שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ערב שני בסבב ההסלמה: רקטות, יירוטים ואזעקות
  סוללת כיפת ברזל בשער הנגב שיגרה מיירטים אל רקטות שנורו מרצועת עזה והאירוע תועד. בשעות הערב נשמעו שוב ושוב אזעקות ביישובי עוטף עזה. הקבינט הנחה את צה"ל להמשיך לפעול בעוצמה נגד גורמי הטרור. גורם פלסטיני: "מגעים מתקדמים להשבת המצב על כנו"

   

  יירוט כיפת ברזל עוטף עזה הגנה אווירית רקטה חמאס (צילום: רויטרס)
  כיפת ברזל שיגרה מיירטים אל רקטות מעזה (צילום: רויטרס)

   

  סוללת כיפת ברזל בשער הנגב, באזור שדרות, שיגרה הערב (יום ה') מיירטים אל רקטות שנורו מרצועת עזה והאירוע תועד בידי צלם של סוכנות רויטרס. בשעות הערב נשמעו שוב ושוב אזעקות ביישובי עוטף עזה. צה"ל החריב מוקדם יותר בניין בן חמש קומות ששימש את שירותי ביטחון הפנים של חמאס. כיפת ברזל יירטה רקטה אחת. ארבע נפילות זוהו בשטחים פתוחים באזור המועצות האזוריות חוף אשקלון ושער הנגב. הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס במשך כארבע שעות בקריה בתל אביב והנחה את צה"ל להמשיך לפעול בעוצמה. 

   

  גורם פלסטיני המעורה במגעים שנערכו הערב מסר כי "מתנהלות שיחות מתקדמות מאוד בקהיר בירת מצרים כדי להשיב את המצב על כנו, תחת הכותרת של שקט בתמורה לשקט". במחלקת המדינה האמריקנית התייחסו להסלמה ומסרו כי ארה"ב מגנה את שיגור הרקטות מעזה לעבר שטח ישראל. דוברת המחלקה, הת'ר נאורט, אמרה בנוסף כי "המצב בעזה מדאיג מאוד".

   

  צה"ל הודיע לתושבי עוטף עזה כי אין שינוי בהנחיות ההתגוננות וכי מערכות החינוך יישארו סגורות גם מחר. הנחיות ההתגוננות בעוטף עזה הן חובת הימצאות במרחק של 15 שניות ממרחב מוגן, איסור על התקהלות של מעל 300 בני אדם וסגירה של מערכות החינוך הבלתי פורמליות עד להודעה חדשה.

   

   

  מערכת כיפת ברזל בשדרות (צילום: EPA)
  שיגור מיירטי כיפת ברזל באזור שדרות(צילום: EPA)

   

  מערכת כיפת ברזל הגנה אווירית עוטף עזה דרום הסלמה ב דרום ירי רקטות חמאס (צילום: AFP)
  לוחמות כיפת ברזל בעוטף עזה(צילום: AFP)

  המפכ"ל, רב-ניצב רוני אלשיך, קיים הערכת מצב עם גורמי צה"ל מאגף המבצעים ופיקוד העורף, מד"א, כיבוי והצלה, שב"כ וגופי ביטחון נוספים הוא קיבל סקירה ממפקד מחוז דרום במשטרה על היערכות כוחות המשטרה ומשמר הגבול ופריסתם בגזרה, לצורך מתן מענה מיטיבי לאיומים השונים ומתן שירות וביטחון לאזרחים.

   

  במהלך הערכת המצב אמר אלשיך כי "משטרת ישראל נערכה לתגבור נוכחות במרחב הציבורי ולמתן מענה מיטבי לאוכלוסייה בשעת חירום ומענה חבלה ובידוד זירות באזורי הנפילות".

   

   

   המפכ"ל הוסיף כי "מדובר בעיתוי רגיש מבחינת ההתרחשויות ומשטרת ישראל ממשיכה בהיערכות מוגברת בדרום מול האיומים הישירים של ירי תלול מסלול, מול כלל התרחישים הביטחוניים שעלולים להתממש בחסות הירי, כמו גם מול השלכות האירועים בתחומי הסדר הציבורי, התנועה ותחומים נוספים. מחוז דרום וכוחות ההצלה העמידו כוחות תגבור וכוננות, תוך סיוע וגיבוי יחידות ארציות הערוכות לתת מענה לתרחישים השונים על פי הפקודות".

   

  מפקד מחוז דרום במשטרה, ניצב מוטי כהן, אמר: "אנו במחוז הדרומי מחויבים להמשיך לפעול תוך שילוב זרועות מלא עם הצבא ויתר גופי הביטחון והחירום וראשי המועצות על מנת להבטיח ביטחון מקסימלי ומענה מיטבי לתושבי הדרום. לצד מתן המענה לאירועי הירי יש חשיבות רבה לתשומת לב גם לאירועים ולתרחישים בלתי צפויים אחרים".

   

   

   

   תקיפת צה
  (צילום: רויטרס)

   תקיפת צה
  (צילום: AP)

   תקיפת צה
  (צילום: AP)

  תקיפת בניין המשרת את כוחות ביטחון הפנים של ארגון הטרור חמאס בצפון רצועת עזה. (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

   תקיפת צה
  (צילום: רויטרס)

  דובר צה"ל מסר מוקדם יותר בעקבות השמדת הבניין ברצועת עזה - כי מטוסי קרב תקפו בניין בן חמש קומות ששירת את כוחות ביטחון הפנים של ארגון הטרור חמאס, בשכונת רימאל בצפון רצועת עזה. המבנה שימש את חמאס לצרכים צבאיים. הפלסטינים מסרו כי 18 בני אדם נפצעו בתקיפה. עוד נמסר כי שלושה נהרגו מתחילת ההסלמה, בהם אישה בהיריון מתקדם. 

   

  לאחר השמדת הבניין מסר מקור ברצועת עזה ל-ynet כי "הטענה לפיה בבניין 'סעיד אל-מיסחאל' שכנו משרדים של כוחות ביטחון הפנים של חמאס אינה נכונה. הבניין שבו שוכנים משרדי כוחות ביטחון הפנים של חמאס נמצאים במבנה אחר שנמצא בסמוך לבניין שהופצץ".

   

  בחמאס התייחסו להשמדת הבניין על ידי צה"ל ומסרו כי "הפגיעה של ישראל במרכזי תרבות, כפי שקרה עם מרכז התרבות אל-מסחאל, היא דרך פרועה ששייכת לעידנים שבהם נלחמו בתרבות באש ובאבק שריפה". עוד נמסר כי "הפגיעה במרכז אל-מסחאל שכולל את משרדי הקהילה המצרית בעזה, היא ניסיון ציוני להחריב את המאמצים של מצרים ברצועת עזה. זוהי הוכחה לכך שישראל היא אויב של כל מרכיבי האומה הערבית".

   

  על רקע תקיפות צה"ל והאזעקות שנשמעו ביישובי עוטף עזה, התכנס הקבינט-המדיני ביטחוני לדיון בקריה בתל אביב בעקבות ההסלמה. מוקדם יותר קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו הערכת מצב עם שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, ראש השב"כ נדב ארגמן וראש המל"ל מאיר בן שבת.

   

   

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  כיפת ברזל שיגרה מיירטים לעבר רקטות מעזה
  צילום: רויטרס
  מומלצים