שתף קטע נבחר

שב"כ בהתנצלות חריגה: עיכבנו בטעות עיתונאי יהודי-אמריקני בנתב"ג

בעקבות עיכובו של העיתונאי היהודי-אמריקני פיטר ביינרט אמרו בשב"כ כי "עיכובו בנתב"ג של מר ביינרט בוצע בשל טעות בשיקול הדעת של הגורם המקצועי בשטח". במאמר שפרסם טען ביינרט שעיכובו היה בשל הפגנה שהשתתף בה בחברון: "לא הרגשתי מאוים. ישראל, כמו אמריקה, הופכת למכוערת"

 

פיטר ביינרט ()
פיטר ביינרט

השב"כ פרסם הערב (יום ב') הודעה חריגה, בעקבות עיכובו בטעות של העיתונאי היהודי-אמריקני פיטר ביינרט בנתב"ג. בהודעה נכתב: "שירות הביטחון הכללי פועל אך ורק בהתאם לייעודו על פי חוק ולמען ביטחון המדינה. עיכובו בנתב"ג של מר ביינרט בוצע בשל טעות בשיקול הדעת של הגורם המקצועי בשטח".

 

עוד נכתב בהודעת השב"כ: "אנו מצרים על עוגמת הנפש שנגרמה למר ביינרט. ראש שירות הביטחון הכללי הנחה לתחקר את המקרה".

 

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לעיכוב. מלשכתו נמסר כי הוא פנה לשב"כ כדי לבדוק את המקרה. ביינרט, כך על-פי ויקיפדיה, מזדהה עם האגף השמאלי והליברלי ביהדות ארצות הברית, וידוע בביקורתו על מדיניות ההתנחלויות.

 

ביינרט פרסם מאמר שבעיתון "פורווורד" האמריקני על מה שחווה בנתב"ג. תחת הכותרת "עוכבתי בנמל התעופה בן גוריון בגלל דעותיי" סיפר ביינרט כי הגיע לישראל בשביל חגיגת בת המצווה של אחייניתו: "עוכבתי ונחקרתי בגלל פעילותי הפוליטית. גם את החוויה היהודית הזו אנו לא נשכח במהרה".

 

 

"זה התחיל כשמסרנו את הדרכונים לבדיקה. הבודק בביקורת הגבולות הסתכל עליי והתקשר למישהו. אחרי שניתק הוא שאל אותה מסיבות שאני לא מבין את שמות אבי וסבי. אז הוא ביקש ממני לזוז הצידה בשביל בדיקה נוספת", כתב ביינרט במאמרו.

 

לאחר מכן, לדבריו, הוכנס ביינרט עם אשתו ושני ילדיו לחדר. בשלב מסוים נכנס קצין ביטחון לחדר וליווה אותו לחדר אחר. "הוא שאל אותי למה אני בישראל והשבתי שזה בשביל חגיגת בת מצווה של אחיינית שלי. הוא שאל אותי את מי אני מכיר בישראל והשבתי שאני מכיר שתי משפחות. הבנתי די מהר שאלה לא התשובות שאותו קצין ביטחון רצה לשמוע", הוא כתב.

 

"אז החלו השאלות הפוליטיות. אם אני מעורב בארגון שמעודד אלימות בישראל? השבתי שלא. האם הייתי מעורב בארגון שמאיים על הדמוקרטיה הישראלית? השבתי שלא. אז הוא סיפר לי על ביקורי האחרון בישראל וטען שהשתתפתי בהפגנה – דבר שהיה נכון", תיאר ביינרט והמשיך. "ההפגנה הייתה בחברון והקצין שאל מה הייתה מטרה ההפגנה ואני השבתי שהפגנו בחברון בשביל זכויות אדם. הוא אמר לי שצפון קוריאה למשל קוראת לעצמה דמוקרטיה, אך היא לא".

 

לדברי העיתונאי, מה שהפריע לו בעיקר שלא הוסבר לו מאיזה מניע חוקי הוא עוכב לחקירה. "הוא כל הזמן שאל אותי על ארגונים שהייתי קשור אליהם. המטרה שלו הייתה לבדוק אם אני מתכנן לעשות 'צרות'. כששאלתי אותו מדוע דמוקרטיה מתייחסת כך לאנשים שמגיעים להפגין בדרכי שלום הוא השיב שאם הוא היה מגיע לארה"ב להפגין נגד הכיבוש האמריקני באדמות ילידים, ארה"ב הייתה שמה אותו על המטוס הראשון ושולחת אותו בחזרה. זה ממש לא נכון. החקירה הסתיימה כשהוא שאל אותי באופן ישיר: 'האם יש לך כוונה להשתתף בהפגנה נוספת?'. השבתי בכנות שלא. ואז הוא לקח אותי בחזרה למשפחתי".

 

על עצם החקירה הסביר ביינרט: "השיחה הייתה מדכאת, אבל לא מפחידה. לא הרגשתי מאוים. שאלתי את חבריי בקרן החדשה מה לעשות אם אני אעוכב לחקירה. הם אמרו לי ליצור קשר ישירות עם עו"ד גבי לסקי (ייצגה בין היתר את עאהד תמימי). התקשרתי ללסקי וכמה דקות אחרי שוחררתי".

 

בסיום המאמר כתב ביינרט: מה שעברתי רק ממחיש עד כמה הנשיא טראמפ עודד את נתניהו. ממשלת ישראל מובלת על-ידי אדם שלא מכבד דמוקרטיה ליברלית או את החוק. ישראל, כמו ארה"ב, הופכת למכוערת, אבל עדיין אני אמשיך להגיע לכאן".

 

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני אמרה: "ריבוי האירועים של עיכובים בנתב"ג הוא בלתי נסבל. מדינת העם היהודי של נתניהו עוצרת לתשאול בנתב"ג יהודי בטיול בר מצווה. אין גבול".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים