שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  בת 5 ובן 7 מחפשים משפחה: "הם לא רוצים להיפרד"

  הם נולדו בישראל למבקשי מקלט מאפריקה, וכבר יותר משנה מחכים למשפחת אומנה שתוכל לקלוט את שניהם ביחד. "האחים נמצאו בדירה מטונפת, בודדים, רעבים ומוזנחים", סיפרה מנחת אומנה בעמותת "אור שלום" שמסייעת לילדים. העמותה מחפשת לרוז ויוסף בית חם, מחבק ואוהב

   

   

  מחפשים משפחת אומנה לשני אחים    (צילום: אלי סגל)

  מחפשים משפחת אומנה לשני אחים    (צילום: אלי סגל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  רוז ויוסף (השמות בדויים), אחים בני חמש ושבע, נמצאים תמיד ביחד. הם משחקים ביחד, עוזרים אחד לשני, אפילו מנחמים אחד את השני ברגעים קשים. כבר יותר משנה הם שוהים במרכז חירום של שירותי הרווחה, ממתינים למשפחת אומנה שתוכל לקלוט את שניהם ביחד. מדובר בזמן חריג ביותר, שכן משך התקופה הסביר לשהייה במרכזי החירום עומדת על עד חמישה חודשים.

   

  גורמי המקצוע בעמותת "אור שלום", שמחפשת משפחת אומנה עבור האחים, חוששים שאם לא תימצא להם בהקדם משפחה מתאימה הם ייאלצו להפריד ביניהם לשתי משפחות אומנה שונות. "חלק מהקושי נעוץ בעובדה כי מדובר בילדים של מבקשי מקלט מאפריקה, על אף שהילדים עצמם נולדו בישראל, מדברים רק עברית ומחוברים מאוד להווייה הישראלית", הסבירו בעמותה. ברקע הם מציינים גם כי איתור משפחה מתאימה הופך להיות מאתגר כשמדובר על קליטה של יותר מילד אחד.

  אילוסטרציה שני אחים שחורים מאפריקה (צילום: shutterstock)
  אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

  רוז ויוסף הוצאו מהבית לאחר שסבלו מהזנחה קשה. "גורמי הרווחה מצאו אותם בדירה מטונפת כשהם בודדים, רעבים ומוזנחים, ללא איש שידאג לביטחונם ולצורכיהם", תיארה בריאיון לאולפן ynet דלית בינשטוק, מנחת אומנה בעמותה. "לאחר בדיקה, התברר כי אביהם של הילדים אינו בקשר עם המשפחה וכי אמם נוהגת לשהות מחוץ לבית רוב שעות היום, כשהיא משאירה אותם לבד לעיתים אפילו ימים שלמים. לאחר שהתרשמו כי קיימת סכנה ממשית לחייהם ולהמשך התפתחותם, החליטו גורמי הרווחה להוציא את הילדים מביתם".

   

  בעמותה מספרים כי השהות הארוכה במרכז החירום, באווירה של אי ודאות ועם תחלופה מתמדת של ילדים שמגיעים, כמוהם, במצבים קשים, מקשה מאוד על האחים. "כל דפיקה בדלת, כל אדם שנכנס, מביאים אותם לקוות שהנה נמצאה משפחה עבורם, רק כדי להתאכזב אחר כך. רק בקשה אחת יש לשניהם - שלא יפרידו ביניהם".

   

  הגורמים המטפלים מתארים ילדים מקסימים שבאמצעות חום, אהבה וטיפול מסור, מצליחים להתגבר על נסיבות חיים לא פשוטות. "רוז היא ילדה מתוקה, חכמה וחברותית, שהייתה בתחילה מסוגרת ועצמאית באופן שלא תאם את גילה. לאחר כמה חודשים, היא החלה ליהנות מטיפול הצוות, וכעת היא מחפשת את תשומת לבם ומביעה קרבה בחיבוק ובנשיקה. עם זאת, יציאה מהבית לעיתים מעוררת בה חרדה והיא נוטה להרדים את עצמה כדרך להתנתק ולהימנע מהתמודדות עם קשיים".

   

  על יוסף הם מספרים כי הוא ילד בעל חוש הומור מפותח, שמביע את עצמו בשפה עשירה. "ניכר שיוסף עצבני וחושש שמטפליו יעזבו אותו, ולכן הוא מתאמץ בכל מאודו לרצות ושיהיה נעים וכיף בחברתו. כשהוא רגוע, יוסף עובד בסבלנות, קשוב ומרוכז, וניכר שהוא תלמיד טוב".

   

  "ייתכן שלא תהיה ברירה אלא להפרידם" 

  עמותת "אור שלום", בפיקוח ותקצוב משרד העבודה והרווחה, מחפשת עבור האחים משפחת אומנה מאזור מרכז הארץ שתהיה מוכנה לאתגר של גידול שני ילדים ששהו זמן רב במרכז חירום וזקוקים להכלה, יציבות, רגישות, חום משפחתי והתמודדות עם חוסר ודאות. הם מציינים כי למרות שהאחים מגיעים מרקע תרבותי שונה, זה לא בא לידי ביטוי בטיפול היומיומי בהם.

   

  "אם לא תימצא משפחה שתסכים לקלוט את האחים יחד, ייתכן שלא תהיה ברירה אלא להפרידם, וזה יהיה קשה מאוד, מכיוון שהם קשורים מאוד אחד לשני", מסבירה בינשטוק. בעמותה מציינים כי בניגוד לתפישה הרווחת, גידול אחים יכול להיות אפילו קל יותר מגידול ילד אחד, כבר מתחילת הדרך, מכיוון שהם תומכים אחד בשני ומקלים על תהליך הקליטה שלהם במשפחה.

   

  עוד 35 ילדים ממתינים לבית חם

  מלבד זוג האחים, ישנם כ-35 ילדים נוספים ממקומות שונים ברחבי הארץ שממתינים כעת שיימצאו עבורם משפחות שיעניקו להם בית חם.

   

  רחל איגר-לוין, מפקחת ארצית על תחום משפחות האומנה במשרד הרווחה, מציינת כי המשרד מעביר יותר מ-160 מיליון שקלים בשנה עבור מענים לילדים שהוצאו מבתיהם. "המשרד משקיע בכל ילד את מלוא המשאבים הנדרשים, בהתאם לגיל ולצרכים, על מנת לסייע לילדים להתפתח בצורה אופטימלית", היא מוסיפה. "מדיניות המשרד היא לטפל בילדים ולשלבם בתוך הקהילה סמוך לקרובי המשפחה כדי שיוכלו לזכות בחיים נורמטיביים ככל שניתן".

   

  המשפחות שיזכו לשמש כמשפחות אומנה, יעברו ב"אור שלום" קורס להכשרת משפחות אומנה וגם ילדיהם יזכו לסדנת הכנה לקראת קליטת ילד חדש בבית. עובדת סוציאלית של העמותה תלווה את המשפחה לכל אורך הדרך, ותסייע בפתרון קשיים ודילמות בתהליך האומנה. עם קליטת הילד/ה במשפחה חדשה, זכאי אחד ההורים לחופשת לידה על פי חוק. משפחות המעוניינות להיות משפחות אומנה מוזמנות לפנות לעמותת "אור שלום" בטלפון 03-5417000 או במייל Omna@Orr-Shalom.co.il


  פורסם לראשונה 06/08/2018 22:24

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים