שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פרסום ראשון: המשטרה דחתה את בקשתו של אלאור אזריה לרישיון נשק
  אזריה שהשתחרר ממאסר ומצה"ל לאחר שהרג מחבל פצוע הגיש בקשה רשמית לרישיון נשק, אך בקשתו נדחתה בטענה שמעשיו מוכיחים שהוא מסוכן לציבור. בנוסף, בבדיקה שערכו במודיעין המשטרתי לא נמצא איום ביטחוני כלשהו שנשקף לו. המשרד לביטחון פנים: "בקשתו נבחנה ונדחתה בעקבות התנגדות המשטרה"

   

  אלאור אזריה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  אלאור אזריה(צילום: רויטרס)

  חשיפה: המשטרה מתנגדת לתת לאלאור אזריה רישיון לנשק בשל עברו. אזריה שהשתחרר מהצבא והגיש בקשה רשמית למשרד לביטחון הפנים לקבלת אישור, נדחה על ידי המשטרה בטענה כי מעשיו מוכיחים שהוא מסוכן לציבור. בנוסף, בבדיקה שערכו במודיעין המשטרתי לא נמצא איום ביטחוני כלשהו שנשקף לאזריה מגורם כלשהו.

   

  במרץ 2016 ירה אזריה למוות במחבל מנוטרל בחברון. את המעשה תיעד תושב העיר, ובהמשך הוא הורשע בהריגה ובהתנהגות שאינה הולמת. השופטים קבעו כי "לא הייתה הצדקה לירי", וכי "העובדה שהיה מחבל על הקרקע שביקש לקטול חיי חיילים אין בה להצדיק פעולה לא מידתית". הם קבעו כי "הירי של אזריה לא עולה בקנה אחד עם הוראות הפתיחה באש". 

   

  בדרך כלל נושא רישיון נשק מגיע למשטרת ישראל משתי סיבות. או שהיא מתנגדת למתן הנשק בשל מסוכנות לציבור הנובעת מעבר פלילי או ממידע מודיעיני הקשור למבקש, או שמדובר בסיבה פרטנית - אישור מיוחד לאדם שלא עומד בקריטריונים, אבל יש סיבה מיוחדת לאפשר לו לשאת נשק. כך למשל כשמדובר בראש עיר שמאוים בגלל תפקידו.

  חגיגות אלאור אזריה ב רמלה (צילום: יריב כץ)
  אלאור אזריה עם שחרורו מהכלא(צילום: יריב כץ)
   

  לפני כמה חודשים ביקשה ח"כ נאוה בוקר (ליכוד) כי המדינה תאפשר לאזריה לשאת נשק, משום שלדבריה הוא נתון לאיומים ונשקפת לו סכנה.

   

  בעקבות כך הופנה אזריה להגיש בקשה רשמית באגף כלי היריה במשרד לביטחון פנים. האגף מחוייב לקבל את עמדת המשטרה ומשרד הבריאות ועוד גורמים בנוגע למבקש.

   

  ואולם כאמור, המשטרה דחתה את הבקשה. זאת בין היתר נוכח הרשעתו של אזריה שנוגעת לשימוש בכלי נשק. "נתוניו האישיים של המבקש אינם עונים לקריטריונים המאפשרים מתן נשיאת כלי ירייה בהמלצה פרטנית של המשטרה", נמסר. כמו כן הסבירו כי לאור בחינת עברו הצבאי של אזריה, הבקשה אינה מאושרת משום שממעשיו "עולה מסוכנות לשלום הציבור", כך על פי גזר הדין שניתן לאזריה בבית הדין הצבאי.

   

  השופטים ציינו בפסק הדין: "אזריה השתמש בנשקו בכוח לצורך מטרה פסולה, אך היה בסיטואציה מורכבת". לדבריהם, "אין מחלוקת שהנאשם ירה מטווח קצר לאחר שכיוון את הנשק לראשו של המחבל ואין מחלוקת שיש בו כדי לסכן את חיי הזולת. הנאשם היה מודע לכך שהירי שביצע מנטרל".

   

  עורך הדין בנימין מלכא, שייצג בעבר את אלאור אזריה, אמר בעקבות החלטת המשטרה לדחות את בקשתו לרישיון נשק: "אני סבור כי מחמירים עם אלאור יתר על המידה. מדובר במי שריצה את עונשו ושילם את חובו לחברה. על המשטרה לבחון האם קיים איום קונקרטי או אם לאו. זהו הפרמטר היחיד שצריך לעמוד לנגד עיני מקבלי ההחלטה לעניין מתן רישיון נשק".

   

  מהמשרד לביטחון פנים נמסר כי "המשרד לביטחון הפנים מעניק רישיונות לכלי ירייה בהתאם להוראות חוק כלי הירייה ובכפוף לעמידה בדרישות הסף, הוכחת עמידה בתבחין תקף וקבלת המלצות משטרת ישראל ומשרד הבריאות". עוד אמרו כי "בקשתו של אלאור אזריה לקבלת רישיון לכלי ירייה פרטי נבחנה ואולם בשל התנגדות משטרת ישראל הוחלט על דחיית בקשתו לקבלת רישיון".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים