שתף קטע נבחר

משרד הבריאות: עכברת נמצאה בפארק הירדן

פארק הירדן, מג'רסה ונחל הג'ילבון מצטרפים לנחלים שבהם נתגלתה המחלה. חמישה נערים שהיו בשבועיים האחרונים בפארק אושפזו בבני ברק לאחר שפיתחו את תסמיני המחלה

 

נהר הירדן (צילום: אפי שריר)
פארק הירדן. העכברת נמצאה גם שם(צילום: אפי שריר)

משרד הבריאות הוסיף הערב (יום ד') שלושה אתרים נוספים שבהם נמצאה עכברת. האתרים: פארק הירדן, מג'רסה ונחל הג'ילבון. קודם לכן אמר המשרד על ארבעה נחלים ברמת הגולן שבהם נדבקו אנשים במחלה - זאכי, יהודיה זוויתן והמשושים. כרגע אין הרחבה של האיסור לירדן הצפוני.

 

עד כה אובחנו לפחות 14 בני אדם כחולים במחלת "העכברת" לאחר שביקרו בנחלי הצפון. פרופסור איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, אישר כבר הבוקר, בראיון לאולפן ynet, כי קיימים סימנים לזיהום בירדן וביובליו. 

 

 

בהודעת המשרד נכתב כי מי שטבל במים או בבוץ רטוב בשבעת הנחלים החל מ-1 ביולי 2018, חום הגוף שלו גבוה מ-38 במשך יותר מיממה ועברו פחות משלושה שבועות מאז שהיה בנחל מתבקש לפנות לרופא המשפחה.

 

סימני המחלה דומים לאלו של השפעת - חום, כאבי ראש וכאבי שרירים. אצל כמה מהחולים תיתכם פגיעה בתפקודי כבד וכליה. מי שטבל בנחלים ואינו סובל ממחלת חום או מתסמינים דומים אינו צריך לגשת אל הרופא.

 

משרד הבריאות הדגיש כי ניתן לטייל כבשגרה בשאר הנחלים ומקורות המים בצפון וכי המשרד ממשיך לעקוב אחרי התחלואים ואם יאותרו אזורי חשיפה נוספים יצאו הנחיות לציבור.

הבוקר נמסר כי חמישה תלמידים ששהו בפארק הירדן פיתחו את סימני המחלה, אושפזו וטופלו.  החמישה, בני 14, 15 ו-17, אושפזו במרכז הרפואי מעייני הישועה בבני ברק. ארבעה מהנערים היו באתר קיאקים בפארק במסגרת פעילות חינוכית של ארגון נוער.

 

פרופ' אלי סומך, מנהל אגף הילדים במרכז הרפואי מעייני הישועה, אמר כי "שניים מהתלמידים אושפזו ביום שני בערב ושניים נוספים ביום שלישי. מאחר שלנערים תסמינים קליניים ובדיקות מעבדה המחשידים לעכברת, הם מטופלים בנוזלים ובאנטיביוטיקה ספציפית. חדר המיון במעייני הישועה נערך לקליטתם של תלמידים נוספים במהלך היממה הקרובה. נער בן 17 טייל בפארק הירדן בנפרד מקבוצת הילדים. הנער הגיע ביום שישי, ואולם בשל מצבו החמור הוא הועבר לטיפול נמרץ בשניידר. אתמול, לאחר שמצבו השתפר, חזר הנער למחלקת הילדים במעייני הישועה להשלמת טיפול".

נהר הירדן (צילום: אפי שריר)
קיאקים בפארק הירדן. חמישה נערים נדבקו במחלה(צילום: אפי שריר)

נהר הירדן (צילום: אפי שריר)
(צילום: אפי שריר)

בחברה להגנת הטבע מפנים אצבע מאשימה לרשויות. "לצערנו, התפרצות מחלת העכברת בנחלי הצפון היא סיפטום למשהו רחב יותר - הזנחת הנחלים. הפתרון האמיתי לנחלים נקיים הוא שיקום הנחלים והשבת זרימת המים אליהם. החברה קוראת לרשות המים ליישם את החלטת הממשלה שעברה רק לפני כחודשיים ולבחון חלופות לאספקת מים למקורות הירדן, החלופה היחידה שתבטיח את המשך זרימת המים לאורך שנים קדימה, במיוחד לאור שינויי האקלים ועלייה בכמות הבצורות בצפון".

 

מהי עכברת?

לפטוספירוזיס, או עכברת, היא מחלה זיהומית שנגרמת על ידי חיידק הלפטוספירה שנמצא אצל בעלי חיים, הסבירה פרופ' מיכל חוברס, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים מאיר.

 "בעלי החיים מזהמים מקווי מים ונחלים, ואנשים שמתרחצים באותם נחלים או נוגעים בשתן של עכברים בשדה, במטע או במקומות שמסתובבים בהם בעלי חיים יכולים להידבק במחלה. מדובר במחלה שיכולה להיות קלה בחלק מהמקרים, אבל במקרים אחרים היא קשה מאוד ועלולה להגיע עד למצב של אי ספיקה של הכליות והכבד".

 

תסמיני העכברת האופייניים דומים לאלה של מחלת השפעת: חום, כאבי ראש וכאבי שרירים. עם זאת, אצל חלק מהחולים תיתכן פגיעה בתפקודי כבד וכליה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר
פארק הירדן
צילום: אפי שריר
מומלצים