שתף קטע נבחר

סלקום תרכוש 70% מ-IBC בכ-100 מיליון שקל

העסקה בוצעה בשיתוף חברת החשמל, כדי לאפשר לפרוס את הסיבים האופטיים של IBC על התשתית שלה. אם תושלם, תוכל העסקה להציל את IBC, שעומדת בפני קריסה כלכלית

 

יו"ר חברת החשמל, יפתח רון-טל, מסביר על המיזם. צפו 

 

סלקום הודיעה הבוקר (ד') כי חתמה על מזכר הבנות להשקעה במיזם הסיבים האופטיים IBC אנלימיטד בעסקה של כ-100 מיליון שקל. מזכר ההבנות הושג יחד עם חברת החשמל כשותפה בכירה, כדי שתבצע פריסת סיבים אופטיים על התשתית שלה.

 

"השקעת סלקום ב IBC תאפשר את המשך פעילותה ואפשרות להציע בשלב ראשון שירותי אינטרנט על גבי סיב ל-150,000 משקי בית הנמצאים באזורי הפריסה הנוכחיים של IBC", הסביר ניר שטרן, מנכ"ל סלקום. "היעד שלנו לפריסת סיבים של סלקום ו-IBC הוא להגיע למעל 500,000 משקי בית בתוך 3 שנים, לכ-900,000 ו-1,200,000 משקי בית אחרי 5 שנים ו-10 שנים, בהתאמה".

 

את סכום העסקה תספק סלקום בעצמה, או עם קבוצת משקיעים שתוכל לגבש. בתמורה לסכום זה, תקבל סלקום 70% מהון המניות המונפק והנפרע של IBC ו-30% הנותרים יהיו בבעלות חברת החשמל. התמורה תשמש לסילוק כלל חובות IBC, שעומדת בפני קריסה כלכלית.

הסכם בין סלקום וחברת החשמל לשותפות במיזם הסיבים האופטיים IBC (צילום: סיון פרג')
חתימת ההסכם. מנכ"ל חברת החשמל, עופר בלוך, יו"ר קב׳ סלקום, עמי אראל,יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, יפתח רון-טל,מנכ"ל קב׳ סלקום, ניר שטרן, יו"ר דירקטוריון חברת IBC , דורון כהן (צילום: סיון פרג')
 

העסקה מותנית בהתקשרות בהסכם סופי ומסמכים נוספים, לרבות הסכם מעודכן של IBC עם חברת חשמל והסכם IRU בשירותי פס רחב בין סלקום לבין IBC. אלו מתוכננים להיפתר מבחינת הצדדים תוך פרק זמן מסוים מחתימת מזכר ההבנות.

 

קו חיים ל-IBC

מיזם הסיבים החל את דרכו כבר לפני כעשור, וידע לא מעט מהמורות. היום הוא נשען על תשתית של חברת החשמל בפריסה של כ-150 אלף משקי בית בארץ. הפריסה נועדה לעורר את התחרות עם בזק, ולהזניק את תפוצת התשתיות המהירות, שמסוגלות לספק עד אלף מגה-בייט לשנייה לבתים.

 

מזה מספר חודשים שמתנהלים מגעים בין סלקום ו-IBC אנלימיטד, כשמצבה הקשה של האחרונה הופך את העסקה לקו חיים. כדי להוציא את העסקה לפועל, עמדו בסלקום על מספר נקודות מהותיות, כשהחשובה שבהן היא ההקלה בחובת הפריסה שאושרה השבוע בישיבת הממשלה. הקלה זו שווה הון עצום עבור סלקום וחברת החשמל, שעד כה עמדה על תקן אוניברסלי בכלל חלקי הארץ והוחלפה ב-40% בלבד כדי להבטיח התכנות לרווחיות כלכלית בפעילותיה.

 

לדברי שטרן, "לאחר שהבאנו לאזרחי ישראל את בשורת 'הטלוויזיה החדשה' במחיר שווה לכל נפש וחוללנו תחרות בשוק זה, אנחנו שואפים להיות גם קטר התחרות של עולם הסיבים שיצעיד את ישראל לעידן טכנולוגי חדש. ההשקעה שלנו בסיבים אופטיים באפיקים שונים, מספקת לנו את האמצעים לחיסכון משמעותי בסכומים המשולמים עבור שימוש בתשתית האינטרנט לבזק, ולהציע מוצרים ושירותים נוספים.

 

"ל-IBC יש מספר יתרונות בהקשר זה, כולל מבנה עלויות מאוד אטרקטיבי לפריסת סיבים אופטיים באזורים של תשתיות חשמל עיליות (כ-60% מהבניינים בישראל) ובשכונות חדשות. פריסת תשתיות סיבים אופטיים באמצעות עובדי חברת החשמל שהם כוח אדם מקצועי ואיכותי לצד כח האדם המקצועי והאיכותי ב-IBC, יאפשרו לה לספק שירותי תשתית אינטרנט של עד 1 ג'יגה בייט לשנייה למפעילים, בדרך של שירות סיטונאי ו/ או זכויות שימוש לטווח ארוך (IRU)".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים