שתף קטע נבחר

מחוסר אשמה: נסגרו תיקים נגד בכירים בעיריית בת ים

הפרקליטות החליטה לסגור את התיק נגד ארבעה בכירים בעיריית בת ים שנחשדו בשוחד בחירות מחוסר אשמה. החשד שנבדק ונדחה: הארבעה שיכנעו בעלי עסקים לתמוך בראש העיר בבחירות בתמורה להטבות

פרקליטות מחוז תל אביב הודיעה היום (ב') לארבעה בכירים בעיריית בת ים (חלקם לשעבר), כי התיק נגדם בגין שוחד בחירות נסגר מחוסר אשמה. מדובר במנכ"ל העירייה ארז פודמסקי-שקד, היועצת המשפטית חנה כהן-מוצן, סגן ראש העיר ויקטור טל ומנהל לשכת ראש העיר יעקב מור-חיים.

 

עיריית בת ים. התיק נגד ארבעה בכירים בעירייה נסגר מחוסר אשמה (צילום: דודו אזולאי) (צילום: דודו אזולאי)
עיריית בת ים. התיק נגד ארבעה בכירים בעירייה נסגר מחוסר אשמה(צילום: דודו אזולאי)

 

במסגרת התיקים נבדקו החשדות שלפיהן בינואר 2015 התערבו הארבעה בפעילותו של התובע העירוני במחלקה המשפטית ונתנו הטבות לבעלי עסקים בעיר תמורת תמיכה במועמדותו של יוסי בכר בבחירות לראשות העיר.

 

הבחירות האחרונות בבת ים עוררו סערה רבה בעיר, ובשלב מסוים אף בוטלו על ידי בית המשפט המחוזי. חבר מועצת העיר אלי יריב, שהפסיד לבכר בבחירות, פנה לערכאות המשפטיות, אך בית המשפט העליון הפך את החלטת המחוזי וקבע כי בכר ימשיך בתפקידו כראש העיר. במקביל, החלה החקירה המשטרתית בנוגע לעבירות פליליות שנעברו בהקשר לתביעה.

ראש העיר בכר. לא נחקר כי לא היה בכך צורך (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
ראש העיר בכר. לא נחקר כי לא היה בכך צורך(צילום: שאול גולן)

היום הודיעה הפרקליטות כי לאחר בחינת מכלול הראיות בתיק לא נמצאו ראיות ממשיות למעשים פליליים ולכן הוחלט לסגור את התיק נגד הארבעה מחוסר אשמה. בפרקליטות הבהירו כי ראש העיר בכר לא נחקר בתיק הנוכחי מכיוון שלפי הראיות לא היה בכך צורך.

 

בנוגע ליועצת המשפטית כהן-מוצן אמרו בפרקליטות שהתיק בעניינה נסגר, אך ציינו כי במסגרת הליך אזרחי שעסק בנושא מצא בית המשפט המחוזי פסול בדרך שבה פעלה במסגרת תפקידה.

 

בעקבות כך, המחלקה להנחית תובעים מוסמכי היועץ המשפטי לממשלה בפרקליטות זימנה אותה לשימוע בנוגע להמשך ההסמכה שלה כתובעת העירייה והוועדה המקומית לתכנון ובנייה. זאת על דעת היועמ"ש ופרקליט המדינה. ההחלטה התקבלה בעקבות חשד שעלה שלפיו היא לא פעלה לשמירה על עקרון עצמאות התביעה כפי שמצופה ממי שעומד בראש מערך התביעה המקומי.

 

עוד בטרם התקיים השימוע, כהן-מוצן ויתרה על ההסמעה והובהר לה כי בעקבות כך היא אינה יכולה לעסוק עוד בענייני התביעה הפלילית של העירייה ושל הוועדה המקומית וכי היא מנועה מלהתערב בניהול ההליכים או להנחות את התובעים בעניינים אלו.

 

הבחירות המיוחדות לראשות העיר לפני כשנתיים נערכו בעקבות הגשת כתב האישום נגד ראש העיר הקודם שלומי לחיאני, שהורשע בעבירות של מרמה והפרת אמונים. על התפקיד התמודדו אז בכר ואלי יריב. בתום ההתמודדות זכה בכר ב-50.6% מהקולות ואילו יריב קיבל 49.4% מהקולות. הפער בין השניים עמד על 491 קולות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו אזולאי
עיריית בת ים
צילום: דודו אזולאי
מומלצים