שתף קטע נבחר

ממחר: האחיות ישבתו ללא הגבלת זמן במחאה על גילויי האלימות

הסתדרות האחיות הכריזה על שביתה ללא הגבלת זמן לנוכח מה שהגדירה "אוזלת ידה של ממשלת ישראל בטיפול באלימות הקשה במערכת הבריאות ואי יישום המלצות הוועדה למיגור האלימות"

 

 

 

האחיות יחלו מחר (יום ג') בבוקר בשביתה כללית ללא הגבלת זמן בבתי החולים ובקהילה. הן מוחות על מה שהגדירו "אוזלת ידה של ממשלת ישראל בטיפול באלימות הקשה במערכת הבריאות ואי יישום המלצות הוועדה למיגור האלימות במערכת הבריאות, שהתקבלו כבר לפני כתשעה חודשים".

ארכיון (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
ארכיון(צילום: אבישג שאר-ישוב)
 

"האחיות והאחים במדינת ישראל החליטו כי דמם אינו הפקר", אמרה אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחיות. "לכן הכרזנו הבוקר על שביתה כוללת. עד שלא יבוצעו פעולות אופרטיביות לאלתר לפתרון העומסים הבלתי נסבלים ולהגנה על הצוותים הרפואיים ועובדי מערכת הבריאות - האחיות והאחים לא ירפו במאבקם".

 

כהן אמרה עוד כי "לא יכול להיות שאחות תצא לעבודה לטפל בחולים ותסיים בחדר מיון. לא ייתכן כי ממשלת ישראל תעמוד כצופה מן הצד בעת שמערכת הבריאות הופכת לזירת מלחמה - והאחיות, הצוותים הרפואיים ועובדי מערכת הבריאות משמשים שק חבטות. לא ייתכן שאחות תיאבק על חייה בטיפול נמרץ בין חיים למוות ושרי הממשלה ייאלמו דום".

"לא נרפה במאבקנו". כהן (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
"לא נרפה במאבקנו". כהן(צילום: ירון ברנר)

במסגרת השביתה בכל מערכת הבריאות יפעלו האחיות בבתי החולים במתכונת שבת. בכל עיר תתקיים תורנות של תחנה אחת בלבד לבריאות המשפחה, שתיתן מענה לפגים ולנשים הרות בסיכון. בלשכות האפידמיולוגיות תהיה תורנות למקרים דחופים בלבד. מרפאות חיסוני חו"ל יהיו סגורות בכל לשכות הבריאות.

 

דגימות דם - כולל סקר יילודים ובדיקות דם - יילקחו בלשכות באמצעות אחות תורנית. לא ייערכו בדיקות רופא בכל התחומים ולא תתבצע קבלת קהל בכל שעות העבודה.

 

כהן סיפרה כי האחיות הכריזו על סכסוך עבודה לפני שבועיים. "למה מחכים? שיקרה עוד רצח ואז יגידו לנו, זה בסדר שאתן יוצאות? האחיות חוות יום יום אלימות, מיום ליום זה נעשה יותר גרוע. אני חושבת שמגיע לאחות שמגיעה לעבודה לחזור בשלום הביתה". היא סיפרה על תכתובות עם ראש הממשלה, שר האוצר, שרת המשפטים, סגן שר הבריאות. "אמרנו שצריך לשבת ולמצוא פתרון לאלתר".

 

כהן הוסיפה: "אם הקימו ועדה, בבקשה, תיישמו לאלתר את המסקנות. עברו שמונה חודשים ושום דבר לא נעשה. אני חושבת שזה לא בסדר, הגיע הזמן שהאחיות ובכלל כל עובדי מערכת הבריאות לא יהפכו לשק חבטות. כל מי שנכנס מכה בהם".

 

היא הסבירה כי בבתי החולים הפסיכיאטרים הורו "להוריד את הקשירות בשבעים אחוז. אם אתם מורידים את הקשירות, תאבטחו את האנשים. אבל אין מאבטחים, אין שוטרים בכל בתי החולים, אין שליטה מהירה". היא ציינה כי העומס בבתי החולים משפיע על המתח שחש כל מי שמגיע אליהם, ולכן רמת האלימות גואה.
 
כהן תיארה את חוסר ההקשבה של סגן שר הבריראות וראש הממשלה. "שלחנו פעמיים מכתבים. לפחות היו קוראים לנו, תשמעו אותנו, תשמעו את הזעקות של האחיות. אם לא יהיה פתרון יעיל, האחיות ינטשו את כל מקומות העבודה. אי אפשר להמשיך יותר בצורה הזאת". 
 
יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן אמר כי: "אסור להשלים עם נגע האלימות במערכת הבריאות. המדינה לא יכולה להמשיך לעמוד מנגד, בשעה שצוותי הסיעוד והרפואה, אשר מקדישים לילות כימים להצלת חיים, מותקפים מדי יום במקום עבודתם. אנו ניצבים ביחד עם האחיות והאחים, לזעוק את צעקתם עד שיהיה טיפול ומענה מקיף ואמיתי".
 

בחודשים האחרונים התרבו מעשי האלימות כלפי הצוותים הרפואיים במוסדות הבריאות. המקרה הקשה ביותר התרחש בחודש שעבר בבית החולים שמואל הרופא בבאר יעקב. אוסקר באחיט, בן 31 מאריתריאה, דקר את האחות רחלי ברוך ופצע אותה קשה.

 

חקירת המשטרה העלתה כי באחיט, שבעבר אושפז בבית החולים, הגיע למוסד הרפואי כשברשותו סכין גדולה. לפי המשטרה, הוא עבר דרך השומרים בכניסה ולא ציית להוראתם לעצור.

 

האזרח הזר נכנס לביתן המחלקה שבה היה מאושפז, נתקל במאבטח ושלף לעברו סכין. בתגובה עזב המאבטח את המקום בריצה, ואז באחיט ניגש לאחות קובו שעמדה בסמוך ודקר אותה. לאחר מכן שב המאבטח למקום, שלף את אקדחו, ירה לעבר באחיט ולא פגע בו. צוות רפואי ומאבטחים השתלטו על הדוקר עד להגעת השוטרים למקום.

 

לפני תשעה חודשים הגישה ועדה בראשות פרופ' שלמה מור יוסף את המלצותיה למיגור תופעת האלימות בבתי החולים. הוועדה הוקמה בעקבות רצח האחות טובה קררו על ידי מטופל בשנה שעברה. בין מסקנות הוועדה נקבע כי יורחבו הסמכויות של המאבטחים בבתי החולים, תוחמר הענישה לתוקפי צוות רפואי, תופעל אפליקציית לחצן מצוקה לעובדי מערכת הבריאות בטלפונים הניידים ויוצבו שוטרים בחדרי המיון.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבישג שאר-ישוב
ארכיון
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים