שתף קטע נבחר

סערה בכנסת: עותקי מגילת העצמאות הונפו במחאה

דיון מיוחד בכנסת על חוק הלאום נערך לדרישת האופוזיציה. נתניהו לא התייצב, ויו"ר האופוזיציה החדשה לבני תקפה אותו: "כללי המשחק השתנו. אם אתם חושבים שתמשיכו לקרוא לנו בוגדים - הדבר הזה הסתיים". לפיד: "נתניהו מפורר ערך אחרי ערך". אלקין ייצג את הממשלה: "ב-2011 היו שותפים להצעה 20 ח"כים מסיעת קדימה"

 

מהומה במליאת הכנסת בעקבות נאום של ציפי לבני על חוק הלאום (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

למרות הפגרה שאליה יצאו חברי הכנסת בחודש שעבר, התכנסה היום (ד') המליאה לדיון מיוחד בחוק הלאום. זאת לאחר שהאופוזיציה הצליחה לגייס 25 חתימות לצורך זה. מהומה פרצה במליאה כשמתנגדים לחוק הלאום הניפו שלטים שעליהם מגילת העצמאות ביציע. רק חמישה ח"כים מהקואליציה הגיעו למליאה. ראש הממשלה בנימין נתניהו לא התייצב לדיון.

 


יו"ר האופוזיציה החדשה, ח"כ ציפי לבני, פתחה את הדיון: "אני רוצה להתנצל בפניכם בני העדה הדרוזית, לא רק על החוק הבעייתי והמפלה, אלא על זה שהוא לא טרח להתייצב כאן בדיון, לדבר, לעמוד ולתת תשובות שהוא חייב לא רק לכם, העדה הדרוזית, אלא לכלל מדינת ישראל", אמרה לבני בנאומה. "השאלה האמיתית היא מי בעד או נגד מגילת העצמאות, ומה יש לראש הממשלה בנימין נתניהו נגד מגילת העצמאות? הממשלה קורעת את מגילת העצמאות ויחד איתה את העם. כללי המשחק השתנו. אם אתם חושבים שתמשיכו לקרוא לנו בוגדים ושככה תקחו בחירות - הדבר הזה הסתיים".

 

בזמן נאום לבני הונפו ביציע האורחים שלטים ועליהם מגילת העצמאות. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כינה זאת "בושה" ודרש להוציא מהמשכן את כל מניפי השלטים.

 

ח"כ אחמד טיבי אמר: "עבר חוק יסוד לאחר שנים שניסו להעבירו ולא הצליחו, אזרחים שיש להם הכל מורמים משאר הקבוצות, קולקטיב בעל מעמד גבוה ומתחת לזה כל מי שהוא לא יהודי - נטול זכויות.

מהומה במליאת הכנסת בעקבות נאום של ציפי לבני על חוק הלאום (צילום: אוהד צויגנברג)
מניפים את מגילת העצמאות ביציע האורחים(צילום: אוהד צויגנברג)
  

"האזכור הוא של קבוצה אחת. יש רק אזכור אחד של הערבים בחוק הזה, והוא שלילי - ביטול מעמד השפה הערבית. יכול להיות שזו הסיבה שיו"ר הכנסת לא קיבל את מכתב ההתפטרות של עמיתי בגלל שהוגש בערבית בלבד".

 

הוא תקף את סיעת כולנו: "אין בה אנשים שחושבים כמו בני בגין?". טיבי סיפר כי נציגי ש"ס ויהדות התורה הסכימו לשנות את סעיף השפה הערבית, אך דווקא נציגי כולנו לא הסכימו לכך. "רועי פולקמן קפץ כנשוך נחש ואמר לי, 'אני לא גונב הצבעות, יש התחייבות קואליציונית'". לדבריו, "מעולם אזרחות לא היתה תלויה לא בשירות צבאי ולא במתן תקציב כזה או אחר. לא במוות ולא בהקרבה. אזרח הוא אזרח, זו אמנה בין המדינה ובין האזרחים".

 

יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד אמר: "אדוני ראש הממשלה, מה קרה לערכים שלך? אתה מפורר ערך אחר ערך. עמדנו מול החברים הדרוזים שלנו והסתכלנו איך אתה מפורר את ערך הרעות, ועכשיו חוק הגיוס - ערך הערבות ההדדית. חוק הלאום הזה - פספסנו פה הזדמנות אדירה. יכולנו ללכת יחד עם חוק שכתב בני בגין מהליכוד. אתה רוצה שנהיה מפוצלים".

 

ח"כ אילן גילאון, יו"ר סיעת מרצ, טען במליאה: "זאת הממשלה הראשונה שאיננה ציונית. החוק הזה בא לפרק חברה. מדינת ישראל היא מדינתו של הלאום היהודי אבל גם של כל האזרחים האחרים שחיים כאן, באופן מלא ושווה. ראש הממשלה מסית נגד כל קבוצה וקבוצה בנפרד כדי לשלוט". 

 

הדרוזים עזבו את האולם

השר זאב אלקין סיכם את הדיון בשם הממשלה, ומתח ביקורת על לפיד ולבני, ש"לא נמצאים כעת במליאה, הם לא מסוגלים לשבת פה שעתיים. אתם הזמנתם את הממשלה". דבריו לוו בצעקות מספסלי האופוזיציה: "איפה ביבי?", והדרוזים שישבו ביציע האורחים עזבו את האולם.

 

הוא הסביר: "כמו שכשחוקקו חוק יסוד כבוד אדם וחירותו לא שאלו למה אין דגל או אזכור לחוק השבות, כך בחוק הזה לוקחים את המרכיב היהודי ומפתחים אותו בצורה מאוזנת".

 

הוא התייחס לדבריה של לבני, שביקשה להתנצל בפני העדה הדרוזית: "לבני באמת חייבת התנצלות אדירה, כי אם תבדקו איפה נולד החוק, תגלו שהוא יצא לאוויר העולם ב-2011 מהסיעה ומהפלגה של ח"כ לבני שעמדה בראשה. אני מחזיק כאן את הנוסח הראשון של חוק הלאום שהוגש לכנסת ב-2011. אתם יודעים מי היו שותפים להצעה יחד עם דיכטר ואיתי? היו 20 ח"כים מסיעת קדימה". 

הפגנה נגד חוק הלאום בכיכר רבין (צילום: מוטי קמחי)
הפגנה נגד חוק הלאום בכיכר רבין(צילום: מוטי קמחי)
   

שלשום התכנסה לראשונה הוועדה לטיפול בענייני העדה הדרוזית בהשתתפות שרים בממשלה במטרה למצוא פתרון למחאת חוק הלאום. "אנו ממשיכים, מבקשים ודורשים מראש הממשלה בנימין נתניהו לקבע את מעמדה של העדה הדרוזית במעמד חוקתי, כך שיעניק שוויון זכויות מלא ואזרות שווה ברוח מגילת העצמאות", אמרו נציגי הוועדה. "במקביל, נוסיף ללמוד את העקרונות שבבסיס המתווה להגשמת שוויון הזכויות האזרחי לבני העדה הדרוזית". 

 

במוצאי שבת הגיעו יותר מ-90 אלף בני העדה הדרוזית ותומכיהם לכיכר רבין בתל אביב לעצרת נגד חוק הלאום. ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין תקף בחריפות את נתניהו וממשלתו ואמר: "ימין אמיתי, אידאולוגי, אמיץ וליברלי שאוהב את מדינת ישראל - היה הימין שהנהיג מנחם בגין ז"ל, שבוודאי היה מתהפך היום בקברו כשהיה רואה מה עושים ממשיכי דרכו בליכוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
מגילות עצמאות ביציע האורחים
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים