שתף קטע נבחר

חוקר בכיר בנציבות, חולה סרטן בן 66, נחקר וסולק במפתיע

יניב גלעדי, בעבר בשב"כ, ניהל ב-22 השנים האחרונות תיקי חקירה גדולים ורגישים בנציבות שירות המדינה. לפי תביעה שהגיש - בשל טענות לדיווחי רכב כוזבים נארזו לפתע כל חפציו והוחלפו המנעולים כדי שלא יוכל להיכנס למשרד. הנציבות: "החשד מתפרס על כמה שנים, ההשעיה נבחנת"

סערה באגף החקירות בנציבות שירות המדינה: חוקר ותיק ומוערך בן 66, חולה סרטן שעובר טיפולים ונמצא ערב פרישה משירות המדינה, סולק במפתיע ממקום העבודה שלו לפני כשבוע עקב חקירה על דיווחי רכב. כל חפציו האישיים - כולל תמונות משפחתו - נאספו לארגז, מנעולים בחדרו ובאגף שלו הוחלפו ולאחר מכן הוא הוצא לחופשה כפויה על חשבונו.

 

האיש, יניב גלעדי, זומן לחקירה במח"ש בגין טענות על דיווחי נסיעות כוזבים ברכב המשרד מלפני כמה שנים – טענות שהעובד מכחיש בתוקף וטוען שמדובר בתפירת תיק. הוא הגיש היום (א') תביעה בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים על סך 350 אלף שקל נגד נציבות שירות המדינה וראש אגף החקירה בנציבות, נתי לויט.

 

בתביעה, שהוגשה באמצעות עורכת הדין אילה הוניגמן, טוען גלעדי כי לויט "ביצע בעצמו ובאמצעות אחרים שורת צעדים פוגעניים וחמורים נגדו". גלעדי משמש החל משנת 2000 חוקר באגף חקירות משמעת וזאת לאחר 22 שנה של עבודה בשב"כ. הוא נחשב חוקר מקצועי ומוערך וניהל תיקי חקירה גדולים ורגישים, בהם נגד בכירים ביותר בשירות הציבורי.

 

את ההתעמרות לטענתו מפרט גלעדי בתביעה ומתאר הרמת קול ודיבור פוגעני, מתן תמריץ כספי נמוך שאינו עולה בקנה אחד עם עבודתו והישגיו, סיכול אפשרותו לזכות בתפקיד סגן מנהל אגף החקירות ועוד. בכתב התביעה נטען כי בינואר השנה יצא גלעדי מחדרו לבית המרקחת כדי לקנות תרופות שכן חש ברע בגלל מחלתו. "לאחר כחצי שעה מששב לחדרו התקשר אליו לויט ונזף בו בגערות שנעדר מהמשרד בלי אישור. בעקבות אירוע זה, חש התובע ברע ונאלץ לפנות לטיפול רפואי, עקב לחץ בחזהו וקיבל מהרופאה 4 ימי מחלה".

 

ב-30 ביולי גלעדי קיבל במפתיע זימון לחקירה במחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה (האמונה גם על חקירות של עובדי אגף החקירות בנציבות). הזימון ניתן לן על ידי לויט בעצמו והיה לאותו יום ממש. לאחר שחש ברע נדחתה חקירתו ל-7 באוגוסט. יום לפני שנחקר ועומת עם החשדות נגדו, הורה לויט לאסוף את כל החפצים האישיים שבחדרו ולהחליף את המנעול בחדרו והמנעול בכניסה לאגף החקירות וכן את הקוד בקודן בכניסה לאגף, כך נטען.

 

"לויט, העומד בראש אגף החקירות בנציבות שירות המדינה, שהינה המגדלור לכלל השירות הציבורי להתנהלות חוקית ותקינה... פעל במחשכים על מנת לסלק את התובע ממקום עבודתו", נכתב בתביעה.

 

בתום חקירתו הונחה גלעדי על ידי החוקר שחקר אותו לשהות בחופשה על חשבונו עד להודעה חדשה – הנחיה שלפי התביעה גם היא נטולת כל בסיס חוקי שכן ניתן להשעות עובד רק בכפוף לשימוע.

 

מנציבות שירות המדינה נמסר: "בעקבות חשד לדיווחים כוזבים הנמשכים מזה מספר שנים מצידם של שני חוקרי משמעת באגף לחקירות המשמעת של נציבות שירות המדינה, פנה מ"מ נציב שירות המדינה אל פרקליטות המדינה וביקש כי הדברים יחקרו על ידם. לאור החשדות הנ"ל פתחה המחלקה לחקירות שוטרים בחקירת משמעת נגד שני החוקרים האמורים. בימים אלו נבחנת שאלת השעיית החוקרים על ידי הגורמים המוסמכים. התובע הוא אחד החשודים שנחקר על ידי מח"ש. הגשת התביעה לבית הדין לעבודה בשלב זה אומרת דרשני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
האגף ננעל (אילוסטרציה)
צילום: רויטרס
מומלצים