שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נתניהו דן עם ליצמן וליברמן על חוק הגיוס: "לקיים את הבחירות במועד"
  מהליכוד נמסר כי ראש הממשלה שוחח בנפרד עם סגן שר הבריאות ושר הביטחון בנוגע להחלטת בג"ץ ולפיה יתאפשר למערכת הפוליטית לפתור את המשבר בתוך ארבעה חודשים בלבד: "הרצון הוא ללכת לבחירות במועדן"

   

  דיונים סביב המשבר. ליצמן, נתניהו וליברמן ()
  דיונים סביב המשבר. ליצמן, נתניהו וליברמן

   

  ראש הממשלה נתניהו שוחח היום (ד') בנפרד עם סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) ועם שר הביטחון אביגדור ליברמן בנוגע לחוק הגיוס. בהודעת הליכוד נמסר כי "יש רצון משותף לפתור את נושא הגיוס וללכת לבחירות במועדן" וכי הדיונים יימשכו בשבועות הקרובים.

   

  בתוך כך, החלטת בג"ץ שהתקבלה אמש ולפיה יאפשר בית המשפט למערכת הפוליטית לפתור את משבר הגיוס בתוך ארבעה חודשים בלבד (במקום בחודש ספטמבר, המועד המקורי) הכניסה את המערכת  הפוליטית ללוח זמנים דחוק ויצרה שוב אווירה מתוחה. גיוס החרדים לצה"ל הפך לאחת הסוגיות הנפיצות ביותר וכמעט היחידה שמחזירה בכל הזדמנות את איום הבחירות לסדר היום.

   

  משמעות הדחייה הקצרה יחסית העלתה איתה השערה שלפיה הבחירות הכלליות - המתוכננות לחודש נובמבר 2019 - יוקדמו ויתקיימו בשלושת החודשים הראשונים של 2019. כלומר, בין ינואר למרץ.

   

   

  גורמים בכירים בקואליציה הודו כי יהיה קשה להגיע לפתרון מהיר שעה שהכנסת בפגרה כעת, אולם אם החרדים יחפצו בכך ויתגמשו בעמדותיהם, כמו גם יסירו את איומי הפרישה מהממשלה - ההערכה היא שניתן יהיה לחוקק חוק חדש ולעמוד בלוח הזמנים שנקבע.

   

  יצוין כי כבר במהלך הפגרה ינסו בליכוד להגיע לסיכומים עם שר הביטחון אביגדור ליברמן והחרדים. אם לא יצליחו להגיע לסיכומים - החרדים יפרשו מהממשלה והכנסת ככל הנראה תתפזר לקראת קיום בחירות בין ינואר למרץ.

   

  יצוין כי לפני כשנה הורה בג"ץ - בהרכב שופטים מורחב - לבטל את חוק גיוס החרדים לצה"ל ונתן למדינה ארכה עד אמצע חודש ספטמבר, "על מנת לאפשר היערכות לקראת השלכות פסק הדין".

   

  הפגנת חרדים בבני ברק נגד גיוס לצה
  (צילום: מוטי קמחי)

  הפגנת חרדים בבני ברק נגד גיוס לצה
  (צילום: מוטי קמחי)

  הפגנת חרדים בבני ברק נגד גיוס לצה
  (צילום: מוטי קמחי)

  השופטים ציינו בהחלטתם כי "לאחר ששקלנו בדבר החלטנו להיענות לבקשה בחלקה ולדחות את מועד בטלותו של פרק ג'1 לחוק שירות בטחון כך שייכנס לתוקף ב-2 בדצמבר 2018 תחת המועד שנקבע בפסק הדין".

    

  בעקבות החלטת בג"ץ, גוברות ההערכות במערכת הפוליטית שהבחירות יתקיימו לכל המאוחר בשלושת החודשים הראשונים של 2019 .הסיבה לכך היא שמדובר במשבר היחיד שהוא כמעט בלתי פתיר במצבה הנוכחי של הקואליציה, זאת משום שהסיעות החרדיות מתבצרות בעמדתן ומסרבות לתמוך בכל נוסח שהוגש עד כה וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן אף הודיע שיפרוש מהממשלה אם החוק יעבור.

   

  ההערכה היא שדחייה בשלושה חודשים בלבד לא תאפשר פתרון בטווח הקרוב ולנוכח העובדה שמועד הבחירות המקורי ממילא קרוב - ראש הממשלה יחליט להקדים אותן. עם זאת, יצוין כי ימים ספורים לפני שפורסמה ההחלטה על דחייה קצרה יחסית, ניהל נתניהו שיחות עם שותפיו לקואליציה וחזר על כוונתו לקיים את הבחירות במועדן.

   

  כך או כך, הכנסת תשוב לפעילות מיד לאחר החגים בתום פגרת הקיץ - ואז יוחלט האם יימצא פתרון שבמסגרתו הכנסת הנוכחית תמשיך את פעילותה עד נובמבר 2019, או תתפזר מיד עם תחילת מושב החורף.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי, אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג
  נתניהו, ליברמן וליצמן
  צילום: מוטי קמחי, אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג
  מומלצים