שתף קטע נבחר

צבי לביא, הכתב הכלכלי בכנסת של ynet, נפטר בגיל 81

צבי לביא, מוותיקי הכתבים הכלכליים בעיתונות הישראלית, הלך לעולמו בגיל 81. לביא עסק מאז נעוריו במשך עשרות שנים במגוון תפקידי כתיבה ועריכה, ומזה למעלה מעשור שימש ככתב והפרשן הכלכלי בכנסת של ynet

צבי לביא, מוותיקי הכתבים הכלכליים בישראל, הלך לעולמו הבוקר (ה') בגיל 81. הלווייתו תתקיים ביום שישי בירושלים. מזה למעלה מעשור שימש לביא ככתב והפרשן הכלכלי בכנסת של ynet.

 

מדורו של צבי לביא ב-ynet: כשבגרוש היה חור

 

לביא נולד בתל אביב ב-1 בינואר 1937. הוא בוגר האוניברסיטה העברית בירושלים בהיסטוריה של המזרח התיכון בעת החדשה, מדעי המדינה, ולימודי תעודה בתוכנית שוורץ להכשרת מנהלים למרכזים קהילתיים.

 

בשנת 1953 החל לעבוד במערכת תל אביב של העיתון "זמנים" שיצא לאור בירושלים. ב-1954 החל את שירות החובה בצה"ל ככתב צבאי בדו-שבועון הצבאי לנוער "במחנה גדנ"ע". לקראת סוף שירותו סופח ליחידת דובר צה"ל, ככתב צבאי במבצע קדש. במלחמת ששת הימים ליווה ככתב במילואים את אוגדת פלד הצפונית.

צבי לביא (צילום: גבי מנשה)
צבי לביא(צילום: גבי מנשה)
 

ב-1957, לאחר שחרורו מצה"ל, החל לעבוד בעיתון "מעריב". במשך 35 שנה שימש במגוון תפקידי כתיבה ועריכה. בין תפקידיו: כתב באזורי הנגב והגליל, ובירושלים; אחראי על סיקור רשות השידור (במסגרת זו סיקר את הקמתה של הטלוויזיה הישראלית והיה מבקר הטלוויזיה הראשון של העיתון); כתב ופרשן פוליטי; כתב פרלמנטרי; ראש המשרד האירופי של העיתון בלונדון; עורך המקומון הירושלמי הראשון של מעריב; עורך המוסף השבועי "סופשבוע"; עורך המוסף היומי וכותב מאמרים ראשיים כסגן ראש מערכת החדשות.

 

בין השנים 1975-1977 יצא לחופשה ממעריב וחזר לצה"ל כסגן קצין חינוך פיקודי של פיקוד המרכז. הוא פיתח תוכניות לטיפול בפרט במלחמה ושיטה לקידום לימודי העברית של חילי חובה והשתחרר בדרגת רב-סרן.

 

ב-1992 פרש מ"מעריב" ועבד תקופה קצרה כיועץ לענייני חוץ של שר הכלכלה והתכנון שמעון שטרית.

 

ב-1993 חזר לעיתונות ככתב פרלמנטרי ופוליטי ובעל טור בעיתון העסקים "גלובס" במשך 13 שנים.

 

ב-2006 התמנה לכתב ופרשן כלכלי בכנסת של ynet. לבד מהסיקור החדשותי השוטף של הסוגיות הכלכליות שעלו בכנסת, לביא היה מומחה לפרשיות עבר כלכליות עליהן כתב במדור "כשבגרוש היה חור".

 

לביא חיבר ופרסם מספר ספרים בהם:

"השמים אינם הגבול" עם חבר הכנסת לשעבר אליעזר ("צ'יטה") כהן - סיפורו של חיל האוויר הישראלי;

כרך המיעוטים באנציקלופדיה צה"ל בחילו;

"להיות שייך" - על חיים ציפורי, אבי תורת המתנ"סים (כותב ועורך);

"ציורי דרך" - מסה אוטוביוגרפית של הצייר וחתן פרס ישראל מרדכי ארדון (עורך ומפיק). 

 

ב-1986 זכה בפרס השלטון המקומי לתכנון אורבני על המודל שפיתח בעבודה קהילתית מקבילה לעבודתו העיתונאית, בתכנון והקמה של המרכז הקהילתי בקריית עקרון. כמו כן זכה בציון לשבח במסגרת פרס "עמוס לב" לכתבות צבאיות, ובציון לשבח בתחרות צילומים ע"ש "קאפה-שים".

 

לביא נשוי ולו שני ילדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים