שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  היערכות במעבר: אלפי פלסטינים עולים לרגל למכה
  מצוות החג' תוציא יותר מ-5,000 פלסטינים שזכו בהגרלה למסע של 24 שעות לסעודיה. מה כוללות ההכנות, וכמה זה עולה?

   

   

   

  לרגל התקופה בשנה שבה המוסלמים נוהגים לקיים את מצוות החג', העלייה לרגל למכה שבסעודיה, השבוע בלבד צפויים לעבור יותר מ-5,200 פלסטינים דרך גשר אלנבי לירדן - לכיוון המקום הקדוש למוסלמים.

   

  בהתאם לכך, ארגן גשר אלנבי בתיאום עם הרשות הפלסטינית, ירדן ורשות שדות התעופה, 88 אוטובוסים שהתחלקו לשלוש קבוצות שיצאו בימים שני, שלישי וחמישי במטרה לייעל את הליך המעבר. בנוסף, הוקם השנה מתחם ייעודי בעיר יריחו בשם "מדינת אלחוג'אג'" לסידור ורישום התושבים מראש בהסעות לגשר אלנבי. מגשר אלנבי ממשיכים עולי הרגל באוטובוסים דרך ירדן עד למכה, במסע שנמשך כ-24 שעות בסך הכול.

   

  מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, בירך את התושבים הפלסטינים בדף הפייסבוק שלו "אל-מונסק": "אנו ערוכים לקראת מעבר מהיר וקל לכל העולים לרגל מיהודה ושומרון המקיימים את מצוות החג'. אני מאחל לכם, ולעולם המוסלמי נסיעה טובה ונעימה, חג' מבורך, זהו מאמץ שיזכה לתודה וברכה מהאל".

  באווירת החג' - החל המסע הארוך מגשר אלנבי למכה (צילום: דוברות מתפ
  החל המסע הארוך מגשר אלנבי למכה(צילום: דוברות מתפ"ש)

  באווירת החג' - החל המסע הארוך מגשר אלנבי למכה (צילום: דוברות מתפ
  (צילום: דוברות מתפ"ש)
   

  איסמאעיל חזאזה, תושב יאטה שבחברון, סיפר על המסע שלו: "היום אנחנו נכנסים לירדן, משם לסעודיה. קודם כל נגיע אל (העיר) מדינה, שם נהיה שלושה ימים, ומשם נמשיך למכה. ההכנות היו קלות וטובות". עבד אלמג'יד מסאלמה מבית לחם, שיוצא לחאג' עם אישתו ובתו: "הפעם הזאת הייתה הכי טובה. חל שיפור משמעותי. מהרגע שיצאתי מהבית עד שהגעתי לפה לא נתקלתי באף קושי".

   

  לא כולם יכולים לצאת לחג', עקב המכסה שאותה קובעת סעודיה. אחמד סריע, עובד בחברת "א-סראיא" המארגנת יציאת עולי רגל, הסביר כיצד מתבצע הארגון: "ההכנה לחג' מתחילה מרישום האנשים שמעוניינים לקיים את המצווה. לאחר מכן עושים הגרלה וכך נבחרת קבוצה מסוימת באופן אקראי". מי שהתמזל מזלו, בוחר לאיזו חברה הוא מעוניין להירשם, והחברה אחראית על כל המסמכים הנדרשים ועובדת בתיאום עם השלטונות בירדן ובסעודיה.

   

  המחיר לכל עולה רגל יקר ויכול להגיע ל-14 אלף שקל - מה שכולל הסעות, מלונות, ומסים למסע שנמשך כשבועיים וחצי, עד חזרתם של עולי הרגל ב-25 באוגוסט.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים