שתף קטע נבחר

בת שלוש במצב קשה לאחר שנחנקה בפעוטון: "למה לא הזמינו מד"א?"

לפני כשלושה שבועות נחנקה אמנה מנסור מטירה במהלך האוכל, ומאז היא מאושפזת בבית החולים מאיר עם נזק מוחי משמעותי. "במקום להזמין מד"א פינו אותה למרפאה המקומית. הרופא שאל את הגננת למה היא הביאה לו ילדה מתה", סיפר האב יוסף. רק אתמול פתחה המשטרה בחקירה

 

 

 

כבר שלושה שבועות שאמנה בת השלוש מטירה מאושפזת במצב קשה בבית החולים מאיר בכפר סבא לאחר שנחנקה מחטיף בפעוטון. הוריה, יוסף ונרמיין, יושבים סביב מיטתה יחד עם בני המשפחה ולא מפסיקים ללטף ולדבר אל הפעוטה הקטנה - בתקווה שהיא תגיב לאחת המחוות.

 

"לקחתי בבוקר ילדה שמחה ומאושרת לפעוטון - ובצהריים קיבלתי ילדה עם פגיעה מוחית כשהיא מחוסרת הכרה ולא מגיבה", אמרה האם נרמיין. "אילו רק היו מזמינים מד"א במקום לקחת אותה למרפאה פרטית - אפשר היה להציל אותה", טענה בתקיפות נגד צוות הפעוטון. החקירה במשטרה על אודות הפגיעה באמנה - נפתחה רק עכשיו.

 

אמנה מנסור  ()
מחוסרת הכרה כבר שלושה שבועות. אמנה מנסור

ב-25 ביולי, נרמיין הביאה את אמנה לפעוטון הפרטי שבו היא שוהה עד שהיא ובעלה מסיימים לעבוד. "אמנה תמיד הייתה ילדה בריאה, ומעולם לא אושפזה בבית חולים מאז שנולדה. ילדה שמחה, חכמה ומאושרת", מספרת האם. "הגננת התקשרה אליי בשעה 14:30 ואמרה שהבת שלי נחנקה ונלקחה למרפאה. היא אמרה שהיא עברה החייאה וצוות המרפאה התקשר למד"א כדי שתפונה לבית חולים - אך היא כבר מתפקדת".

 

"כשאמנה הגיעה לחדר המיון היא כבר הייתה במצב ממש קשה. אפס אחוזי חמצן בדם. לבה נעצר לחמש דקות והיא עברה החייאה מלאה. כשהגעתי למיון היא כבר הייתה מונשמת ורק אחר כך הבנו שהמוח עבר נזק ממש קשה. אנחנו נמצאים במחלקה לטיפול נמרץ כבר שלושה שבועות - והדרך עוד ארוכה", הוסיפה נרמיין.

 

ההורים גילו כי על אף גרסת הגננת - אמנה הקטנה נותרה ללא מענה רפואי במשך דקות ארוכות. "אנחנו לא יודעים איך הבת שלנו הגיעה למצב כזה. אין לנו מושג כמה זמן היא כבר הייתה ככה בגן. עם כל הכבוד לגננת שלקחה אותה למרפאה - היא מספרת שבזמן שעברה החייאה על-ידי הרופא המקומי היא עדיין השתעלה. אבל כשאנחנו בדקנו - גילינו שהמרפאה בכלל הייתה סגורה ועד שהרופא הגיע עברו כבר חמש דקות שהבת שלי נותרה ללא שום עזרה", אמרה האם.

 

 אמה של הפעוטה אמנה מנסור (צילום: אבי חי)
"גם אחרי שלושה שבועות אנחנו לא יודעים מה קרה באמת". נרמיין יוסוף(צילום: אבי חי)

אמנה מנסור  ()
"הגננת לקחה אותה ברכב וחיפשה רופא פרטי"

"עד שהאמבולנס של מד"א הגיע והחובשים הנשימו אותה - עבר המון זמן. אם היא רק הייתה נשארת בגן ומתקשרת למד"א לא היינו מגיעים למצב הזה. אולי היינו חוזרים הביתה אחרי יום או יומיים, אבל כרגע אנחנו עדיין בבית החולים והולכים לטיפולים שאולי גם לא נצא מהם בחיים".

 

ההורים טוענים כי למרות שחלפו כבר שלושה שבועות - הם עדיין לא מבינים מה קרה באותו יום בפעוטון. "הגננת אמרה שהיא אכלה ביסלי עם חתיכת שוקולד. ככה גם רשום במסמכים הרפואיים. אבל אנחנו באמת לא יודעים אם זה ביסלי, או שוקולד, או שזה בכלל משהו אחר. אנחנו אפילו לא יודעים כמה זמן היא הייתה בגן".

