שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שר בקבינט: "אין שום הסדרה, הצד השני כל כך לא צפוי"
  הקבינט המדיני ביטחוני התכנס במשך כארבע שעות ותודרך בנוגע להבנות עם חמאס. במערכת הביטחון סבורים שהפסקת האש תחזיק מעמד ואמרו כי הארגון הבטיח למנוע שיגור בלונים ועפיפוני תבערה. עם זאת, האווירה קצת סקפטית: "לא באמת יודעים מה יקרה"

  הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס היום (ד') בנוכחות דלילה לדיון בן ארבע שעות שחלקו הוקדש למגעים להפסקת אש ברצועת עזה. גורמים במערכת הביטחון אמרו כי חמאס הבטיח למנוע שיגור בלונים ועפיפוני תבערה. מנגד אחד השרים אמר אחרי הדיון: "אין שום הסדרה".

  פתיחת מעבר כרם שלום לסחורות (צילום: AFP)
  מעבר כרם שלום פתוח. חלק מההקלות הישראליות, "אין הסדרה"(צילום: AFP)

  פתיחת מעבר כרם שלום לסחורות (צילום: חיים הורנשטיין)
  (צילום: חיים הורנשטיין)

  פתיחת מעבר כרם שלום לסחורות (צילום: בראל אפריים)
  (צילום: בראל אפריים)

  השרים עודכנו בהבנות שהושגו עם חמאס, בתיווך מצרים ושליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב, שעיקרן - הפסקת אש, "שקט ייענה בשקט" והקלות מהצד הישראלי: פתיחת מעבר כרם שלום, הגדלת שטח הדיג, הגדלת אספקת הדלקים לרצועה ועוד.

   

  במהלך הדיון שמעו השרים סקירות על המגעים מפי ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל גדי איזנקוט וסגן ראש השב"כ. במערכת הביטחון מעריכים שהפסקת האש תחזיק מעמד ושחמאס ינצור את האש.

   

   

  גורמי הבטחון מעריכים שמה ששכנע את החמאס להסכים להבנות הוא תקיפת הבניין ברצועת עזה שהיווה פרשת דרכים. חמאס הבין שמדובר במהלך משמעותי ובהצהרת כוונות מצד ישראל וחשש מאוד שישראל תמשיך לגבות ממנו מחירים דומים. לפי הגורמים, אבו מאזן אדיש להבנות האלה ונותן להם להתקדם, אבל לא הגיע למגעים ולא עזר להם.

   

  במהלך הדיון עודכנו השרים כי חמאס התחייב למנוע שיגורי בלונים ועפיפוני תבערה. גורם ישראלי בכיר אמר לאחר הדיון: "אין שום הסדרה וכל אחד בוחן את השני. אנחנו בתקווה שההבנות האלה יובילו אותנו בהמשך להסדרה, אבל ישראל מתנה כל הסדרה בהשבת האזרחים והחיילים. הצד השני כל כך לא צפוי ולא באמת יודעים מה יקרה".

  בלון תבערה ()
  בלון תבערה. חמאס התחייב למנוע את שיגורי בלוני ועפיפוני התבערה

  מנגיסטו, שאול וגולדין. "ישראל מתנה כל הסדרה בהשבת האזרחים והחיילים" ()
  מנגיסטו, שאול וגולדין. "ישראל מתנה כל הסדרה בהשבת האזרחים והחיילים"

  ישראל הרשמית הגיבה על ההבנות בשם "גורם מדיני": "לא תהיה הסדרה אמיתית עם חמאס בלי השבת בנינו ואזרחינו הביתה והבטחת השקט לאורך זמן. השקט הנוכחי הוא תוצאה של פעילות תקיפה של צה"ל שתימשך בהתאם לצורך. השקט הושג בעקבות ההבנות שקידמו המצרים והאו"ם. לאור זאת חודשה פעילות מעבר כרם שלום ונפתח מרחב הדייג. ככל שההתחייבות הזאת תשמר, ניתן יהיה לטפל בסוגיות הומניטאריות ובתוכן השבת בנינו ואזרחינו".

   

  מחצית משרי הקבינט לא השתתפו בכלל בדיון היום מכיוון שרבים מהם בחופשה או שהם בארץ ובחרו לא להגיע. היחידים שהיו הם ראש הממשלה, שר הביטחון, השר לביטחון פנים גלעד ארדן, שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ ושר הפנים אריה דרעי.

  נפתלי בנט (צילום: אלכס קולומויסקי)
  בנט. ביקורת בקרב חברי הקבינט על היעדרו(צילום: אלכס קולומויסקי)

  שרים בקבינט תקפו את שר החינוך נפתלי בנט, שבימים האחרונים מרבה לפרסם הודעות נגד ההבנות, למרות שלא השתתף היום בישיבת הקבינט וגם לא באלה האחרונות. אחד השרים עקץ את בנט על כך ואמר שזה הזוי ששר שמוציא הודעות נגד ההבנות להפסקת אש לא מגיע לקבינט שדן בהן.

   

  בנט ענה: "נעדרתי ובצדק. לפני כחצי שנה נקבעו להיום שני כנסי היערכות של מנהלי בתי ספר לקראת פתיחת שנת הלימודים. כאשר נקבעה ישיבת הקבינט, ביקשתי 4-5 פעמים לשנות את מועדה. לאחר שנאמר לי שזה לא אפשרי ביררתי מה הנושא והובהר לי שזה דיון על נושא ארוך טווח ולא הצבעה על עזה".

   

  "שקלתי והחלטתי שיותר חשוב שאפגוש 1,500 מנהלי בתי ספר לקראת שנת הלימודים עוד שבועיים וחצי ואת מה שפספסתי אשלים אחר כך", אמר בנט. "כך אעשה. אני עומד מאחורי החלטה זו".

   

  נתניהו התייחס היום למאמצים למנוע מלחמה. בטקס חילופי המזכיר הצבאי לראש הממשלה הוא אמר: "אני חושב שמי שהיה לוחם יהיה תמיד רגיש למחיר הפעולות שלו, למחיר המלחמה. מחיר המלחמה הוא כבד, הוא נורא, והידיעה שאין לנו ברירה אלא לשלם את המחיר הזה, הידיעה הזאת אומרת תמיד כיצד אנחנו מצמצמים אותו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים