שתף קטע נבחר

גנזך המדינה נדרש לחשוף תיקים על ילדי תימן

במסגרת דיון בפרשה הורתה ועדת שרים לבדוק 300 אלף תיקים חסויים. לא נמסר על תאריך יעד. גם המשטרה נדרשה לחשוף ארכיונים, ובקשה דומה הופנתה לארגונים ויצ"ו והדסה. המוסד טען: אין אצלנו חומר רלוונטי

 

עולים מתימן בלוד, 1950 (צילום: פריץ כהן, לע"מ) (צילום: פריץ כהן, לע
עולים מתימן בלוד, 1950(צילום: פריץ כהן, לע"מ)

ועדת השרים לענייני ארכיונים הורתה היום (א') לגנזך המדינה לבדוק 300 אלף תיקים מסווגים ולחשוף את אלה הנוגעים לפרשת היעלמות ילדי תימן, המזרח והבלקן. כמו כן הוחלט לחשוף את כל התיקים המסווגים של המשטרה הנמצאים בארכיון המדינה וקשורים בנושא. על פי הודעת הוועדה, שכונסה על ידי שרת המשפטים איילת שקד, לא נקבע מועד לפרסום המסמכים.

 

הוועדה דנה בשלוש החלטות משמעותיות נוספות. ראשית, היא קיבלה את הודעת נציגי המוסד שלפיה בארכיון הארגון לא נמצא חומר הקשור בפרשה. מעבר לכך קראה הוועדה להנהלות הארגונים ויצ"ו והדסה – שעדויות רבות קשרו אותם לנושא - לחשוף את הארכיונים שלהם.

 

לבסוף הוחלט גם שארכיון צה"ל יפרסם נתונים שאין בהם פגיעה בפרטיות ויאפשרו לנציג הוועדה הפרלמנטרית המיוחדת לפרשת היעלמותם של ילדי תימן, המזרח והבלקן לעיין בהם.

 

בנוסף לשרה שקד נכחו בדיון גם יו"רית הוועדה, ח"כ נורית קורן, השר יובל שטייניץ ונציגי הארגונים העוסקים בנושא. מעבר לדיון בשאלה אם חומר רלוונטי נמצא בידי המשטרה והמוסד, התמקדה הישיבה בבירור התיעוד בארכיון צה"ל, שבשנות ה-50 נאסר לפרסום על ידי צנזורה, כולל מעורבות חיל הרפואה בילדי העולים בשנים 1951-1950.

 

"פרשת ילדי תימן היא פצע מדמם בחברה הישראלית", אמרה השרה שקד. "מדינת ישראל צריכה להיות 'ספר פתוח' בכל הקשור לפרשה קשה זו. הכלל הוא שכל חומר בנושא צריך להיחשף. אחרי החלטת הממשלה שהובלנו, יחד עם אנשי משרד המשפטים, השר צחי הנגבי, ח"כ קורן והעיתונאית רינה מצליח, על חשיפת חומרי ועדות החקירה, אני דורשת מכל הגופים הרלוונטיים שנותרו לחשוף כל מה שניתן מחומרי החקירה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוד אלדן, לע"מ
עולים מתימן, 1949
צילום: דוד אלדן, לע"מ
מומלצים