שתף קטע נבחר

הנכים הפגינו בנתב"ג וחסמו כבישים ויציאות רגליות

באחד הימים העמוסים ביותר השנה בנמל התעופה הפגינו פעילים מארגון "הנכים הופכים לפנתרים" בדרישה להשוואת הקצבאות לשכר המינימום: "רוצים צדק, לא צדקה". נהגים צפרו - והנכים ניסו להסביר: "זה מאבק של כלל החברה הישראלית, לא רק שלנו". המוחים נכנסו לטרמינל וחסמו יציאות רגליות של נוסעים: "העם דורש צדק לנכים"

 כ-30 פעילים מקבוצת "הנכים הופכים לפנתרים" הפגינו אחר הצהריים (ג') מול אולם מקבלי הפנים בנתב"ג כחלק מהמחאה להגדלת הקצבאות שהם מקבלים מהמדינה. הם חסמו את הכביש לכיוון היציאה וצעקו "רוצים צדק, לא צדקה", "צדק לנכים ולא לעשירים" ו"בושה לממשלה". מוקדם יותר ניגשו שוטרים למפגינים וחילקו להם בקבוקי מים. סמוך ל-17:10 פינו המפגינים את הכביש ונכנסו לטרמינל תוך שהם קוראים "העם דורש צדק לנכים". הם אף חסמו שתי יציאות רגליות של נוסעים.

 

אחת המפגינות, דליה אטל, אמרה: "אנחנו לא יודעים אם לבחור באוכל או בתרופות. אנחנו במצוקה נוראית. לא נוותר עד שהקצבה תעלה לשכר מינימום".

 

 

צעירה נחמיאס הוסיפה: "נוריד את ממשלת ישראל הזדונית והמושחתת על הברכיים. יותר לא ניתן לכם לזרוק לנו פירורים. את הפירורים תאכלו אתם".

 

נכים חוסמים נתב
המוזיקאי מוש בן ארי עם המפגינים(צילום: יריב כץ)

נכים חוסמים נתב
(צילום: יריב כץ)
 

נכים חוסמים נתב
(צילום: יריב כץ)

נכים חוסמים נתב
(צילום: יריב כץ)

נכים חוסמים נתב
(צילום: יריב כץ)

 

נכים חוסמים נתב
(צילום: יריב כץ)

נכים חוסמים נתב
(צילום: יריב כץ)
 

אייל כהן, מוביל המפגינים, אמר: "הגענו לנתב"ג להפגין כוח ונוכחות ולהראות למובילי העם שהנכים לא שקופים. בפעמים הבאות נקצין יותר ויותר את המאבק. דרישתנו כבעבר: קצבת נכות בגובה שכר המינימום".

 

בתגובה על החסימה, צפרו נהגים רבים לנכים, ואחד מהם צעק למפגינים: "תתביישו. במי אתם פוגעים?". המוחים, מצידם, ניסו להסביר לנהגים הזועמים כי "המאבק לא שייך רק לנכים, אלא לכל החברה הישראלית - אז בבקשה מכם". במהלך החסימה, ביקשה המשטרה מהנכים לפנות את הכביש לטובת מעבר אמבולנס.

נכים חוסמים נתב
הנכים חוסמים את כביש היציאה מכיוון טרמינל מקבלי הפנים(צילום: אמיר אלון)

 

 

על פעולת המחאה הודיע הארגון באופן חריג מראש. עד כה נהגה הקבוצה לבצע בהפתעה את פעילות המחאה שלה, שכללה בין השאר חסימה של כבישים ראשיים, גישה למתקני תשתית חיוניים ואת הכניסה והיציאה מבתיהם של אישי ציבור בכירים.

 

ברשות שדות התעופה התכוננו מראש וקראו לציבור להגיע מוקדם מהמתוכנן לטיסות הצפויות בשעות אחר הצהריים והערב המוקדמות. ברשות עדכנו כי היום מתוכננים לעבור בנתב"ג כ-92 אלף נוסעים, מהם 45,985 יוצאים ו-45,671 נכנסים.

 

דובר רשות שדות התעופה, עופר לפלר, אמר מוקדם יותר כי הוא תומך במחאה, אך חושב שחסימת נתב"ג אינה הדרך הנכונה להיאבק: "הרי התיירים שינחתו במדינת ישראל לא יבינו על מה המאבק. המאבק הוא ראוי וצודק, אבל הם טעו שבחרו לפעול דווקא בנתב"ג. נעשה כל שניתן על מנת שלוח הטיסות לא ייפגע".

 

הנכים מוחים זה יותר משנה על גובה הקצבה הבסיסית, שלא עודכנה מאז 2002, עד לחוק שעבר לפני כחצי שנה בכנסת והעלה אותה ל-3,270 שקל. עד שנת 2022 צפויה הקצבה לעלות בפעימה נוספת ל-3,700 שקל בחודש. הארגון דורש להשוות את הקצבה לשכר המינימום – 5,300 שקל בחודש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר אלון
הנכים חוסמים את כביש היציאה מכיוון טרמינל מקבלי הפנים
צילום: אמיר אלון
מומלצים