 

אביה של אמנה, יוסף מנסור, סיפר כי כשאשתו התקשרה אליו כדי לדווח לו על בתם, הוא מיהר למרפאה הפרטית וגילה שהרופאים לא יודעים מה לעשות עם בתו. "הרופא שאל את הגננת: 'למה לא התקשרת אליי? למה את מביאה לי ילדה מתה?', הספקתי להיות במרפאה במשך עשר דקות לפני שמד"א הגיע והנשים אותה. הדופק שלה חזר רק ליד כפר סבא". 

 

אביה של הפעוטה אמנה מנסור (צילום: אבי חי)
הרופא שאל את הגננת: "למה את מביאה לי ילדה מתה?". יוסוף מנסור(צילום: אבי חי)

לפי יוסף, הגננת לקחה את אמנה ברכב פרטי והתחילה לחפש רופא. "עד שהרופא ירד מהבית שלו עברו חמש דקות שבהן אף אחד עוד לא ראה את הילדה. אם היו לוקחים אותה למוקד הרפואי בטירה שבו יש טיפול נמרץ - לא היינו מגיעים למצב הזה", אמר.

 

מה עובר לך בראש כשאת רואה את בתך במצב הזה?

"אני לא יכולה לתפקד", אומרת נרמיין. "אני מכירה את הבת החכמה והיפה שלי. כל מי שמכיר אותה יעיד שהיא בוגרת לגילה. כשאני רואה אותה שוכבת במיטה ללא יכולת לתפקד אני אפילו לא מאמינה שזאת הבת שלי. איך מדבר כזה קטן היא תגיע למצב של פגיעה מוחית קשה? בבית היא כל הזמן שיחקה וצחקה. כולם אהבו אותה. אני מרגישה שאנחנו בסוג של חלום ומקווה שנתעורר ממנו בקרוב".

 

"אנחנו כל הזמן מקווים שהיא תענה לנו. אפילו על הדבר הכי קטן. רק שתתן לנו סימן שהיא תתאושש. במשך כמעט שבועיים היא הייתה בסכנת חיים ממשית ובכל רגע חשבנו שאנחנו מאבדים אותה. אנחנו מתפללים כל הזמן. אחרי שלושה שבועות עדיין לא שאלו אותנו מה קרה לה. אף אחד לא חקר. כבר שלושה שבועות שלא הייתי בבית. יש לי תינוק בן שמונה חודשים שמביאים לי אותו אל מחוץ לבית החולים כדי שאראה אותו. החיים שלנו נהרסו לגמרי".

 

תיעוד של הגננת מביאה את הפעוטה למרפאה פרטית בה לא היה רופא ()
אמנה בכניסה למרפאה הפרטית בטירה
 

תיעוד של הגננת מביאה את הפעוטה למרפאה פרטית בה לא היה רופא ()

תיעוד של הגננת מביאה את הפעוטה למרפאה פרטית בה לא היה רופא ()

על אף החשד שאמנה נחנקה במהלך שהותה בפעוטון - החקירה במשטרה נפתחה רק אתמול. המידע הראשוני שהגיע למשטרה הגיע לאחר פניית ynet לתגובה - ובעקבות כך הגיש יוסוף מנסור את התלונה הרשמית. "המשטרה חייבת לחקור", אמרו ההורים. "למה שילדה בריאה לגמרי תגיע למצב הזה?".

 

- למה לא דיווחתם למשטרה מלכתחילה?

"אנחנו יושבים ליד הילדה במשך כל היום. חיכינו שהמשטרה תבוא ותחקור. למה שלא תגיע? על כל הילדים שנקלעו למצבים דומים הם חוקרים במשך חודשים ומדברים על זה בטלוויזיה כל הזמן. אנחנו פה כבר שלושה שבועות ואף אחד לא שאל איך הילדה הגיעה למצב הזה".

 

 

ד"ר דגנית אדם, רופאה בכירה בטיפול נמרץ ילדים במרכז הרפואי מאיר בכפר סבא, אמרה כי "אמנה הגיעה אלינו כשהיא מונשמת ואחרי החייאה שהתבצעה ככל הנראה במוקד ובאמבולנס. היא הגיעה במצב יציב עם דופק ולחץ דם, ובבדיקות הדם היה נראה שהיא סבלה מהחייאה ממושכת.

 

היא אושפזה במשך כשבועיים בטיפול נמרץ ילדים עם בצקת מוחית קשה מאוד עקב ההחייאה שגרמה לנזק היפוקסי (חמצן שלא מגיע למוח), עברה בטיפול אגרסיבי ויצאה מכלל סכנה. כרגע אמנה סובלת מנזק מוחי משמעותי שנראה גם בבדיקת MRI ותזדקק לעבור שיקום בבית לוינשטיין. היא הגיעה במצב קריטי. ההחייאה שלה נמשכה גם כאן בבית החולים".

 

יוסף ונרמיין ביקשו לפנות לכל ההורים, ובייחוד להורים במגזר הערבי שבו נהוג לפנות נפגעים באופן אוטומטי למרפאות מקומיות, להפסיק עם ההרגל הזה ולהזמין אמבולנס של מד"א. "אם במקרה שלנו מד"א היה מגיע לפעוטון - אמנה הייתה היום במצב אחר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים