שתף קטע נבחר

מחדל: לוחם גבעתי הודה שעישן סמים בגבול עזה, לא הואשם והוחזר ליחידתו

על פי החשד, לוחם גבעתי שמוצב בגבול עזה השתמש בסם כחמש פעמים כשהיה בתפקיד, וכן בנסיבות אזרחיות. עורך דינו: "תפיסת החומר בוצעה שלא כדין, לא על ידי חוקרי מצ"ח. המפקדים איימו עליו כי ייענש אם לא יודה"

מקרה שני של לוחמים המעשנים סמים במוצב רגיש של צה"ל תוך כמה שבועות: רועי (שם בדוי), לוחם בחטיבת גבעתי, נתפס לפני כמה שבועות על ידי מפקדיו כשהחזיק ברשותו קנאביס באחד המוצבים הקדמיים והרגישים ליד גבול רצועת עזה. הוא נעצר ובחקירתו הודה בעשרות פעמים שבהן עישן את הסם במוצב עצמו, בין פעילות מבצעית אחת לאחרת, חרף הסיכון הגדול הכרוך בכך והתקופה הנפיצה בגבול הרצועה.

 

למרות זאת, הוא שוחרר בסופו של דבר חזרה לגדוד שלו ולא הוגש נגדו כתב אישום. הסיבה: מפקדיו לא מסרו עדות, אף שתפסו את הסמים בתיקו. לפני כמה שבועות נחשף ב-ynet מקרה דומה, שבו שלושה לוחמים מחטיבת הצנחנים נעצרו בחשד לעישון סמים במוצב בהר דב בגבול לבנון.

 

בדיון הארכת מעצרו של רועי בבית הדין הצבאי בקסטינה, טען עורך דינו של הלוחם, אלון ארז, כי החקירה זוהמה בכך שתפיסת החומר החשוד כסם בוצעה שלא כדין, על ידי המ"פ של הלוחם ולא על ידי חוקרי מצ"ח. עוד טען הסנגור כי המ"פ והמ"מ תיחקרו את החייל ביום תפיסת הסם והמ"פ אף איים עליו: "אם לא תודה, אדאג שיקרעו אותך".

חיילים בעוטף עזה לאחר הרגיעה (צילום: רועי עידן)
חיילים בגבול עזה (ארכיון)(צילום: רועי עידן)
 

התובע הצבאי סגן רועי חכם טען: "החשד הוא שהלוחם השתמש בסם מסוכן בנסיבות צבאיות בחמש הזדמנויות ובשימוש בסם מסוכן במספר רב של הזדמנויות בנסיבות אזרחיות". מנגד טען עו"ד ארז: "החקירה החלה בעקבות פעולות בלתי חוקיות בעליל של גורמי הפיקוד ביחידתו של החשוד. בוצעו חיפושים לא חוקיים בתיק ובטלפון הנייד של החייל. ציפיתי שיהיה עימות בין החייל למפקדיו בעניין זה. התוצאה הראשונית בבדיקת השטח שבוצעה לחייל הייתה שלילית. ההודאה ממנו על השימושים בוצעה מלחץ ואיומים שנשמעו מצד מפקדו. יש כאן שרשרת מחדלים".

 

התובע הודה בפני השופט סא"ל רונן שור: "אנו מודעים שהיה פגם מסוים. מהתייעצות שנעשתה עם הגורמים הפיקודיים הוחלט שלא לגבות התייחסות (מהמפקדים, י"ז). המוצג (הסמים) שנתפס על החשוד לא ייזקף לחובתו".

 

אלון ארז ()
עו"ד אלון ארז
עדות הלוחם במצ"ח הגיעה לידי ynet, ובה הודה: "קראו לי למשרד המ"פ, הוא והמ"מ אמרו לי שהם חושדים בי שאני מעשן סמים. לא היו לי ביצים להגיד למ"פ את זה, והוא אמר לי שאני מסכן את הפלוגה בכך שאני מסתובב עם נשק ומעשן סמים". הלוחם הודה בחקירתו כי "בהזדמנות האחרונה עישנתי סמים בערב שבו לא עשיתי יותר מדי. יצאתי מהחדר לאזור הטנקים ועישנתי. בהזדמנויות אחרות עישנתי סמים ליד הנגמ"שים ובפינה שקטה במוצב מאחורי מזגנים. גלגלתי פייסל על פארש עם ירוק. אני מעשן גם חשיש וקונה את הסמים באמצעות הצעה שאני שולח בטלגרם למישהו, קובעים מקום להיפגש וזהו".

 

לשאלת החוקרים מדוע הוא משתמש בסמים השיב: "זה מרגיע אותי. יש הרבה לחץ, עניינים ועבודה קשה, לחצים נפשיים ודיכאונות בבסיס. פייסל עושה לי טוב. הנשק עלי כשאני מעשן. את הסמים אני קונה בכל פעם שאני יוצא הביתה. פעם ראשונה עישנתי בספטמבר 2016. עישון הסמים לא מסכן את הפעילות המבצעית, לא קרתה לי שום תקרית עם הנשק".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בנושא נפתחה חקירה בעקבות פניית מפקדיו של החייל למצ"ח. החקירה עודנה מתנהלת". לאחר בחינת הראיות שנאספו בחקירה, הוחלט לשחרר את החייל ממעצר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
חיילים בגבול עזה
צילום: רועי עידן
מומלצים