שתף קטע נבחר

בשבת: נאס"א צפויה לשגר חללית ש"תיגע בשמש"

בשבת ב-10:33 אמורה סוכנות החלל האמריקנית לשגר מפלורידה חללית, שצפויה להגיע למרחק של כ-6 מיליון ק"מ בלבד מהשמש. על החללית יהיה לעמוד בטמפרטורות של כ-1,400 מעלות צלזיוס

אם לא יהיו דחיות של הרגע האחרון - צפויה סוכנות החלל האמריקנית לשגר בשבת ב-10:33 בבוקר (שעון ישראל) את החללית Parker Solar Probe, שאמורה להגיע למרחק של 6 מיליון ק"מ בלבד מהשמש. החללית הלא-מאוישת אמורה לחקור גם את הרוחות הסולריות מהשמש.

 

 

על-פי אתר נאס"א, החללית תשוגר ממרכז החלל קייפ קנברל בפלורידה על-גבי טיל דלתא 4 כבד. עוד נכתב באתר סוכנות החלל האמריקנית יש "חלון שיגור" של 65 דקות.

 

במסיבת עיתונאים, שנערכת באוניברסיטת שיקגו במאי 2017, אז הוכרז על שיגור החללית - נמסר כי היא צפויה להגיע עד למרחק של כ-6 מיליון קילומטרים בלבד מהשמש, שנמצאת במרחק 149 מיליון קילומטרים מאיתנו, ולהצליח להתמודד עם תנאי הקרינה והחום הקיצוניים. מדובר בגיחה הקרובה פי שבעה לשמש מאשר הליוס 2, החללית שהגיעה למרחק של כ-42 מיליון ק"מ מהשמש ב-1976.

 

הדמיה של החללית (הדמיה: Johns Hopkins) (הדמיה: Johns Hopkins)
הדמיה של החללית(הדמיה: Johns Hopkins)

 

החללית Parker Solar Probe היא הראשונה שנקראת על שמו של אדם שעדיין חי - האסטרופיזיקאי פרופ' יוג'ין פרקר בן ה-90 מאוניברסיטת מישיגן סטייס. כדי לשרוד את המשימה, על החללית יהיה לעמוד בטמפרטורות של כ-1,400 מעלות צלזיוס.

 

כלי הטיס יהיה מורכב משכבת מגן של פחמן בעובי כ-12 סנטימטרים, וכן לנוע במהירות בלתי נתפשת של כ-724 אלף קמ"ש כשתיכנס למסלול סביב השמש. משימת חקר השמש אמורה להימשך, על פי נאס"א, עד יוני 2025.

התפרצות על השמש (צילום: נאס"א) (צילום: נאס
התפרצות על השמש(צילום: נאס"א)

 

ד"ר יגאל פת-אל, מהאגודה הישראלית לאסטרונומיה ואוניברסיטת בר-אילן, הסביר בעבר כי "אמנם רדיוסה של השמש הוא כ-700 אלף קילומטר, אולם האטמוספירה של השמש, העטרה, נמשכת עד למרחק של מיליוני קילומטרים מהשמש וגודלה משתנה בהתאם לפעילות השמש - היא גדלה כאשר השמש פעילה".

 

ד"ר פת-אל הוסיף :העטרה (קורונה), שאפשר לראותה מכדור הארץ רק במקרה של ליקוי חמה מלא, היא למעשה המקום שבו מתחוללות ההתפרצויות המגנטיות העזות ביותר של השמש, התפרצויות שלעתים גורמות להעפת מסה עצומה של חומר מהשמש מה שקרוי - זריקת מסה מהעטרה (CME). בשל הפעילות הרבה של העטרה, אנרגיית החלקיקים המצויים בה שקולה לטמפרטורה של עד 3 מיליון מעלות (וזאת בהשוואה לטמפרטורה של 6000 מעלות 'בלבד' של פני השמש. הבנה של התהליכים המתרחשים בעטרה של השמש חשובים ביותר להבנת פעילות השמש, שמשפיעה למעשה על כל דבר המתרחש בכדור הארץ - מהאור והאנרגיה הדרושים לחיים, השפעתה על האקלים ועד להפרעות העלולות לשתק את הפעילות של לווינים בחלל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים