שתף קטע נבחר

בכיר איטלקי ל-ynet: "הגשר לא התאים לעומס"

בריאיון לשליח ynet לגנואה אמר ארמנדו סירי, תת-מזכיר התחבורה והתשתיות במדינה, כי הרשויות בודקות על מי מוטלת האחריות לאסון שבו נהרגו 35 בני אדם. "אנו נעזרים בהמון מחלצים ומתנדבים שעובדים במרץ מסביב לשעון". צפו

 

 

35 בני אדם נהרגו ועוד עשרות נפצעו באסון קריסת הגשר בצפון איטליה. בריאיון לשליח ynet לגנואה, אמר אמש (יום ג') תת-מזכיר התחבורה והתשתיות במדינה ארמנדו סירי, כי "המצב מאוד מסובך וקשה. זה פצע שפגע לא רק בגנואה - אלא במדינה כולה". הוא הוסיף כי הרשויות ידעו כי מבנה הגשר אינו יכול להכיל את כמות כלי הרכב הרבים - ולכן נבחן פרויקט אחר במקום.

 

לדבריו, "אנו נעזרים בהמון מחלצים ומתנדבים שעובדים במרץ מסביב לשעון כדי לתת את המענה הנחוץ". הוא סיפר כי האסון הכה בתדהמה את תושבי העיר. "אנו כמובן נתעמק בנושא כדי להבין על מי מוטלת האחריות. כעת העדיפות העליונה שלנו היא לתמוך במשפחות ההרוגים, הפצועים ואלה שאיבדו את בתיהם - ואז נתחיל לתכנן בניית גשר חדש".

 

 עם כוחות ההצלה באיטליה: "טרגדיה ענקית, הלם של ממש"

קריסת גשר ב גנואה איטליה (צילום: AFP)
הריסות הגשר. זירת האסון בגנואה(צילום: AFP)

קריסת גשר ב גואנה איטליה (צילום: EPA)
קטע של כ-200 מטר קרס ועליו כ-35 מכוניות(צילום: EPA)

קריסת גשר ב גנואה איטליה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

 

עוד אמר סירי כי "מדובר באירוע חריג ודרמטי; חברת האוטוסטרדות כבר הבהירה לנו כי בוצעו כל התחזוקות הנחוצות בגשר, אבל אנחנו עדיין תמהים כיצד קרה האסון הזה". הוא הוסיף כי "זה זמן רב שהקונסטרוקציה הזאת לא הייתה מתאימה לתנועה העירונית והמסחרית ולכן כבר היה בתכנון פרויקט אחר כדי לעקוף את העומס בכביש".

 

שעות לאחר האסון, נמשכות היום עבודות החילוץ בגשר מורנדי אחד הגשרים המרכזיים בגנואה, עיר נמל תעשייתית. מעט מאוד אנשים נצפו ברחובות ובשכונות הסובבים את אזור הגשר שקרס, גם לנוכח מזג האוויר הגשום. רחובות מרכזיים בעיר נסגרו על ידי המשטרה. סקרנים ניסו להתקרב אל הגשר אולם נבלמו גם הם על ידי השוטרים, הפרוסים בכל נקודה המובילה אל מה שנשאר מן הגשר.

 

פאביו, שוטר איטלקי, אמר כי לא יוכל לאפשר מעבר אל הגשר מחשש כי חלקים נוספים עשויים לקרוס ולפגוע בעוברים והשבים. "זו טרגדיה. רבים מאיתנו נוסעים על הגשר הזה מדי יום. זה הלם של ממש", אמר פאביו.  

 

מאות כבאים באיטליה ממשיכים בחיפושים אחר ניצולים שלכודים בהריסות. 35 כלי רכב לכל היותר היו אתמול בבוקר בקטע הגשר שקרס, שגובהו 45 מטר. בסביבות 11:30 שעון איטליה, בעיצומו של גשם שוטף, קרס קטע של 200 מטר בגשר מורנדי. עד ראייה סיפר שראה את הגשר הישן, שנחנך ב-1968, "רועד" כמה דקות לפני הקריסה. שניות לפני שהתמוטט פגע בגשר ברק. ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה, אמר כי מדובר "בטרגדיה עצומה. זה דבר שלא ניתן להעלות על הדעת במדינה מודרנית כמו שלנו".

 

ארמנדו סירי ()
ארמנדו סירי

קריסת גשר ב גנואה איטליה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

קריסה גשר בגנואה איטליה (צילום:  EPA  )
(צילום: EPA )

קריסת גשר ב גנואה איטליה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 

 

תושב באחת השכונות הסמוכות לאזור האירוע סיפר כי הוא מצליח לראות מגג ביתו את שאריות הגשר. כשנשאל מה לדעתו קרה כאן, השיב: "טרגדיה ענקית, הרבה הרוגים". קיים חשש מסוים שחלקים מן הגשר שלא קרסו עשויים לקרוס ולגרום לנזקים נוספים.

 

הגשר קרס על בניינים, על נהר ועל פסי רכבת באזור תעשייה. גשר מורנדי שהתמוטט עובר מעל כביש מהיר המחבר בין גנואה לערים שבסביבה. הגשר נבנה בשנות ה-60, ובשנת 2016 עבר שיפוצים. אורך הקטע שקרס בגשר הוא כ-200 מטרים. בסרטון שצולם בשניות שאחרי הקריסה נשמע גבר צועק: "הו, אלוהים! הו, אלוהים!".

 

עד ראייה ששוחח עם ערוץ הטלוויזיה "סקיי איטליה" אמר כי היה זה "מחזה אפוקליפטי". הכביש שעליו קרס הגשר מחבר את איטליה וצרפת לאתרי נופש שונים, והקריסה התרחשה ערב יציאתם של איטלקים רבים לחופשת "פרגוסטו", כך שהתנועה בכבישי איטליה הייתה אמורה להיות ערה מהרגיל.


פורסם לראשונה 15/08/2018 01:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים