שתף קטע נבחר

תאגיד השידור לנתניהו: ייתכן שנודיע מחרתיים על ביטול האירוויזיון בישראל

פרסום ראשון: האיום בביטול התחרות בישראל נראה ממשי מאי פעם. יו"ר מועצת תאגיד השידור הציבורי הזהיר כי אם לא תיפתר המחלוקת עם האוצר על העמדת ערבות בסך 12 מיליון אירו, יודיע התאגיד על ויתור על קיום התחרות

 

 

יו"ר מועצת תאגיד השידור הציבורי, גיל עומר, פנה היום (א') לראש הממשלה בנימין נתניהו והזהיר כי התאגיד עלול להודיע מחרתיים לאיגוד השידור האירופי (EBU) כי הוא נאלץ לוותר על הזכות לארח את האירוויזיון בישראל. במכתב שהגיע לידי ynet פירט עומר את הבעיות שבפניהן עומד התאגיד בהעמדת ערבות לטובת תאגיד השידור האירופי.

 

לעיון במכתבו המלא של יו"ר התאגיד - לחצו כאן

 

את הערבות, בסך 12 מיליון אירו (כ-50 מיליון שקלים), צריך התאגיד להפקיד בבנק בשווייץ על מנת להבטיח את קיום התחרות בישראל. התאריך המיועד להפקדת הערבות פג, אולם ה-EBU נתן ארכה שצפויה להסתיים ב-14 באוגוסט - בעוד יומיים.

נטע ברזילי באירוויזיון 2018 (צילום: רויטרס)
נטע ברזילי לאחר הזכייה(צילום: רויטרס)
 

 

נטע ברזילי ובנימין נתניהו (צילום: חיים צח  לע
נתניהו עם נטע ברזילי(צילום: חיים צח לע"מ)

במכתב ששלח עומר לנתניהו נכתב כי "בעוד יומיים נדרש תאגיד השידור הישראלי להעמיד ערבות בסך 12 מיליון אירו להבטחת קיומה של תחרות אירוויזיון 2019 בישראל. מדובר בנקודת אל-חזור, שלאחריה, במידה ולא תועמד הערבות כנדרש ע"י איגוד השידור האירופי, לא ניתן יהיה לשנות את המצב שיתהווה ותחרות האירוויזיון 2019 לא תוכל להתקיים בישראל".

 

עומר הוסיף כי "מזה כשבועיים אני עושה מאמצים מרובים, על מנת ליידע את מקבלי ההחלטות בדבר המכשולים שעומדים בפנינו על מנת לעשות כל מאמץ לפותרם. במכתבים שונים ששלחתי בתקופה זו, ציינתי שאנו רואים חשיבות רבה מאד בקיום התחרות בישראל ומשוכנעים כי יש בכך תרומה משמעותית למדינה הן מבחינה תדמיתית והן מבחינה כלכלית. לצערי, בקשותינו החוזרות ונשנות לעבודה אינטנסיבית שתפתור את הבעיות המהותיות הניצבות כמכשול בפני קיום התחרות בישראל - לא נענו".

 

יו"ר מועצת התאגיד הציבורי גיל עומר (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
יו"ר מועצת התאגיד הציבורי גיל עומר(צילום: אלכס קולומויסקי)

במשרד האוצר מסרבים לפי שעה לערוב לתאגיד השידור הישראלי כי יעמידו לידיו את סכום הערבות, במקרה שיידרשו לשלמו לאירופים אם התחרות לא תתקיים בסופו של דבר בישראל. בתאגיד השידור קובעים כי התוצאה מבחינתם היא שגם במקרה חירום, כולל מבצע צבאי, מלחמה או חרם של תנועת BDS - ייאלצו להוציא מכיסם את הכספים.

 

סלע המחלוקת בין הממשלה לתאגיד הוא מי ישלם את הכסף, התאגיד טוען כי לא יוכל לעמוד בתשלום, אלא אם יפטר 200 עובדים או לחלופין יקצץ בהפקות מקור בטלוויזיה, שלשמן למעשה הוקם. הממשלה, מצידה, מסרבת נכון לעכשיו להעביר את הכסף. מועצת התאגיד החליטה שהיא לא מוכנה להכניס את התאגיד לגירעון בעקבות לחצים פוליטיים.

 

לאחרונה נערכה פגישה בין אנשי תאגיד השידור הציבורי "כאן" לנציגי משרד האוצר, ול-ynet נודע כי נאמר בה שהעלות הכוללת של אירוח התחרות מוערכת ב-150 מיליון שקל, וההכנסה הצפויה היא 50 מיליון שקלים. בסך הכול, אירוויזיון 2019 צפוי לעלות למשלם המיסים 100 מיליון שקלים. הפגישה, שהוגדרה כטובה, סוללת את הדרך לתחילת ההכנות הרשמיות לתחרות, אולם המחלוקת על תשלום הערבות מהווה מכשול מרכזי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
רגעי זכייתה של נטע ברזילי באירוויזיון
צילום: EPA
מומלצים