שתף קטע נבחר

הכבשים הרדיואקטיביות והניסוי הגרעיני הישראלי

ב-1979 זיהה לוויין אמריקני הבזק כפול באוקיינוס ההודי, מומחים העריכו: "ישראל ביצעה ניסוי גרעיני סודי עם משטר האפרטהייד של דרום אפריקה". מחקר שמתפרסם כעת מעורר עניין בעולם: "בכבשים באוסטרליה התגלה חומר שעשוי להיות נשורת מניסוי גרעיני"

כלי תקשורת בעולם מדווחים היום (ג') בהרחבה על מחקר שהתפרסם במגזין Science and Global Security, ושמחזק לכאורה את התיאוריה שישראל ביצעה ניסוי גרעיני בלתי חוקי מעל האוקיינוס ההודי ב-1979.

 

עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

פיצוץ גרעיני (צילום: shutterstock)
כבשים ליחכו עשב במקום שבו ירד גשם ארבעה ימים אחרי ההבזק(צילום: shutterstock)
המחקר מתמקד ב"תקרית ולה", שנודעה גם בשם "ההבזק הדרום-אטלנטי": ב-22 בספטמבר 1979 בשעה 00:53 זיהה לוויין אמריקני בשם Vela 6911 הבזק כפול ליד איי הנסיך אדוארד, השוכנים באוקיינוס ההודי, בין אפריקה לאנטרקטיקה. העובדה שהבזק כפול כזה עשוי להיות סימן לפיצוץ גרעיני הולידה את ההשערה שמדינה כלשהי ביצעה שם ניסוי גרעיני. מומחים רבים העריכו שהיה זה ניסוי שביצעה ישראל בשיתוף פעולה עם משטר האפרטהייד בדרום אפריקה.

 

עם זאת, לאורך השנים הועלו גם השערות אחרות, כגון פגיעת מטאוריט. מומחים בינלאומיים אמרו כי אם אכן היה זה ניסוי גרעיני ישראלי, הרי שמדובר בהפרה של החוק הבינלאומי וגם של החוק האמריקני. נשיא ארה"ב לשעבר ג'ימי קרטר הודה בספר הזיכרונות שלו כי גורמים אמריקניים העלו את ההשערה שהיה זה ניסוי שביצעו ישראל ודרום אפריקה.

 

למחקר החדש אחראים כריסטופר רייט מהאקדמיה הביטחונית האוסטרלית ולארס אריק דה גיר, מי שהיה איש הסוכנות למחקרי ביטחון של שבדיה. השניים חשפו לטענתם כי באוקטובר ובנובמבר 1979, כלומר שבועות ספורים אחרי תקרית ולה, התגלה בגופן של כבשים באוסטרליה החומר יוד-131. לפי המחקר דגימות מבלוטות התריס של הכבשים נשלחו לבדיקות בארה"ב, אולם התוצאות לא פורסמו בפומבי מעולם.

 

"רק לישראל הייתה מוטיבציה"

במחקרם כותבים השניים כי הממצאים עשויים ללמד שהכבשים ליחכו עשב במסלול שבו נפלה נשורת רדיואקטיבית מ"ניסוי גרעיני שנערך ב-22 בספטמבר בדרום האוקיינוס ההודי". לפי המחקר, מזג האוויר ששרר אז באזור יכול היה לפזר את הנשורת בחלקים של אוסטרליה. כמה מהכבשים שנבדקו ליחכו עשב באזור שבו ירד גשם ארבעה ימים אחרי ההבזק הכפול.

 

במחקרם מנתחים שני החוקרים גם תיאורים של גל קול תת-מימי שניטרו תחנות האזנה אמריקניות במקביל להבזק הכפול. על גל הקול הזה דווח כבר בעבר, ומי שמאמינים כי היה זה ניסוי גרעיני רואים גם בו ראיה המחזקת את טענתם.

ג'ימי קרטר. גורמים אמריקניים העלו את ההשערה שישראל עשתה ניסוי גרעיני (צילום: AP) (צילום: AP)
ג'ימי קרטר. גורמים אמריקניים העלו את ההשערה שישראל עשתה ניסוי גרעיני(צילום: AP)

בעקבות הממצאים כתב המומחה האמריקני לנשק גרעיני לאונרד וייס מאוניברסיטת סטנפורד כי הראיות החדשות מסירות למעשה כל ספק סביב ההנחה שמדובר בפיצוץ גרעיני. בכתב העת Bulletin of the Atomic Scientists כתב וייס כי הולכות ומתרבות הראיות הנסיבתיות לכך שאת הניסוי ביצעה ישראל.

 

"ישראל היא המדינה היחידה שהיו לה היכולת הטכנית והמוטיבציה המדינית לבצע ניסוי חשאי כזה", כתב וייס. קביעה זו נשענת על ההנחה שב-1979 לא היה לאף אחת מהמעצמות הגרעיניות הגדולות צורך לבצע ניסוי גרעיני חשאי.

 

שגריר ישראל בניו זילנד יצחק גרברג אמר לעיתון המקומי "ניו זילנד הרלד" כי הטענות שישראל אחראית לפיצוץ "פשוט מגוחכות ואינן מחזיקות מים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
תוצאות הבדיקות לא פורסמו
צילום: shutterstock
מומלצים