שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  כך הגיב הציבור בארה"ב לגזענות הימין הקיצוני
  אנטישמים וגזענים איבדו מקומות עבודה, זכו לשיימינג ברשתות החברתיות והועמדו בפני אישומים בבתי משפט. שנה לעצרת בשרלוטסוויל


  הפגנת הימין הקיצוני בשרלוטסוויל, וירג'יניה. אוגוסט 2017 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  הפגנת הימין הקיצוני בשרלוטסוויל, וירג'יניה. אוגוסט 2017(צילום: AFP)

  מחר (יום ב') תצוין שנה לעצרת הימין הקיצוני הידועה לשמצה בשרלוטסוויל, וירג'יניה, ועדיין טריים המראות של אנשים המצדיעים במועל יד ומניפים דגלים עם צלבי קרס לאור יום, קוראים "זיג הייל!" ושרים "יהודים לא יחליפו אותנו". אנטישמיות היא אולי השנאה העתיקה ביותר שהופגנה באותו היום, אך היא בהחלט לא הייתה היחידה. המפגינים השמיעו דברי נאצה הומופובים, דברי גנאי נגד שחורים ומוסלמים וקראו להגברת כוחה של תנועת העליונות הלבנה. אירועי סוף השבוע ההוא הגיעו לשיאם ברצח האכזרי של הת'ר הייר, שהפגינה נגד גזענות.

   

   

  העצרת בשרלוטסוויל, שנערכה כביכול בעקבות ההחלטה להסיר את פסלו של רוברט א. לי - מפקד צבא מדינות הקונפדרציה במלחמת האזרחים האמריקנית - כינסה יחד מאות אנשים מקבוצות שונות מהימין הקיצוני. הם הניחו בצד את המחלוקות והגיעו יחד, חלקם נושאים לפידים, כדי להפיץ את אידאולוגיית השנאה שלהם.

   

  Unite the Right, "לאחד את הימין", היה מפגן חסר תקדים של אחדות בין קבוצות שוליים שיש ביניהן קשר רופף, לרבות הקו קלוקס קלאן, נאו נאצים ואחרים. בדרך כלל הן פעלו בשולי החברה, אך הן היו גאות במה שהן דוגלות בו והרגישו חזקות מספיק באותו יום כדי לכבוש את כיכר העיר ולהפוך את העצרת לקו פרשת המים אשר היה כמעט צפוי שיסתיים באלימות.

   

  אנשי עליונות הגזע הלבן הכריזו על האירוע כניצחון כאשר הנשיא דונלד טראמפ אמר שיש "אנשים טובים" משני עברי המתרס בשרלוטסוויל, אבל הניסיון שלהם לתפוס את מרכז הבמה פעל לרעתם וההשלכות לא איחרו לבוא: כמה ממשתתפי עצרת הימין בשרלוטסוויל איבדו את מקומות העבודה שלהם ואחרים עמדו בפני תביעות משפטיות ואישומים פליליים. כמה קבוצות סולקו מפלטפורמות מדיה חברתית ומידע אישי של אחרים נחשף באינטרנט.

  קרול נוריאל ()
  קרול נוריאל

  תגובות הנגד העמיקו גם את השסע הפנימי בתוך הימין הקיצוני על רקע התדמית השלילית שנוצרה להם בשל השימוש בדימויי הסתה ובשפה קיצונית. קרע זה שב ומתגלה לעיתים קרובות כאשר הימין הקיצוני זוכה לסיקור שלילי באמצעי התקשורת. אמנם אין שינוי שיכול להפוך את אידאולוגיית השנאה שלהם למקובלת, אך זהו מקור לחוסר הסכמה תמידי.

   

  לכן, ניסיונו הנוכחי של ג'ייסון קסלר - אחד ממארגני העצרת במקור - לארגן אירוע לציון שנה לעצרת נתקל בהסתייגות בקרב שורות הימין הקיצוני.

   

  נראה כי השפעתה העיקרית של עצרת שרלוטסוויל היא פילוג בקרב הימין הקיצוני בארה"ב, הודות לתגובתו הבריאה של הציבור הרחב באמריקה. אבל לא כדאי שנתפתה להמעיט ביכולתו של הימין הקיצוני לגייס תומכים, לצאת משולי החברה ולתבוע לאידאולוגיית השנאה שלו מקום בולט.

   

  במבט לעתיד, שיטת הפעולה המזוהה עם שרלוטסוויל מציבה בפנינו תמרור אזהרה ומצביעה על כך שעלינו להתלכד ולהתאחד נגד שנאה.

   

  • קרול נוריאל היא מנכ"לית הליגה נגד השמצה בישראל

   

  מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים