שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סרטון ההתנצלות הנשי: "כמו עבד שחור שמלקה עצמו על שפגע באדון הלבן"

  מי שהציצה בפיד הפייסבוק בימים האחרונים נחשפה ודאי לסרטון התנצלות ויראלי שבו נשים מישירות מבט למצלמה ומתנצלות בזו אחר זו על ש"התעללו, פגעו וסירסו גברים במשך מאות שנים". נועה בנוש צפתה, הזדעזעה ולא שכחה לברך על הפרי

   

   

  נעימת פסנתר פותחת את סרטון הוידאו, פורטת על נימי הרגש הענוגים. על המסך נראית דמותו של גבר אפריקני-אמריקני מישיר מבטו אל המצלמה: "אני שחור שפגע בלבנים", הוא אומר. דמות אחרת מופיעה על המסך, שערה המקורזל מסורק באופן המדגיש את עיניה האדומות מבכי. "היום אני עומדת כאן כשחורה להציע לכל הלבנים את התנצלותי העמוקה ביותר על הפגיעה שאנו גרמנו לכם כשחורים. אני רואה כמה כואב זה כשמסתכלים עליך כמו נוגש עבדים פוטנציאלי רק בגלל שאתה לבן".

   

  נשמע מופרך? כי סרטון כזה בדיוק שוטף את הרשת ביומיים האחרונים, אלא שבמקום דמויות שחורות מופיעות דמויות נשיות שמתחלפות בקצב מסחרר על המסך ובפיהן שלל התנצלויות מכמירות לב. "אני רוצה להתנצל על כל המסרים המעורבים שאתם מקבלים מאיתנו הנשים כאשר אנו עושות כל שביכולתנו כדי לפתות אתכם, ואז בסופו של דבר מאשימות אתכם על כך שאתם חרמנים מדי ורק רוצים לעשות סקס", אומרת אחת. "אני מודעת לכך שלעתים קרובות אנו מבקשות לשלוט בחשאי בגבריות באמצעות מניפולציה", אומרת אחרת. "במשך מאות שנים נשים התעללו בכם וסירסו אתכם", מכה על חטא השלישית. איפה הטישו שלי? אני צריכה לנגב את הדמעות.

  צילום מסך ()
  "נשים התעללו בכם וסירסו אתכם", אומרת האישה בסרטון
   

  בתום ההלקאה העצמית, הדומה לשוט בידיו של העבד השחור שמעניש את עצמו על כך שלא סר למרותו של האדון הלבן, מציגות הנשים את הפתרון לדידן - "אנחנו רוצות להתחייב היום לתמוך זו בזו כאחיות בהיותנו מודעות יותר ליחס שלנו כלפי גברים. אנחנו רוצות לפזר את דפוסי ההרס בינינו כך שכולנו, גברים ונשים כאחד, נוכל להתאחד בהתעוררות של אהבה ועוצמה. הבה נזמין את האיזון ואת השלום על פני האדמה, לכולנו זה מגיע כל כך".

   

  מי שלא רוצה שלום על פני אדמה, שירים את היד. אני לא רואה אף אחד מכם מצביע. יופי, מזל שהתנצלנו! אל תבינו אותי לא נכון, אני רוצה "פיס אנד הרמוני" כמו כל אחד אחר, אבל יתכן שהאשמת הקורבן היא אפעס – לא ממש הצעד שיוביל אותנו לשם? כי מסתבר, לפחות לפי הסרטון, שלא מספיק שנשים היו המעמד המדוכא במשך כל כך הרבה שנים, הן גם צריכות לבקש עכשיו סליחה. דווקא עתה, כשהן סוף-סוף תובעות לעצמן זכויות וחובות כחברות שוות בחברה, מופנית כלפיהן אצבע מאשימה מצד אלו המצרים על הפריווילגיות שהמאבק הפמיניסטי גזל מהם.

   

  סליחה באמת שגזלנו לכם את העבד, את מי שתעשה אתכם סקס מתי שתרצו (ולא מתי שהיא רוצה), מבלי להאשים אתכם שאתם חרמנים יתר על המידה. אני מבינה שזה כואב כשנלקחות מכם פריווילגיות, ואין לי ספק שהמאבק הפמיניסטי שומט את הקרקע מתחת לרגלי הפטריארכיה, אבל לצפות שנתנצל על כך זה פשוט אבסורד. הרי לא היה לנו שום צורך במאבק לולא היה דיכוי, אז אם ממש מתעקשים שנחפש אשמים, כנראה שהאצבע הזאת תצביע לכיוון ההפוך.

   

  חלק נרחב מן ההתנהגויות בגינן מלקות הנשים שבסרטון את עצמן, הן תולדה של יחסי הכוחות הבלתי שוויוניים בחברה. שימוש במיניות (מחד פיתוי, ומצידה השני של המטבע - הימנעות) כדי להשיג שליטה הוא כוחו של החלש, משולל הכוח הפורמלי. גם מניפולציות של השפעה בעקיפין משמשות את אלו שאין בידם אפשרות להפעיל כוח באופן ישיר. ואילו הפאסיביות המינית היא בכלל תולדה של חלוקה מגדרית עליה התחנכנו, לפיה הגבר הוא היוזם האקטיבי ואילו האישה מקבלת סבילה.

   

  אז בגדול, מה שקורה בסרטון הוא שאנחנו מוצגות כמניפולטיביות, פתייניות, מתעללות, מסרסות ושלל סטריאוטיפים מיזוגיניים שונים ומשונים, כשלמעשה זהו המבנה החברתי הפטריארכלי שהציב אותנו במקום הזה מלכתחילה, ואותו אנו מנסות לפרוץ צעד-צעד מזה עשורים רבים. אפשר אולי להפסיק לשים את הנשים במקום הזה, ואז להתלונן שהן מתנהגות בהלימה אליו? זה פשוט מבלבל מדי. אבל אתם יודעים מה מבלבל אף יותר? כשנשים מחליטות להתנצל על ההתנהגות הזאת כי כמה קל להפנים את הדיכוי. דומה הדבר לעבד המעניש את עצמו על כניעותו ועל ציותו לאדון השולט בו, על אף שלא ניתנה לו כל ברירה.

   

  אני מבינה שחלק מהתפקיד החברתי שיועד לנשים הוא להיות אמפתיות ומכילות, סובלניות ומפשרות, וברור שגם הגברים הם קורבנות של מבנה חברתי שמצפה מהם "להיות גברים" על כל המשתמע מכך – להיות אקטיבי, לא להפגין כל רגש או פגיעות ואיסור מוחלט להיות חלש ("כי מה, אתה אישה?"), אבל התנצלות קולקטיבית תוך אימוץ סטריאוטיפים מיזוגיניים, גם אם זה בשם האחווה והשאנטי-באנטי שבין המגדרים, זה באמת טו-מאץ'.

   

  הסרטון הזה, באותה המידה, עשוי היה לשמש כטיזר ל"סיפורה של שפחה". אני רואה בעיני רוחי את השפחות, לאחר שחוברתו מחדש לשמש ככלי צייתן ונוח למטרות סקס ורביה, מתנצלות עמוקות בפני דודה לידיה על כך שהן מניפולטיביות ופתייניות, וקדות עמוקות לזכרי האלוהי הנחוץ על פני האדמה הזאת. יבורך הפרי! הדימוי של האדון והשפחה (או העבד) מרפרר לדיאלקטיקה של הגל ולא בכדי - כל עוד יבטל עצמו העבד בפני האדון (בין השאר, באמצעות סרטוני התנצלות) לא תוכל להתקיים חברה שוויונית והדדית שתאפשר לנשים ולגברים להגשים את עצמם כאינדיבידואלים.

   

  מסדנת טנטרה גרמנית לכלי ניגוח של נשים בידי גברים

  הבעיה האמיתית, עם זאת, אינה טמונה בסרטון עצמו אלא בשימוש הציני שנעשה בו. על אף הרעש העצום שחולל, מדובר בסופו של דבר על סרטון אזוטרי למדי שנוצר בידי ריטריט אזוטרי למדי ליד ברלין, במטרה לקדם את השירותים שהם מציעים במקום. הריטריט, Authentic Love שמו, הוא בסך הכול מקום לאנשים המעוניינים לחקור את רזי האהבה ולהתחבר למיניות שלהם, אם אתם בעניין של טנטרה ומדיטציה. כשרואים את הסרטון מחדש בקונטקסט הזה, השד לפתע אינו נראה כל כך נורא. קשה להגיד שהבנתי את הקטע, אבל היי, אולי זה משהו סטנדרטי בקרב היפים גרמניים. אפילו מזגן אין לגרמנים ב-30 מעלות של אוגוסט, אז הם חייבים להיות קצת מוזרים.

   

  ואז הגיע גוף שמגדיר את עצמו כ"עמותה למען הגברים בישראל", תרגם את הסרטון מאנגלית לעברית והחל בהפצתו. זהו הרגע המכונן בו הפך הסרטון מ"ממבו-ג'מבו" של היפים לנשק במאבק המגדרי. הסרטון הועלה לדף העמותה תוך הדגשת חשיבותו הטמונה, בין השאר, "בקריאה לאחריות והכרה עצמית בחלקים הפחות מוארים שהם טאבו שלרוב לא מקובל לדבר עליו - של אלימות נשית בחברה בכלל וכלפי גברים בפרט". הטקסט ששימש במקור כניסיון עקום ומעוות להעברת מסר ניו-אייג'י, עבר מטמורפוזה לכדי כלי ניגוח של נשים בידי גברים.

   

  ליקוט הסרטון מערוץ יוטיוב שומם, ניתוקו מן הקונטקסט המקורי והצגתו על גבי דפי פייסבוק הפועלים למען זכויות גברים, חושפים מי הם האלימים האמתיים במערכה. האם מצבם של ארגוני הגברים גרוע עד כדי כך שעליהם להשתמש בסרטון שבאותה המידה יכול לשמש לשיווק סדנאות טנטרה? כנראה שכן. שנתנצל גם על זה? כי אנחנו כבר בשוונג.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ממעמד מדוכא לבקשת סליחה. תמונה מתוך הסרטון
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים