שתף קטע נבחר

אסד בדרך לניצחון: היעד הבא – אידליב

אחרי שהשתלט על פרברי דמשק ועל אזור הגבול עם ישראל שולח אסד כוחות לצפון-מערב סוריה, השטח הגדול האחרון שנותר בידי המורדים. טורקיה מזהירה: "שלא תעז תקוף". האו"ם חושש ממיליוני פליטים. המשטר פיזר כרוזים: "המלחמה מתקרבת לקצה, שתפו איתנו פעולה"

צבא סוריה הטיל אתמול (יום ה') כרוזים במחוז אידליב שבצפון המדינה, מחוז שאזורים נרחבים ממנו עדיין נמצאים בשליטת המורדים. בכרוזים קרא צבא אסד לתושבים שם להסכים לחזור לחיות תחת משטרו. נכתב בהם כי שבע שנות מלחמת האזרחים של סוריה קרבות לסיומן.

 

עוד סיפורים מרתקים בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

 

אידליב סוריה היעד הבא של צבא בשאר אסד (צילום: רויטרס)
העיר אידליב. המורדים התפנו על בסיס הסכמי כניעה מקומיים(צילום: רויטרס)

הדרך של אסד לניצחון: המטרה – אידליב ()

צפון-מערב סוריה, האזור שבו שוכנת אידליב, הוא האזור הגדול האחרון שעדיין נמצא בידיהם של המורדים הסורים המבקשים להפיל את משטרו של בשאר אסד. רק לפני ארבע שנים נראה כי אסד מאבד את השליטה על המדינה וכי משטרו עומד ליפול, אבל מאז שרוסיה התייצבה לצדו והתערבה במלחמה הוא השיב לעצמו את השליטה ברוב חלקי סוריה, והשנה כבש מחדש את פרברי דמשק ואת דרום המדינה.

אידליב סוריה היעד הבא של צבא בשאר אסד (צילום: AFP)
כרוזי המשטר באידליב: "איזו סוריה אתם מעדיפים? גורלכם תלוי בהחלטתכם"(צילום: AFP)

סוריה משטר אסד כרוז להתפנות אידליב ()

מאות אלפים ממתנגדי אסד עברו במהלך המלחמה מרחבי סוריה לצפון-מערבה במסגרת הסכמים שגיבש איתם המשטר בחלקים שונים של המדינה. את ההסכמים גיבש איתם אסד כדי לגרום לפינוים וכך להשתלט מחדש על שטחים שמהם ניהלו את המלחמה נגדו באותה העת.

 

בשבועות האחרונים אותת המשטר כי צפון-מערב המדינה עשוי להיות היעד הבא במבצע הכיבושים שלו. "המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם" דיווח בימים האחרונים כי המשטר שלח כוחות נוספים לאזור השוכן צפונית-מערבית לעיר אידליב, עובדה העשויה לסמן את רצינות כוונותיו. האו"ם חושש שמתקפה באזור הזה תגרום לבריחת 2.5 מיליון פליטים לעבר הגבול עם טורקיה.

אידליב סוריה היעד הבא של צבא בשאר אסד (Photo: AFP)
ארדואן לוחץ על רוסיה כדי למנוע מתקפה. אידליב(Photo: AFP)

אידליב סוריה היעד הבא של צבא בשאר אסד (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

לטורקיה, מדינה החברה בנאט"ו, יש 12 בסיסים צבאיים בצפון-מערב סוריה, ומשם היא מפקחת על יישום הפסקת האש שהושגה באזור במסגרת הסכם עם רוסיה ואיראן. טורקיה הזהירה את משטר אסד לבל יעז לצאת למתקפה באידליב, והיא מנסה לשכנע את רוסיה למנוע ממנו לעשות זאת.

 

בכרוזים שהטיל אתמול צבא אסד ליד העיר אידליב נכתב: "שיתוף הפעולה שלכם עם הצבא הערבי הסורי ישחרר אתכם משלטון החמושים והטרוריסטים וישמור על חייכם ועל חיי משפחותיכם. אנחנו קוראים לכם להצטרף להסכמי הפיוס המקומיים כפי שעשו רבים אחרים בסוריה".


פורסם לראשונה 09/08/2018 21:39

 

בהכנת הידיעה השתתף דניאל סלאמה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אסד. קרוב לניצחון
צילום: רויטרס
מומלצים