שתף קטע נבחר

פרקליט המדינה: "לגל הירש לא תפרו שום תיק, זה מופרך"

שי ניצן ענה בדיון בוועדת הפנים לשר ארדן, שאמר כי בכוונתו להקים ועדת חקירה ממלכתית בפרשת פתיחת החקירה נגד הירש לאחר שנודע על מינויו למפכ"ל: "30 שנה אני שומע על תפירת תיקים, וזה מופרך בעיניי"

 

 

"30 שנה אני שומע על תפירת תיקים וזה מופרך בעיניי": כך אמר פרקליט המדינה שי ניצן, בדיון בוועדת הפנים הבוקר (יום ה') בנושא "החשש משימוש בחקירות רדומות לטובת סיכול פוליטי", על רקע הטענות כי החקירה בעניינו של תא"ל גל הירש החלה רק לאחר שהשר לביטחון פנים גלעד ארדן מינה אותו למפכ"ל המשטרה לפני כשלוש שנים, ונפתחה במטרה לסכל את מינויו.  

 

בימים האחרונים, שלוש שנים לאחר פסילת המינוי, סוגיית המפכ"ל הבא שוב עולה על הפרק וכעת מסתמן כי תיק החקירה נגד הירש ייסגר. בשל כך, השר לביטחון פנים גלעד ארדן הודיע כי בכוונתו לפעול להקמת ועדת חקירה ממלכתית שתבדוק מדוע נפתחה החקירה נגד הירש רק כאשר נודע על מינויו למפכ"ל. אז נחקר הירש בלהב 433 בחשד שחברה בבעלותו העבירה כספים לשר בממשלת גיאורגיה בתמורה לקידום מטרות החברה.

פרקליט המדינה, שי ניצן (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
פרקליט המדינה, שי ניצן(צילום: אלכס קולומויסקי)

גל הירש (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
גל הירש(צילום: עידו ארז)

בדיון בוועדת הפנים הבוקר אמר פרקליט המדינה ניצן: "אני אומר לכם באחריות, אלו טענות מופרכות, לגל הירש לא תפרו שום תיק. הגיע חומר שהחליטו לברר את האמת. תיק עם חיקורי דין זה לא תלוי בנו, אלא במדינות הזרות. כואב לי על כל יום מעבר לנדרש, אבל יש לנו אחריות לברר את האמת ובעניין הזה כל האזרחים שווים".

 

הוא פירט את השתלשלות העניינים ואמר כי באותו היום שבו ארדן הודיע על כוונתו למנות את הירש למפכ"ל, "פנה גורם ליועמ"ש מרשות אכיפת חוק שאינה המשטרה, ואמר - חובתי לעדכן אותך שאצלנו יש מידע מסוים לגבי הירש. היועמ"ש פנה לראש אח"מ הקודם מני יצחקי וביקש שיבוא לישיבה ושיבדוק אם יש מידע רלוונטי לגבי הירש. יצחקי אמר אז - 'לא נוח לי ואני לא רוצה להיות במקום הזה כי הוא הולך להיות המועמד למפכ"ל'".

 

לדברי שי ניצן, "בעקבות הישיבה היה די ברור שצריכים לבדוק מה משמעות החומר לצורך המינוי. היה ברור שצריך לבצע בדיקה. הקמנו צוות, ראינו שיש כאן מורכבות ואחרי כחודש המינוי ירד והבדיקה המשיכה. שלושה חודשים לאחר הבדיקה החליט היועמ"ש לעבור מבדיקה לחקירה פלילית".

 

 

ראש אח"מ הנוכחי, גדי סיסו, אמר בדיון: "משטרת ישראל לא עוסקת באיסוף יזום נגד נבחרי ציבור. אין כזה דבר. ייחוס למשטרה של הפעלת חומרים רדומים כדי לפגוע באדם - באחריות מלאה זה לא נכון"

 

בימים האחרונים פורסמו הקלטות של ניצב יצחקי, שכיהן אז כראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ובהן נשמע כיצד ביקש מתנ"צ גיא ניר, אז ראש חטיבת המודיעין, שיסייע בחיפוש חומרים על הירש. בנוסף, לפי הפרסומים כמה ימים לאחר מינוי הירש למפכ"ל, פנתה לחטיבת המודיעין העוזרת האישית של יצחקי, שלומית לנדס, בבקשה להוציא מהמחשב חומר מודיעיני על הירש.

 

בתום הדיון בוועדה הציע ח"כ יואב קיש להצביע על קידום ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא חקירתו של גל הירש. ברוב של 6 לעומת אחד תמכה הוועדה בנוסח שהוצע: "הועדה מביעה דאגה עמוקה מההתנהלות במקרי חקירה שונים כפי שבא לידי ביטוי בפרסומים שונים. הועדה מאמינה כי יש לבחון את התנהלות מערכות האכיפה הרלוונטיות ולכן קוראת לשרי המשפטים ובטחון הפנים להקים ועדת בדיקה ממשלתית בראשות שופט עם סמכויות של וועדת חקירה ממלכתית. הועדה קוראת למשטרה - לזרז את סיום הליך החקירה בעניין גל הירש".

 

ח"כ אורן חזן התעקש: "המשטרה והפרקליטות תופרים תיקים ולגל הירש תפרתם תיק". ח"כ נורית קורן: "הציבור מרגיש שיש תפירה של תיקים".

 

ח"כ חיליק בר העלה את סוגיית עינוי הדין והזמן הארוך שבו התיק עומד ותלוי והפנה את השאלות לראש אח"מ סיסו ולפרקליט המדינה: "למה החקירה נמשכת שלוש שנים כשכבר אז נאמר שאין דבר פלילי? החקירה מנעה מינוי למפכ"ל. יש כאן עינוי נפש ודין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים