שתף קטע נבחר

קנאביס בשירות ופצועים סוריים: עונש קל לחובש שעישן

חייל הודה בצריכת סמים בבסיס ומחוצה לו, אבל טען שהדבר נבע מהמראות הקשים שחווה בטיפול בקורבנות המלחמה בסוריה. העונש: חודשיים מאסר

בגזר דין יוצא דופן של בית הדין הצבאי במחוז דרום נקבע לאחרונה עונש קל במיוחד של 60 ימי מאסר בלבד על לוחם צה"ל שעישן קנאביס עשרות פעמים בתחומי היחידה הצבאית ומחוצה לה - כולל בפעילות מבצעית. השופט סא"ל רונן שור התחשב במצבו הנפשי הקשה של הנאשם, שטען שבמהלך שירותו נחשף למראות קשים כשטיפל בפצועים שהגיעו אליו ממלחמת האזרחים בסוריה.

 

החייל שירת כחובש קרבי בגדוד שהופקד על גזרה חמה בגבול הצפון, והוא נתפס על ידי מפקד הפלוגה שלו מעשן קנאביס יחד עם חייל נוסף בבסיס. בחקירתו במצ"ח הוא הודה שהשתמש בקנאביס עשרות פעמים במסגרת אזרחית וצבאית, יחד עם חיילים אחרים – כולל פעילות מבצעית רגישה – וסיפר שהוא זה שסיפק להם את החומר. נגד החייל הוגש כתב אישום חמור לבית הדין הצבאי במחוז דרום, והוא היה צפוי למאסר ממושך ולרישום פלילי שילווה אותו גם בחייו האזרחיים.

 

בין הנאשם לתביעה הצבאית התקיים משא ומתן שבמסגרתו הצליח החייל – באמצעות סנגורו עו"ד אושרי בן ישי – לשכנע את התביעה שמדובר במקרה חריג שמצדיק להקל משמעותית בענישה. לדבריו הוא נחשף בשירותו הצבאי למראות קשים של פצועים סורים שנדרש לטפל בהם – דבר שהשפיע על מצבו הנפשי, והשימוש בסמים היווה עבורו מפלט מהמציאות.

 

התביעה הצבאית, שיוצגה על ידי סגן רועי חכם, קיבלה את טענות ההגנה והצדדים הגיעו להסדר טיעון. בהתאם להסכמות, הנאשם הודה בביצוע העבירות והתביעה דרשה להטיל עליו עונש קל יחסית: 60 ימי מאסר בלבד בכלא צבאי לצד עונשים נוספים. זאת אף שכשמדובר בעבירות חוזרות ונשנות של שימוש בסמים, ובעיקר כשהשימוש נעשה במהלך פעילות מבצעית, מתבקשים עונשי מאסר ממושכים בהרבה.

 

המשמעות של הטלת עונש שאינו עולה על 60 ימים היא שהנאשם "ייהנה" מרישום פלילי מופחת, כך שביציאתו לאזרחות תחול הגבלה על מסירת המידע על הרשעתו, והכתם שברישום הפלילי לא ימשיך ללוות אותו כמו בהרשעה רגילה.

 

ניסה לברוח מהמציאות

התביעה הצבאית הציגה לבית הדין את ההסדר שהושג עם הנאשם, וציינה שהתרשמה שהשימוש בסמים אכן נבע ממצב נפשי קשה של הנאשם על רקע המראות שאליהן נחשף בשירותו. היא הוסיפה שיש לזקוף לזכותו את שיתוף הפעולה בחקירה ואת השירות הארוך והמשמעותי כחובש קרבי.

 

על כן ביקשה התביעה מבית הדין לכבד את ההסדר ולהטיל על החייל 60 ימי מאסר בפועל, מאסר על תנאי של 30 ימים למשך שנתיים, הורדה בדרגה ופסילת רישיון נהיגה.

 

הסנגור הצטרף לבקשת התביעה והוסיף כי החייל לא השתמש בסמים לשם הנאה אלא נקלע למצב כדי "לברוח מהמציאות". המראות הקשים שאליהם נחשף במהלך הטיפול בפצועים הסורים כחובש קרבי הציפו בו בתחושות אובדניות עד שניסה לשים קץ לחייו. בשל מצבו הנפשי, ציין, הנאשם אף קיבל פטור מלא משירות צבאי.

 

השופט סא"ל רונן שור קבע כי אף שהנאשם השתמש בסם מספר רב של פעמים בנסיבות אזרחיות ובתוך היחידה המצויה באזור מבצעי רגיש, יש להתחשב במצבו הנפשי הקשה. לפיכך הוא החליט לכבד את הסדר הטיעון וגזר על הנאשם חודשיים מאסר בפועל, חודש מאסר על תנאי למשך שנתיים, הורדה לדרגת טוראי ופסילה מלהחזיק רישיון נהיגה לשנה וחצי.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים