטה התקבלה בשל התערבותה של קנדה בעניינים פנימיים של הממלכה, לאחר שהפצירה לשחרר באופן מיידי פעילים ופעילות זכויות נשים העצורים בה בציוץ בחשבון הטוויטר של משרד החוץ הקנדי. בהודעה הסעודית נמסר: "הצהרנו שלא נתערב בענייני הפנים של מדינות אחרות, כולל קנדה, ועל כן אנו דוחים כל התערבות זרה בעניינינו. נפרש כל התערבות קנדית נוספת כאישור לנהוג באופן דומה. קנדה ואומות אחרות לא יכולות לטעון שהן דואגות לאזרחי הממלכה יותר מהממלכה עצמה".

 

"התערבות בענייני הממלכה". יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
"התערבות בענייני הממלכה". יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן(צילום: gettyimages)

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו (צילום: AFP)
ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו(צילום: AFP)

 

משרד החוץ הסעודי הוסיף כי יקפיא "כל עסקה חדשה" בין המדינות. כ-10% מהנפט הגולמי המיובא לקנדה מגיעים מסעודיה. למדינות יחסי מסחר גם בתחום הנשק - לפני ארבע שנים זכתה החטיבה הקנדית של ג'נרל דיינמיקס האמריקנית במכרז בהיקף של 13 מיליארד דולר לכלי רכב צבאיים, באחד המכרזים הגדולים בתולדות קנדה.

 

עדיין לא ברור אם השגריר הקנדי, דניס הוראק, נמצא כעת בממלכה. שרת החוץ הקנדית, כריסטיה פרילנד, מסרה באמצעות הדוברת שלה כי קנדה "מודאגת מאוד" מהפעולות של סעודיה. "קנדה תמיד תפעל לשמירה על זכויות אדם, בהן גם זכויות נשים, חירות וחופש הביטוי, ברחבי העולם. הממשלה שלנו לעולם לא תהסס לקדם את הערכים האלה, ואנו מאמינים שהשיח הזה הוא חשוב לדיפלומטיה הבינלאומית".

 

 

ביום רביעי נעצרו בסעודיה פעילות פמיניסטיות, בהן סמאר בדאווי, אחותו של הבלוגר ראיף בדאווי שנאסר אף הוא. רעייתו של בדאווי מתגוררת בקנדה ולאחרונה הפכה לאזרחית המדינה. המהלך הוביל לגינוי

חריף מצד קנדה שקראה לשחררן באופן מיידי, לצד הבעת דאגה ממעצרם של פעילי זכויות האדם במדינה.

 

רוב הפעילות שנעצרו מחו נגד מדיניות הממשלה הדוגלת באפוטרופסות גברית, שמחייבת נשים לקבל את אישורם של בני המין הגברי בעת קבלת החלטות משמעותיות בנושאים רשמיים. מאז חודש מאי נעצרו בסעודיה יותר מעשר פעילות למען זכויות נשים. משרד החוץ הקנדי צייץ: "קנדה מודאגת מאוד ממעצר פעילות ופעילים נוספים למען זכויות נשים בסעודיה, כולל סמאר בדאווי. אנחנו קוראים לשלטונות סעודיה לשחרר מיד את כל פעילי זכויות האדם". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן
צילום: רויטרס
מומלצים